Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 30. 6. 2021

Počet nových případů koronaviru v Česku dál roste. Reprodukční číslo dnes poprvé od půlky dubna překročilo hodnotu jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie. Ke dnešku číslo činí 1,11. V úterý testy v Česku odhalily 160 případů nemoci covid-19, téměř o polovinu víc než před týdnem, kdy jich bylo 112. Zdravotníci aplikovali k úternímu večeru přes 8,1 milionu dávek vakcíny proti koronaviru, v úterý téměř 106.000. Situací se bude ve čtvrtek navečer mimořádně zabývat vláda, zpřísní asi pravidla pro návrat z dovolených.

Poslední červnový den vrátil pražskou burzu k poklesu

Pražská burza neudržela své úterní zisky a vrátila se k poklesu z předchozích pěti dní. Index PX dnes oslabil o 0,82 procenta na 1152,85 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie Erste bank a Avastu. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Koruna dnes stagnovala vůči euru a oslabila k dolaru.

Pražské hřbitovy čekají změny, pomoci má manuál

Pražské hřbitovy by se měly více otevřít lidem a plnit kromě pohřbívání i funkci klidného veřejného prostoru. Napomoci tomu má manuál jejich správy a rozvoje, který připravuje městský Institut plánování a rozvoje (IPR). Ředitel Správy pražských hřbitovů (SPH) Martin Červený dnes novinářům řekl, že výzvami jsou například péče o zeleň a cesty, podoba náhrobků nebo prostupnost areálů. Dodal, že v plánu je zřízení zvláštního pohřebiště pro muslimy a buddhisty.

Start-up Wolt v Praze na podzim otevře obchod, umožní rychlejší rozvoz

Služba na doručování jídla Wolt v Praze na podzim otevře svůj první obchod v České republice, umožní rychlejší rozvoz. Momentálně objednávky doručuje do půl hodiny, chce se dostat na průměrných 20 minut. Výhledově firma plánuje otevřít tzv. Wolt Market i v dalších městech, kde je největší poptávka. Z počátku počítá s jedním s až třemi obchody. Největší tuzemská rozvážková firma. Dáme jídlo v únoru oznámila spuštění nové služby Dáme market zaměřené na doručování on-line nákupů potravin a drogerie do půl hodiny. Službu zajišťuje z vlastních skladů.

Dušek: Covid se šíří v Česku hlavně v Praze mezi mladými, jsou málo proočkovaní

Koronavirus se v Česku nyní šíří zejména v Praze mezi mladými lidmi od 16 do 29 let. Na společné prezentaci Českého statistického úřadu a Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) to řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Praha je podle něj jako minulé léto předskokanem dalších změn. Šíření mezi mladými lidmi má podle Duška vztah k jejich životními stylu a zdůvodňuje ho i malou proočkovaností. Požádal všechny mladé ročníky, ať na očkování nerezignují. Varoval také před šířením mutace delta.

Zastupitelka Prahy 4 Zykánová skočila a koalice přišla o většinu

Zastupitelka Prahy 4 Jitka Zykánová (TOP 09) složila v úterý svůj mandát. Důvodem je, že se současná koalice ANO, ODS a TOP 09 opírá o hlas zastupitelky SPD Kláry Cingrošové, řekla dnes Zykánová. Koalice tak nyní přišla o těsnou většinu 23 hlasů v 45členném zastupitelstvu. Na místo Zykánové by měl podle výsledku voleb z roku 2018 nastoupit první náhradník Petr Tomáš Opletal. O jeho hlas se ale může vedení radnice případně opřít až po složení slibu zastupitele. Koalici ale může podpořit i bez podpisu koaliční smlouvy. Místostarosta Michal Hroza Deníku N řekl, že odchodu Zykánové nerozumí.

