Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 29.6.2021

Denní pokles potvrzených případů koronaviru v Česku se zastavil. V pondělí testy odhalily 157 pozitivních, o 39 více než před týdnem. Počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100.000 obyvatel stoupl k dnešku na 6,8 z předchozích 6,5. Mírně se zvýšilo také reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného.

Pražská burza dnes mírně posílila, pomohly jí akcie KB a Monety

Pražská burza po pěti oslabeních v řadě dnes mírně posílila. Index PX stoupl o 0,13 procenta na 1162,39 bodu. Burze pomohl především růst ceny akcií Komerční banky či Moneta Money Bank. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Praha vyzkouší na budovách antigraffiti nátěr, spustila aplikaci

Pražským magistrátem vlastněná firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) odstraní na deseti až 15 budovách graffiti a jejich fasády opatří tzv. antigraffiti nátěrem. Jak dnes novináře informovali zástupci firmy a města, magistrát na to zatím vyčlenil 1,5 milionu korun a po jejich vyčerpání vyhodnotí další fungování antigraffiti programu. Kromě toho město vytvořilo aplikaci, s pomocí které můžou lidé magistrát a městské části o graffiti informovat. Vlastní antigraffiti programy má řada městských částí.

Policie dopadla v centru Prahy muže podezřelého ze zastřelení úřednice

Policisté odpoledne zadrželi v Palackého ulici v centru Prahy muže podezřelého z dnešní tragické střelby na úřadu práce v Bělehradské ulici. Na twitteru o tom informovala pražská policie. Její mluvčí Eva Kropáčová uvedla, že zadrženým je muž, po kterém policisté pátrali v souvislosti s poleptáním ženy neznámou látkou. Mluvčí to řekla v České televizi. Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) napomohl k dopadení městský kamerový systém. Postřelená úřednice v nemocnici vážným zraněním podlehla.

Kvůli výměně pražců v I. P. Pavlova nepojede v části trasy C metro

Cestující v pražském metru se kvůli výměně pražců devět dní nesvezou na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Muzeum. Dopravní podnik (DPP) vymění ve stanici I. P. Pavlova 440 starých dřevěných pražců za nové betonové. Výluka začne v sobotu 3. července a skončí v neděli 11. července. Při výluce bude metro jezdit z Hájů na Pražského povstání a z Letňany na Muzeum. Mezi stanicemi Pražského povstání a Hlavní nádraží bude zavedena náhradní autobusová doprava XC.

Žena z úřadu práce zemřela

Žena, kterou postřelil útočník na úřadu práce v Praze 2, podlehla v nemocnici těžkém zraněním. Informovala o tom v úterý odpoledne policie.

Pražský dopravní podnik může uzavřít smlouvu na první část metra D

Pražský dopravní podnik (DPP) může uzavřít smlouvu s vítězem tendru na stavbu první části metra D. Dosud mu v tom bránilo předběžné opatření vydané loni v červenci Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Nyní všechna řízení spojená s touto zakázkou skončila a s nimi i platnost zákazu. Předseda Petr Mlsna svým rozhodnutím potvrdil rozhodnutí ÚOHS z letošního března, že podmínky i průběh tendru byly v pořádku. Návrh k ÚOHS podala firma Eurovia CS. Rozhodnutí je pravomocné, informoval úřad v tiskové správě. Náměstek pražského primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) rozhodnutí přivítal a uvedl, že DPP podepíše smlouvu s dodavatelem.

Úřad práce v Bělehradské ulici bude ode dneška do pátku uzavřen

Pracoviště Úřadu práce ČR pro Prahu 2 a 3 v Bělehradské ulici bude ode dneška do pátku 2. července uzavřeno. Lidé se mohou kvůli zprostředkování zaměstnání, podpoře v nezaměstnanosti a dalším záležitostem týkajícím se zaměstnanosti obracet na pracoviště ve Štefánikově ulici v Praze 5. Na úřadu v Bělehradské ulici dnes muž střelil pracovnici úřadu, s velmi vážnými zraněními ji záchranáři odvezli do nemocnice. Po útočníkovi pátrají.

V Praze muž postřelil pracovnici úřadu práce, policie po něm pátrá

V Bělehradské ulici v Praze na Vinohradech dnes dopoledne muž střelil na pracovnici úřadu práce. Útočník je na útěku, policie pátrá po muži ve věku kolem 60 let s černou taškou přes rameno a čepicí s kšiltem. Policie na twitteru uvedla, že k pátrání využívá vrtulník, celou budovu úřadu kontrolují policisté z Útvaru rychlého nasazení. Postřelená žena ve věku kolem 50 let utrpěla podle mluvčí pražské záchranné služby Jany Poštové velmi vážná zranění. S dalšími informacemi mluvčí pražské policie Eva Kropáčová odkázala novináře na twitter.

Planetum chystá vycházky Prahou po místech spjatých s astronomií

O prázdninách mohou lidé vyrazit na astronomicko – historické procházky Prahou. Průvodci je vezmou do míst spjatých s osobnostmi astronomie, fyziky, meteorologie či geologie. Procházky pořádá Planetum – Hvězdárna a planetárium hlavního města Prahy. Prohlídky začnou od 3. července, uvedl za organizaci David Soumar v dnešní tiskové zprávě.

