Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 24.6.2021

V městské hromadné dopravě a vnitřních prostorech budou dál povinné respirátory. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes odpoledne řekl, že změnu, která by je dovolila nahradit chirurgickými rouškami, vládě v pondělí nenavrhne. Počty nových pozitivních případů nákazy koronavirem totiž přestaly klesat. Původně se zvažovalo zmírnění zrušení od 1. července.

SNEO Prahy 6 podá trestní oznámení kvůli zjištěním forenzního auditu

Akciová společnost Prahy 6 SNEO podá několik trestních oznámení na blíže neurčené osoby kvůli zjištění forenzního auditu ve firmě. Dnes to na zasedání zastupitelstva šesté městské části řekl radní Prahy 6 a předseda představenstva servisní firmy SNEO Zdeněk Hořánek (STAN). SNEO se zabývá především správou a údržbou nemovitostí.

Pražská burza stagnovala, akcie 02 při objemech za čtvrt miliardy přišly o 2 pct

Pražská burza dnes stagnovala. Index PX proti středě klesl o dvě setiny procenta na 1161,73 bodu. Nejvýraznější pohyb byl dnes patrný u akcií operátora O2. Skupina PPF, která v operátorovi drží 90,01 procenta, chystá stažení cenných papírů O2 z pražské burzy. Akcie O2 dnes přišly o dvě procenta hodnoty a den uzavřely na ceně 263,50 Kč. Dnes byly nejobchodovanějším titulem s objemem téměř 248 milionů korun, podobný objem evidují v součtu za posledních sedm obchodních dnů. Vyplývá to z informací na webu burzy.

Pražská ČSSD navrhla do čela kandidátky Maláčovou, novým předsedou je Jaroš

Krajská konference ČSSD navrhla ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) na první místo pražské kandidátky do letošních sněmovních voleb. Strana to dnes uvedla v tiskové zprávě. Novým předsedou sociální demokracie v hlavním městě se stal náměstek ministra zahraničí Pavel Jaroš. Nahradí Petra Pavlíka, podle kterého je kandidatura Maláčové v rozporu s řádem strany pro přípravu voleb.

Praha 14 loni hospodařila s deficitem 52,44 mil.Kč, předloni měla přebytek

Hospodaření radnice Prahy 14 skončilo loni v deficitu 52,44 milionu korun. Předloni skončilo naopak přebytkem 132,9 milionu. Loňský schodek je kryt ze zdrojů z minulých let. Vyplývá to z roční závěrky, kterou dnes projednali zastupitelé městské části. Na loňský rok měla Praha 14 schválen rozpočet s příjmy 320,12 milionu a výdaji 518,7 milionu korun.

Elhotová a Vrbata ocenili v Praze děti za výjimečné počiny během pandemie

Basketbalová reprezentantka Kateřina Elhotová a bývalý hokejový útočník Radim Vrbata ocenili v projektu Vzory vzorům školáky za jejich výjimečné počiny během pandemie koronaviru. V Praze dnes rozdělili jako ocenění první z celkem 50.000 dětských knih Bez frází a bez jůtubu, které dostanou žáci více než 3700 základních škol v republice. Stejně jako ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga, který projekt podpořil, byli rádi i za osobní setkání s dětskými hrdiny.

Skončila rekonstrukce hlavního sálu Šlechtovy restaurace

Ve Šlechtově restauraci v pražské Stromovce se mohou konat společenské akce, skončila rekonstrukce hlavního sálu restaurace. Dokončit zbývá gastronomické zázemí restaurace a obnovit přilehlou kaštanovou alej, kde budou vysázeny stromy a vznikne venkovní restaurace. Novinářům to dnes řekla pražská radní Hana Třeštíková (Praha Sobě) a místostarostka Prahy 7 Lenka Burgerová (Praha 7 Sobě). Oprava restaurace začala v roce 2017, původní termín ukončení oprav byl duben 2019.

Společnost SAB o.c.p bude od července 16. členem Burzy cenných papírů Praha

Novým členem Burzy cenných papírů Praha bude od 1. července společnost SAB o.c.p., licencovaný obchodník s cennými papíry se sídlem v Bratislavě a s pobočkou v České republice. Společnost SAB o.c.p. je tak šestnáctým členem burzy. Členové burzy jsou oprávněni k uzavírání burzovních obchodů.

Nová scéna je kulturní památkou a ND plánuje její rekonstrukci

Budova Nové scény Národního divadla (ND) se stala kulturní památkou. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci vedení Národního divadla, kteří představovali plán na rekonstrukci této stavby. Spolu s ní plánuje ND rekonstruovat i provozní budovu B, dříve známou jako restaurační budovu, kterou nedávno ND získalo po dvou desetiletích zpět do své správy. Dokončení projektových prací se předpokládá ke konci letošního roku, zahájení stavby se plánuje na polovinu roku 2022 a dokončení se předpokládá v roce 2024. Podle dřívějších informací by měla rekonstrukce stát asi 700 milionů korun. Budova z přelomu 70. a 80. let 20. století je významným představitelem československé brutalistní architektury.

