Zastupitelstvo Prahy 3, schválilo hospodaření za rok 2020 a přijalo rezignaci místostarosty Mikesky…

Praha 3 loni hospodařila s přebytkem 136,6 milionu Kč, plánován byl schodek

Praha 3 loni hospodařila s příjmy 911,7 milionu a výdaji 775,1 milionu korun. Na běžné výdaje šlo 647,4 milionu a na investice 127,7 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který projednali zastupitelé městské části. Původně radnice počítala se schodkem 77,9 milionu korun, rozdíl je dán neuskutečněním všech naplánovaných investic i nižšími běžnými výdaji.

Podle místostarosty Tomáše Mikesky (STAN) je zásadní, že provozní výdaje byly pokryty běžnými příjmy a že byla vytvořena rezerva asi 65 milionu korun. Dále řekl, že radnice loni získala 266,9 milionu korun na dotacích od státu, města a z evropských fondů. „Od roku 2010 je to daleko největší dotace, jako jsme dostali,“ řekl.

Podle opozičního zastupitele Tomáše Kalivody vykázaný přebytek znamená pouze to, že radnice nebyla schopna uskutečnit všechny naplánované investice, a nikoliv úsporu. „Odložení o rok znamená pouze neschopnost investice zrealizovat,“ řekl. Kritizoval také podle něj pomalé tempo rekonstrukce prázdných bytů.

„Bohužel na rok 2020 investice ani nebyly plánovány, respektive byly menší, protože jsme neměli připraveny stavby,“ řekl k tomu Mikeska. Největší projekty se podle něj soustředí zejména na letošní rok, aktuálně jde hlavně o rekonstrukce panelových domů určených k privatizaci nájemníkům.

Vedení Prahy 3 letos plánuje hospodařit s příjmy 894,2 milionu a výdaji 898,8 milionu korun. Na běžné, tedy provozní výdaje má jít 564,3 milionu a na investice 334,5 milionu korun. Konečné výsledky hospodaření se u pražských městských částí obvykle od schváleného i později upraveného plánu hospodaření liší, což je dáno například právě nižším čerpáním peněz určených na investice.

Praha 3 měla podle dat Českého statistického úřadu v roce 2019 zhruba 76.000 obyvatel. Spadá pod ni Žižkov a části Vinohrad, Vysočan a Strašnic. V městské části vládne koalice TOP 09 a STAN, Pirátů a Zelených. V opozici je ANO a volební koalice Pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL, Svobodní).

V Praze 3 rezignoval místostarosta Mikeska, nahradí ho Dobeš

V Praze 3 rezignoval ke konci června na svou funkci v radě místostarosta Tomáš Mikeska (STAN), který měl na starosti finance a územní rozvoj. Zastupitelé na jeho místo zvolili bývalého ministra dopravy Pavla Dobeše (za STAN), který už v tomto volebním období na radnici působil jako radní pro finance, loni však odstoupil.

Mikeska rezignoval ze zdravotních důvodů. „Jsem po operaci páteře, mám problémy sedět dlouho u počítače a trochu mě dorazil covid. Čekám na operaci kolena, takže musím zvolnit,“ řekl a poděkoval všem dosavadním kolegům za spolupráci. Dodal, že nadále zůstane zastupitelem a bude působit v komisích, výborech a dalších funkcích.

Na jeho místo zvolený Dobeš v radě působil jako neuvolněný radní pro finance, který za svou funkci nepobíral plat. Nyní bude funkci vykonávat na plný úvazek a kromě financí a rozpočtu bude mít stejně jako Mikeska v gesci i územní rozvoj.

Dobeš ke svým motivacím řekl, že v době pandemie koronaviru se rozhodl věnovat naplno svým podnikatelským aktivitám. Nyní jsou již podle něj firmy stabilizované a on je připraven přenechat jejich každodenní řízení jiným a plně se věnovat práci na radnici.

Jako hlavní priority do konce volebního období z hlediska územního rozvoje vnímá dokončení jednání o příspěvcích developerů na vybudování veřejné infrastruktury u velkých stavebních projektů, jako jsou ty v areálu Nákladového nádraží Žižkov. „Je třeba aktivně jednat s hlavním městem Prahou a velkými developery,“ řekl. Dodal, že chce dále prosazovat to, aby na Žižkov vedlo budoucí prodloužení připravované linky metra D. Z hlediska financí se opět zaměří na přípravu rozpočtu s vyrovnanými běžnými příjmy a výdaji.

Jde o další z řady změn ve vedení Prahy 3. Loni v radě kromě Dobeše skončila pirátská radní Jana Belecová poté, co ji na návrh její vlastní strany odvolali zastupitelé. V radě ji za Piráty vystřídal dosavadní předseda finančního výboru Jan Bartko, pirátský klub ji také vyloučil ze svých řad. O rok dříve na funkce v radě rezignovali Anna Kratochvílová a Jiří Svrček (oba Piráti), které nahradili František Doseděl a právě Belecová.

Video zde:

Autor: Redakce, ČTK, Praha 3, ČR, 23.6.2021

Zdroj:

https://www.praha3.cz/aktualne-z-trojky/zpravy/zastupitelstvo-bude-jednat-na-radnici-n1131464.htm