Praha nemůže dostat zpět část Stromovky, pozemek byl převeden do užívání SSSR

Praha nemůže dostat od ruské ambasády zpět část pozemku ve Stromovce, který podle magistrátu a Prahy 7 zabírá neoprávněně. Diplomatický servis totiž pozemek v roce 1972 převedl do trvalého bezplatného užívání tehdejšímu sovětskému velvyslanectví. Budovy na pozemku pak patří Ruské federaci, která je odkoupila. Rusko by muselo být ochotno o vrácení dobrovolně jednat. Vyplývá to z dopisu českého ministerstva zahraničí radnici Prahy 7, který má k dispozici. Starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě) sdělil, že radnice bude s ministerstvem dále jednat.

Nový Kampus Albertov by mohl stát 7,8 miliardy Kč a fungovat od roku 2026

Dvě nová vědecká a výuková centra, která mají vzniknout v univerzitním Kampusu Albertov v Praze, by se mohla otevřít vědcům a studentům v roce 2026. Jejich stavba by měla být hotová na konci roku 2025, tedy asi o tři roky později, než se původně plánovalo. Univerzita Karlova (UK) získala pro stavbu v uplynulých dnech územní rozhodnutí. Oba objekty, které mají být největší výstavbou Univerzity Karlovy v centru Prahy za posledních sto let, mohou přijít na víc než 7,8 miliardy korun. Financovat by se měly z různých zdrojů. Novinářům to dnes řekl rektor UK Tomáš Zima se zástupci vlády. Původní odhad ceny před deseti lety byl 2,7 miliardy korun ze státního rozpočtu.

Zemřel významný pražský developer Tomáš Winterstein

O víkendu zemřel významný pražský developer a investor Tomáš Tamir Winterstein, bylo mu 72 let. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy a časopis Forbes. Winterstein se svou společností Lighthouse Group vybudoval v hlavním městě řadu administrativních budov a stovky bytů především v okolí libeňské O2 areny nebo v Holešovicích. Wintersteina pojilo přátelství s bývalým premiérem Janem Fischerem. V roce 2013 mu pomohl vyřešit dluhy po neúspěšné kandidatuře na prezidenta.

Babiš: Epidemie covidu-19 neskončila, vývoj v Praze nevypadá dobře

Epidemie covidu-19 v Česku podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ještě neskončila. Její vývoj v Praze podle něj v současnosti nevypadá příznivě. Je proto potřeba pokračovat s očkováním a opatřeními proti nákaze, a to hlavně před mutacemi z jiných zemí, řekl dnes premiér novinářům v pražském Karolinu.

ČSÚ zveřejní další zpřesněná data o vývoji HDP v 1. čtvrtletí

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní další zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí. Podle posledních údajů z počátku června česká ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně klesla o 2,1 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta. Údaje se tehdy shodovaly s prvním odhadem statistiků z konce dubna.

UK představí přípravy na dostavbu univerzitního Kampusu Albertov

Vedení Univerzity Karlovy dnes v pražském Karolinu seznámí novináře s aktuálním stavem příprav na dostavbu univerzitního Kampusu Albertov. Plánují se tam dva objekty, takzvané Biocentrum a Globcentrum. Podle dřívějších informací má jít o největší výstavbu Univerzity Karlovy v centru Prahy za posledních sto let. Kampus se připravuje již několik let, měl by stát 2,5 miliardy korun ze státního rozpočtu. V uplynulých dnech získala škola podle svého mluvčího Václava Hájka pro obě chystané budovy územní rozhodnutí.

Premiér Babiš navštíví vinohradskou nemocnici, představí projekt onkocentra

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes navštíví vinohradskou nemocnici. Tématem návštěvy bude prevence rakoviny a onkologického centra. Český onkologicky institut, jehož vybudování má stát sedm miliard korun, zmiňuje Plán obnovy, kterým ČR naplánovala rozdělení evropských peněz pro nastartování země po koronavirové krizi. Podle médií byli ale proti zástupci České onkologické společnosti, záměr nového centra s nimi totiž nikdo nekonzultoval. Na projektu pracuje bývalý ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny a donedávna náměstek ministra zdravotnictví Vlastimil Vajdák.

PRAHA 7: Radnice vyhodnocovala připomínky k nové čtvrti Bubny-Zátory

Zastupitelstvo MČ Praha 7 na svém zasedání projednalo vypořádání připomínek městské části k čistopisu územní studie Holešovice Bubny-Zátory a další postup v procesu zformování budoucí podoby jednoho z největších a nejvýznamnějších brownfieldů v Praze.

Muzeum dostane od Prahy 7 peníze na opravu Letenského kolotoče

Radnice Prahy 7 daruje Národnímu technickému muzeu peníze na pokrytí části nákladů na opravu Letenského kolotoče. Muzeum dostane od radnice 750.000 korun. Rozhodli o tom zastupitelé městské části. Nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě je majetkem technického muzea od roku 2004. Kolotoč už má opravených například svých jednadvacet koní.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 29.6.2021