Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 28.6.2021

V Česku mají ukončené očkování proti koronaviru tři miliony lidí, tedy zhruba 28 procent obyvatel. Od začátku vakcinace v prosinci podali zdravotníci v Česku 7,890.961 dávek. V neděli zdravotníci očkovali 34.190 lidí, asi o 6500 méně než před týdnem. Laboratoře v neděli odhalily 57 nových případů koronaviru, stejně jako před týdnem. Denní přírůstky nakažených jsou tak stále nejnižší od loňského léta.

Praha 7 loni hospodařila se schodkem 63,4 milionu korun

Hospodaření radnice Prahy 7 skončilo vloni schodkem zhruba 63,4 milionu korun, což je meziročně o více než 100 milionů nižší schodek. Příjmy dosáhly 536,47 milionu korun a výdaje 599,86 milionů. Na investice dala radnice 201,4 milionu. Vyplývá to z výsledku hospodaření, který dnes projednali zastupitelé městské části. Na loňský rok měla radnice schválen rozpočet s výdaji 634 milionů a příjmy 296 milionů korun. Rozdíl plánovala dorovnat z peněz, které dostane od Prahy nebo státu. Rozpočet radnice upravuje v průběhu roku podle aktuálního vývoje hospodaření.

Burze se pátým dnem nedařilo nabrat růstový směr

Pražská burza zaznamenala pátý pokles v řadě. Index PX dnes oslabil o 0,03 procenta na 1160,86 bodu. Nedařilo se většině hlavních titulů v čele s akciemi společnosti Photon Energy. Vyplývá to z údajů na burzovním webu. Koruna si mírně polepšila vůči euru a stagnovala k dolaru.

DPP opraví koleje v Podskalí nebo na Národní a Vinohradské třídě

Cestující v pražské MHD budou muset o prázdninách na řadě míst využít náhradní dopravu nebo jít pěšky. Dopravní podnik (DPP) bude opravovat tramvajové koleje. Opravy se týkají například Podskalí, Národní třídy nebo Vinohradské třídy. Při opravě kolejí ve Vyšehradském tunelu budou muset využít náhradní lodní dopravu. Podnik již v červnu začal opravovat koleje na Palackého náměstí nebo v Zahradním Městě.

Scheinherr: Deník Metro by měl být vyřazen z tendru na distribuci v metru

Deník Metro, který patří do vydavatelství Mafra vlastněného Agrofertem, by měl být vyřazen z aktuálního tendru na distribuci denního tisku v pražském metru. Myslí si to primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě), podle kterého premiér Andrej Babiš (ANO) stále fakticky vlastní Agrofert, a jeho firmy by neměly profitovat z veřejných zakázek kvůli střetu zájmů. Hnutí Praha Sobě to uvedlo v tiskovém prohlášení.

V Praze 14 v neděli v noci hořely tři kamiony, škoda je 1,6 mil. Kč

Škodu 1,6 milionu korun způsobil požár, který v noci na dnešek zasáhl tři kamiony na parkovišti velkoobchodu v Praze 14. Příčinou ohně byla technická závada, sdělil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha vypíše tendr na novou základnu záchranářů na letišti

Pražský magistrát vypíše tendr s odhadovanou hodnotou 29,9 milionu korun s DPH na stavbu modulové základny letecké záchranné služby na ruzyňském letišti. Dnes to schválili radní města. Nová stavba vznikne na místě původní základny, která je v špatném stavu. Zdravotnická záchranná služba hlavního města (ZZS) plánuje také zřídit novou výjezdovou základnu v Nemocnici Na Františku a rozšířit stanoviště v Nemocnici svaté Alžběty Na Slupi v Praze 2.

Praha pošle jihomoravským obcím zničeným tornádem dva miliony Kč

Pražský magistrát pošle sedmi obcím na jižní Moravě a Stebnu v Ústeckém kraji, které v minulém týdnu zničilo tornádo, dohromady dva miliony korun. Zároveň na jihu Moravy nechá do 2. července záchranářský kamion Golem. V pomoci se budou střídat také pražské jednotky dobrovolných hasičů. Novinářům to dnes řekli zástupci města. Praha již vyslala na pomoc jednotky hasičů a záchranářů, psovody městské policie a spolu s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) kontejnery s pitnou vodou. Pomoc jihomoravským obcím schválily také některé pražské městské části.

Žadatelé o kulturní dotace si rozdělí od Prahy 325.000 Kč, schválili radní

Žadatelé o individuální kulturní dotace si mezi sebou rozdělí od magistrátu 325.000 korun. Peníze půjdou na pět projektů ve výtvarném umění či literatuře, město přispěje také na vzpomínkovou akci připomínající vyvražďování Židů během masakru v rokli Babí Jar před 80 lety. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní.

Novinář Motejlek neuspěl s žalobou proti milionové pokutě od ČNB

Ekonomický novinář Miroslav Motejlek neuspěl s žalobou proti rozhodnutí České národní banky (ČNB), která mu v roce 2016 uložila milionovou pokutu za porušení zákazu manipulace s trhem. Dnes o tom pravomocně rozhodl pražský městský soud. ČNB dospěla k závěru, že Motejlek manipuloval s kurzem veřejně obchodovaných akcií telekomunikační firmy O2. Novinář to odmítá, banka podle něj zasáhla do jeho práva na svobodu projevu.

Pražská TSK loni hospodařila po zdanění se ziskem 13,56 milionu Kč

Pražská městská firma Technická správa komunikací (TSK) loni hospodařila se ziskem po zdanění 13,56 milionu korun, což je meziročně asi dvakrát méně. Zisk bude převeden na účet nerozděleného zisku minulých let. Základní kapitál společnosti je 159 milionů korun. Vyplývá to z výroční správy TSK, kterou dnes projednali pražští radní. TSK má na starosti údržbu a opravu komunikací včetně mostů a jediným vlastníkem je Praha.

Advokátka Burešová a hudebník Havlík budou mít v Praze své ulice

Česká advokátka a politička Dagmar Burešová (1929 – 2018) bude mít v Praze 3 svou ulici. Vycházet bude severozápadním směrem z ulice Olgy Havlové. V Praze 13 pak bude mít svou ulici hudebník a skladatel Ferdinand Havlík (1928 až 2013). Rozhodli o tom dnes pražští radní, kteří schválili názvy také pro několik dalších ulic v Praze 19 a v Čakovicích a Klánovicích. Ulice a veřejná prostranství nesmí být pojmenovány po žijících osobnostech.

Vláda probere pomoc po tornádu, rozhodnutí o nejvyšším žalobci není jisté

Pomoc obcím na jižní Moravě, které zasáhla minulý týden ničivá bouře, bude jedním z hlavních témat dnešního jednání vlády. Zatím není jasné, zda bude kabinet rozhodovat o tom, kdo by měl být novým nejvyšším státním zástupcem po končícím Pavlu Zemanovi. Ministři by měli schvalovat i podobu testování žáků na covid-19 při zářijovém návratu do škol nebo další peníze na kampaň na podporu očkování. Odpoledne čeká ministry společné jednání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech na Kladensku.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/15/f0/8f/3299556_1163625_Prg_3_mim_Rada_2021.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 28.6.2021