Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 25.6.2021

Testy v Česku ve čtvrtek potvrdily 99 případů koronaviru, v pracovní den jich bylo méně naposledy loni v polovině července. Proti minulému čtvrtku je to o třetinu méně. Počet nově nakažených klesl proti předchozímu týdnu i ve středu, ministerstvo zdravotnictví na svém webu dosud uvádělo růst, čísla ale upravilo. Na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden méně než sedm případů. V nemocnicích je méně než 80 lidí s nemocí covid-19. Dávku očkování proti covidu-19 ve čtvrtek dostalo víc než 113.000 lidí. Za středu nyní ministerstvo hlásí 109 případů nákazy, tedy o 15 procent méně než o týden dřív. Ve čtvrtek ráno za středu uvádělo 161 nakažených, což bylo o čtvrtinu víc než před týdnem.

Pražská burza ukončila týden stagnací, dařilo se Monetě

Pražská burza dnes stejně jako předchozí den stagnovala, index PX klesl o pět setin procenta na 1161,18 bodu. Rostly akcie Monety Money Bank, pojišťovny VIG či elektrárenské společnosti ČEZ, nejvíc ztrácely emise Komerční banky a České zbrojovky. Vyplývá to informací na webu burzy a analytiků.

Magistrát Prahy i některé městské části pošlou peníze na Moravu

Pražští radní budou v pondělí na mimořádném jednání schvalovat finanční pomoc pro obce na jižní Moravě, které ve čtvrtek zasáhlo tornádo. Obdobný krok na svých webech ohlásilo několik městských částí. Praha také podle náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) vyslala do oblasti jednotky hasičů a záchranářů, psovody městské policie a s pomocí firmy Pražské vodovody a kanalizace (PVK) kontejnery s pitnou vodou.

Pražští strážníci loni zadrželi 303 celostátně hledaných osob

Pražští strážníci loni zadrželi 303 celostátně hledaných osob, což je meziročně o čtyři méně. V letošním roce od ledna do května jich zatím zadrželi 94. Nejčastěji je strážníci odhalí při běžných kontrolách v MHD. Loni na sebe hledaní často upozornili sami nedodržováním opatření proti šíření covidu-19. Na dotaz to sdělila mluvčí městské policie (MPP) Irena Seifertová. MPP zřizuje hlavní město a strážníci ročně zkontrolují na 500.000 lidí.

Žáci několika škol v Praze převzali vysvědčení, většina ho dostane ve středu

Žáci několika základních škol v Praze dnes dostali vysvědčení. Většina škol ale ukončí školní rok ve standardním termínu, tedy 30. června. Častým důvodem dřívějšího ukončení výuky jsou plánované stavební úpravy školních budov, jak se vyjádřili zástupci pražských městských částí, které základní školy na svém území zřizují.

Praha otevře průchod k řece na Smetanově nábřeží, bude tam i občerstvení

Praha zprůchodní jedno z tzv. čapadel, tedy průchodů nábřežní zdí k Vltavě původně určených k zachytávání („čapání“) splavovaných vorů z řeky. Průchod u Hollaru na Smetanově nábřeží včetně přilehlého prostranství u řeky bude v této sezoně provozovat firma Michala Řepky, v hudebním světě známého jako Mike Trafik. Připravuje tam prodej občerstvení i kulturní program. Dříve čapadlo využívala restaurace, která dostala výpověď. Novinářům to dnes řekli zástupci města.

Ve většině přírodních koupališť v Praze je voda čistá

Podle pražských hygieniků je ve většině přírodních koupališť, kde hygienici kvalitu vody v červnu měřili, čistá voda. Zakalená je pouze v Hostivařské přehradě, přesto je i tam podle hygieniků vhodná ke koupání. Letos se zatím voda nezkoumala v rybníce Šeberák. Vyplývá to z aktuálních informací na webu pražské hygienické stanice. Její pracovníci v metropoli dlouhodobě monitorují sedm přírodních koupališť.

ČESKO: Na Hodonínsku je nasazeno 550 hasičů a 250 policistů

Na Hodonínsku, kde ve čtvrtek večer několik obcí zasáhlo tornádo, je nasazeno 550 hasičů, 56 lidí záchranného útvaru a 250 policistů. V terénu pomáhají také dva týmy USAR, které se specializují na vyhledávání a záchranu osob ze sutin. Na twitteru to dnes uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Na místě je podle něj i 20 vojáků s technikou, dalších 150 vojáků je připraveno nastoupit.

V Praze přibylo v uplynulém týdnu 208 případů covidu, o 20 víc než před týdnem

V Praze přibylo v uplynulých sedmi dnech 208 potvrzených případů koronaviru, o 20 více než před týdnem, pokles se tak zastavil. V přepočtu na 100.000 obyvatel stoupl počet případů v hlavním městě za uplynulých sedm dní v mezitýdenním srovnání ze 14 na 16. Z regionů je na tom Praha nejhůře, nejméně se nyní nákaza šíří v Královéhradeckém kraji s incidenčním číslem nižším než jedna. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Sokolovny se dnes večer otevřou veřejnosti

Více než 120 sokoloven v celém Česku se dnes připojí k sedmému ročníku Noci sokoloven. Lidé budou moci navštívit jindy nepřístupné prostory tělocvičen, uvidí ukázky sportů a připravený je pro ně i kulturní program. Seznam zapojených sokoloven je na webu www.sokol.eu.

Pražské metro bude od 15. července jezdit opět do půlnoci

Pražské metro bude od 15. července jezdit opět do půlnoci. Praha, ROPID a dopravní podnik (DPP) se rozhodly provoz metra prodloužit v návaznosti na růst poptávky a počtu přepravených cestujících v metru po 20:00. Od 1. července začne pro linky pražské MHD a autobusové linky PID platit prázdninový jízdní řád. 

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 25.6.2021