Starostou Prahy 22 se stal Kaněra (ANO), nahradil Zelenku (STAN a Svobodní)

Novým starostou Prahy 22 se na včerejším jednání zastupitelů městské části stal dosavadní zastupitel Tomáš Kaněra (ANO). Kaněra ve funkci nahradil Vojtěcha Zelenku (STAN a Svobodní), který byl odvolán letos v březnu. Od té doby byla městská část bez starosty. K personálním změnám došlo rovněž na některých postech v radě městské části, která je nově pětičlenná, dosud měla sedm členů.

Festival Prague Pride se koná od 2. do 8. srpna, i letos bude bez průvodu

Festival hrdosti Prague Pride se letos uskuteční od 2. do 8. srpna. Kvůli ochraně před případným šířením koronaviru se ale bude konat bez tradičního karnevalového průvodu Prahou. Jedenáctý ročník přehlídky o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí (LGBT+) nabídne stovku akcí.

Noční silná bouřka zaměstnala hasiče v Praze u šedesátky případů

Noční silná bouřka zaměstnala pražské hasiče u šesti desítek případů. Čerpali vodu z komunikací a sklepů, odstraňovali spadlé stromy a uvolnili výpust Botiče na Rašínově nábřeží. Vyplývá to z twitteru pražských hasičů a vyjádření jejich mluvčího Martina Kavky. Říčka Botič v noci vystoupala na třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení.

Očkování mladých chce Praha podpořit novou kampaní

Očkování mladších lidí proti covidu-19 chce Praha podpořit novou kampaní, která ukazuje, jak by mohla pandemie nadále měnit podobu města. Na mladší ročníky město cílí proto, že mezi lidmi nižšího věku je o očkování nižší zájem. Přesto je jejich zájem o vakcinaci pro úspěch boje proti koronaviru důležitý. Vizuální podobu plakátů připravila pro Prahu zdarma společnost DDB Prague.

Starostou Prahy 14 se stal Jiří Zajac (ODS), nahradil Radka Vondru (TOP 09)

Starostou Prahy 14 se stal dosavadní místostarosta Jiří Zajac (ODS). Ve funkci nahradil Radka Vondru (TOP 09), který je nominován na místostarostu. Pro Zajace hlasovalo 16 zastupitelů z celkem 31. O volbě Vondry místostarostou budou zastupitelé ještě rozhodovat. Vondra na funkci rezignoval ve středu, kdy skončila rovněž celá rada městské části. Zároveň se rozpadla dosavadní koalice Spojených sil pro Prahu 14 (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), ODS a Pirátů, která vznikla po volbách v roce 2018. Nově koalici podepsala pouze TOP 09, ODS a Piráti.

Pražští hygienici apelují na dodržování opatření, počty nových případů stoupají

Pražští hygienici apelují na obyvatele, aby nadále dodržovali bezpečnostní protikoronavirová opatření, aktuální stav epidemie sledují se znepokojením. Počty nových případů covidu v Praze od poloviny minulého týdne přestaly klesat a pozvolna stoupají. Mezi regiony Česka je Praha v absolutním čísle aktuálně krajem s nejvyšším výskytem covidu-19. Na webu pražských hygieniků to uvedl jejich mluvčí Zbyněk Boublík. O horšící situaci v metropoli hovořil ve středu na jednání sněmovního zdravotního výboru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nových případů za týden na 100.000 obyvatel bylo v metropoli ke středě 17,2, zatímco celostátní průměr byl 7,5

Paliva v Praze zdražila o desítky haléřů, benzin nad 33 Kč/l, nafta nad 31 Kč/l

Pohonné hmoty v Praze zdražily od minulého týdne o desítky haléřů. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v metropoli prodává v průměru za 33,17 Kč, před týdnem byl o 19 haléřů levnější. Nafta je dražší o 24 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 31,07 koruny. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, jsou pohonné hmoty v Praze nejdražší ze všech krajů v Česku. Hlavní město je jediným regionem, kde se průměrná cena dieselu dostala nad 31 korun a naturalu nad 33 Kč.

Bezpečnostní rada Prahy chce, aby vláda zachovala povinné respirátory v MHD

Bezpečnostní rady Prahy žádá vládu, aby zachovala povinnost nošení respirátorů nebo nanoroušek v MHD. Obává se zejména nakažlivější mutace koronaviru delta a také častějšího cestování lidí během letních prázdnin. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že kabinet by měl o nošení roušek místo respirátorů rozhodnout v pondělí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že zatímco v ostatních regionech epidemie koronaviru klesá, v Praze stagnuje až mírně roste.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 24.6.2021