Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 26.6.2021

V pátek přibylo v Česku 138 potvrzených případů covidu-19. Je to nejvyšší nárůst v tomto týdnu. Zároveň je to přibližně stejně jako minulý pátek. Na 100.000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dní zhruba šest nakažených. Pod desítkou se incidence drží deset dní v řadě. V nemocnicích je s koronavirem 72 pacientů. Ministerstvo také nepatrně upravilo počty nově nakažených za předchozí dny. Ve čtvrtek jich bylo 97, ve středu 108. Od pondělí do čtvrtka nárůsty klesaly, v pátek se trend otočil. Celkem odhalily laboratoře v tomto týdnu dosud 573 nakažených. Za prvních pět dní minulého týdne jich bylo více než 800. Od začátku epidemie loni v březnu se koronavirus v Česku prokázal u 1,666.821 lidí. Z nemoci se jich dosud vyléčilo 1,634.734. S covidem zemřelo 30.296 lidí. Tento týden byly dosud oběti tři.

Zeman poděkoval zasahujícím záchranářům a ocenil solidaritu lidí

Prezident Miloš Zeman dnes vyjádřil soustrast pozůstalým obětí ničivé bouře na jižní Moravě a poděkoval zasahujícím záchranářům. V projevu, který natočila televize CNN Prima News, také ocenil solidaritu lidí. Prezident věří, že se postižené obce vrátí i díky ní k běžnému životu.

Pražský hackathon vyhrál projekt pro sdílení urbanistických dat

Ve druhém ročníku soutěže Nakopni Prahu zaměřené na inovace a zlepšení života v metropoli uspěl projekt Metacity, sloužící ke snadnějšímu sdílení a prezentaci dat o městě. Na druhém místě se umístila aplikace propojující duševní zdraví člověka a trávení času v přírodě a na třetím virtuální tabule pro distanční výuku ve školách. Přes deset týmů dnes na finále soutěže prezentovalo své projekty v pražském Centru architektury a městského plánování, porota poté vybrala vítěze, kteří převzali finanční odměny.

V centru Prahy se sešlo na demonstraci kolem stovky odpůrců Evropské unie

V centru Prahy se dnes sešlo na demonstraci kolem stovky odpůrců Evropské unie. Řečníci z pořádajícího spolku Odchod a zástupci Trikolóry, Svobodných a SPD mluvili na Malostranském náměstí o omezování suverenity České republiky a o vystoupení z unie, vyslovovali se proti přijetí společné evropské měny.

Policistu zranil výbuch nástražného systému ve dveřích pražského bytu

Jednoho policistu zranil dnes výbuch při zásahu v bytě v Praze 8. Explozi pravděpodobně způsobil nástražný systém na dveřích, uvedla policie na svém twitteru. Policisté pátrali po muži podezřelém z násilného trestného činu. V bytě ale nebyl. Část domu policie z preventivních důvodů evakuovala. Zraněný policista má poškozený sluch.

V pátek přibylo v Česku 138 případů covidu, nejvíce v tomto týdnu

V pátek přibylo v Česku 138 potvrzených případů covidu-19. Je to nejvyšší nárůst v tomto týdnu. Zároveň je to přibližně stejně jako minulý pátek. Na 100.000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dní zhruba šest nakažených. Pod desítkou se incidence drží deset dní v řadě. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V nemocnicích je s koronavirem 72 pacientů.

Pražané se symbolicky rozloučí s autobusy Karosa

Pražský dopravní podnik (DPP) se dnes oficiálně rozloučí s autobusy značky Karosa. Vozidla vysokomýtského výrobce si lidé budou moci prohlédnout na nádvoří Muzea MHD ve Střešovicích, následně se osm autobusů reprezentujících část historie značky vydá na cestu městem přes Pohořelec na Strahov ke společnému focení. Odpoledne bude rozlučka pokračovat tematickým programem na holešovickém Výstavišti.

Škody po tornádu jsou ve stovkách milionů, pomůže stát, kraje i lidé

Škody, které ve čtvrtek napáchalo na jihu Moravy tornádo, jsou ve stovkách milionů korun. Stát na pomoc obcím s obnovou majetku uvolní 420 milionů korun, lidem na obnovu zničeného bydlení nabídne až pět milionů korun, podnikatelům uleví od daní. Vláda na dnešním mimořádném zasedání schválila bezplatné poskytnutí pohonných hmot pro záchranáře, kteří ve zpustošených obcích od čtvrtečního večera zasahují. Úřady práce už v obcích vyřizují mimořádné dávky lidem, mohou získat až 57.900 korun. Pomoc přislíbily i kraje. Lidé a firmy poslali na pomoc obcím už desítky milionů korun.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 26.6.2021