Vojáci si na pražském Vítkově připomněli Den ozbrojených sil

Den ozbrojených sil si dnes na pražském Vítkově slavnostním nástupem připomněli vojáci, zástupci ministerstva obrany i politici. Při připomínce události z roku 1918, kdy u francouzského městečka Darney oficiálně vznikla první československá samostatná jednotka, získali vybraní vojáci resortní vyznamenání. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata položili k památníku věnec, poté nad Vítkovem přeletěly gripeny, letouny L-159 a bitevní vrtulníky.

Praha nebude pořádat hromadné sledování ME ve fotbale

Pražský magistrát nebude pořádat hromadné sledování fotbalového mistrovství Evropy na velkoplošných obrazovkách, a to ani při sobotním čtvrtfinálovém zápasu ČR s Dánskem v Baku, ani v případě postupu českého týmu do semifinále nebo finále. Důvodem je podle něj zhoršující se epidemická situace v metropoli.

DPP podepsal smlouvu s konsorciem firem na metro D z Pankráce na Olbrachtovu

Pražský dopravní podnik (DPP) podepsal smlouvu se sdružením společností, které postaví první úsek trasy metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Náklady na výstavbu mají být 13,75 miliardy korun. Metro postaví mezinárodní sdružení společností Subterra, Hochtief, Strabag, Hochtief Infrastructure a Ed. Züblin AG. Zmíněný úsek je první částí trasy z Pankráce na Nové Dvory. Náklady na stavbu celé této části metra by měly být při započtení inflace zhruba 52,09 miliardy korun.

Reprodukční číslo je poprvé od půlky dubna nad jednou, šíření epidemie zrychluje

Počet nových případů koronaviru v Česku dál roste. Reprodukční číslo dnes poprvé od půlky dubna překročilo hodnotu jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie. Ke dnešku číslo činí 1,11. V úterý testy v Česku odhalily 160 případů nemoci covid-19, téměř o polovinu víc než před týdnem, kdy jich bylo 112. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví. Zdravotníci aplikovali k úternímu večeru přes 8,1 milionu dávek vakcíny proti koronaviru, v úterý téměř 106.000.

Žáci dnes převezmou vysvědčení, končí školní rok

Žáci a studenti dnes převezmou vysvědčení za svou celoroční práci. Končí školní rok, který kvůli epidemii covidu-19 strávili po řadu týdnů výukou na dálku. Od čtvrtka začnou letní prázdniny. Řada dětí jako každý rok vyjede na oblíbené tábory, podmínkou účasti na nich bude test na covid-19, potvrzení o očkování nebo o prodělané nákaze. Na začátku července se podle meteorologů ochladí. Většinou bude oblačno s teplotami mezi 20 až 24 stupni. Do lavic se děti vrátí ve středu 1. září.

Na pražské Kampě dnes zazní benefiční Koncert pro Moravu, přímý přenos vysílá ČT

Na pražské Kampě dnes zazní Koncert pro Moravu. Benefici na pomoc vesnicím, které zasáhla minulý týden na jihu Moravy silná bouře s tornádem, pořádá Česká televize (ČT), přímý přenos odvysílá od 20:10. Na koncertu vystoupí například Dan Bárta, Richard Krajčo, Vojta Dyk, Čechomor či Hana a Petr Ulrychovi. Diváci budou svědky originálního propojení kapel a interpretů. Pěvec Adam Plachetka vystoupí s cimbálem nebo společně zahrají Buty s kapelou Mňága a Žďorp. Více než hodinovým programem, který divákům pomocí živých vstupů i záběrů z dronu zprostředkuje i aktuální situaci na jihu Moravy, provede dvojice moderátorů Světlana Witowská a Daniel Stach.

Statistici představí data o příčinách úmrtí v roce 2020

Český statistický úřad (ČSÚ) a Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) dnes představí data o příčinách úmrtí v loňském roce. Podle údajů na webu ČSÚ zemřelo v prvním až 53. týdnu loňského roku 131.503 lidí, předloni to bylo o téměř 19.500 méně. Podle dat ministerstva zdravotnictví bylo loni 11.968 úmrtí v souvislosti nemocí covid-19, jejíž epidemie v zemi propukla na začátku března.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 30.6.2021