Magistrát Prahy i některé městské části pošlou peníze na Moravu…

Pražští radní budou v pondělí na mimořádném jednání schvalovat finanční pomoc pro obce na jižní Moravě, které ve čtvrtek zasáhlo tornádo. Obdobný krok na svých webech ohlásilo několik městských částí. Praha také podle náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) vyslala do oblasti jednotky hasičů a záchranářů, psovody městské policie a s pomocí firmy Pražské vodovody a kanalizace (PVK) kontejnery s pitnou vodou.

„Praha chce zasaženým oblastem finančně pomoci. O výši příspěvku rozhodnou radní na svém pondělním zasedání,“ uvedl mluvčí města Vít Hofman. Hlubuček dodal, že kromě jednotek hasičů a záchranářů na Moravu v noci vyrazila i speciální polní nemocnice Golem a psovodi z městské policie, kteří mají zkušenosti s vyhledáváním obětí v troskách budov.

„Poté, co skončí záchranné práce, jsme připraveni pomoct s likvidačními pracemi a odklízet škody na místě prostřednictvím pražských dobrovolných hasičů,“ dodal náměstek primátora Petra Hlubučka (STAN)

PVK, kterou město spoluvlastní, vyslala do oblasti kamion s balenou pitnou vodou. „Krátce po 10:00 vyrazil z areálu v pražské Hostivaři směr jižní Morava vůz s patnácti kontejnery. V každém z nich je sto sáčků o objemu dvou litrů pitné vody,“ informoval mluvčí společnosti Tomáš Mrázek. Dodal, že firma je v případě potřeby do postižených obcí připravena dodat další vodu.

Zasažené obce na Hodonínsku a Břeclavsku podle svých webů finančně či materiálně podpoří také některé městské části. Prahy 2 a 4 pošlou 50.000 korun, Praha 13 pak 100.000 a šestá městská část 200.000 korun. Praha 14 na účet postižených obcí pošle 250.000 korun, Praha 21 zase 120.000 korun. Finanční dar poskytnou podle starostů Ondřeje Martana (ODS) a Petra Měšťana (ODS) i pražské Běchovice a Horní Počernice. Vedení Prahy 5 o částce rozhodne v pondělí. „Jsme také ve spojení s Krizovým štábem ČR a nabízíme i materiální pomoc. Pokud bude poptávka, máme připraveno 100 spacáků a karimatek,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (za ODS). Stejně tak v pondělí rozhodne o zaslání peněz rada Prahy 1. „Zároveň jednáme i o dodání materiální pomoci. V pohotovosti je pro tento účel naše jednotka sboru dobrovolných hasičů,“ sdělil její starosta Petr Hejma (STAN).

Ondřej Martan (ODS), starosta Praha – Běchovice:

Dobrá věc se podařila! Spolu s kolegy starosty z okolních městských částí jsme vybrali více než 600 tisíc Kč, které poputují přímo do místa katastrofy.Věřím, že rychlá a přímá pomoc jsou teď tím nejdůležitějším, co postižené obce potřebují. Děkuji!!!

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) uvedl, že schválených 200.000 korun je pouze prvním krokem, který je omezen možností rady darovat každé z obcí maximálně 50.000 korun. „Současně jsme rozhodli o svolání mimořádného zastupitelstva v nejbližším možném termínu, kde bychom měli jednat o významně větší pomoci, finanční i materiální,“ dodal. Mimořádné zasedání zastupitelů šesté městské části je svoláno na pátek 2. července.

Bouřky s kroupami o velikosti tenisových míčků a také tornádo se přehnaly přes jižní Moravu ve čtvrtek večer. Poničily stovky domů a aut a škody budou podle odhadů stovky milionů. Živel si vyžádal pět obětí a desítky zraněných. Nejhůře zasaženými oblastmi byly obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice nebo Mikulčice.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 26.6.2021