Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 1. 7. 2021

Denní počty nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál stoupají. Ve středu jich testy potvrdily 151, před týdnem to bylo 105.

Pražská burza opět oslabila, akcie ČEZ se propadly o téměř 7 pct.

Pražská burza dnes opět oslabila, index PX klesl o 0,73 procenta na 1144 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie energetické firmy ČEZ, které se propadly téměř o sedm procent. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

V nelegálním kasinu u tržnice Sapa našli celníci ruletu i 15 automatů

Celníci odhalili u vjezdu do tržnice Sapa v Praze 4 v suterénu hotelu nelegální kasino. Uvnitř našli velkou ruletu, dva stoly pro živou hru, kolo štěstí a 15 hracích automatů. Za provozování kasina bez povolení od ministerstva financí hrozí pokuta až 50 milionů korun.

Policie obvinila střelce z Prahy z několika činů včetně vraždy, žádá vazbu

Policie obvinila muže, který v Praze v úterý zastřelil ženu na úřadu práce, z několika závažných trestných činů včetně vraždy. Navrhla pro něj vazbu. Na dotaz to dnes uvedl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Pražské plynárenské loni vzrostl čistý zisk o 26 procent na 908,5 milionu korun

Pražské plynárenské loni meziročně vzrostl čistý zisk o 26 procent na 908,5 milionu korun, výnosy stouply o 2,3 procenta na 15,1 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma zveřejnila na svém webu. Společnost podle ní loni prodala 12,2 terawatthodiny plynu, meziročně o 6,8 procenta méně. Prodej elektřiny naopak stoupl o více než čtvrtinu na 1,6 terawatthodiny.

Schodek rozpočtu stoupl ke konci června na rekordních 265 miliard Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci června stoupl na 265,1 miliardy korun z květnových 255 miliard Kč. Informovalo o tom dnes v tiskové zprávě ministerstvo financí. Jde o nejhorší červnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci června byl schodek 195,2 miliardy korun.

Pražské teplárenské loni stoupl čistý zisk o 6,4 procenta na 617 milionů korun

Pražské teplárenské stoupl loni meziročně čistý zisk o 6,4 procenta na 617 milionů korun. Výnosy vzrostly o 8,8 procenta na 5,8 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma zveřejnila na svém webu. Společnost loni od Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského koupila společnost Veolia Česká republika z francouzské skupiny Veolia.

Pošta chce prodat objekt na Masarykově nádraží, pro který už nemá využití

Česká pošta prodá objekt na pražském Masarykově nádraží, pro který už nemá využití. Postupně již firma ukončila provoz depa v Hybernské ulici a od července zrušila kvůli nadbytečnosti i pobočku ve stejném místě. Změna nebude mít dopad do hustoty pošt, kterou upravuje vyhláška.

Generali Fond realit koupil maloobchodní centrum v Nových Butovicích v Praze

Generali Fond realit ze společnosti Generali Investments koupil od firem KPD Group a Absis maloobchodní centrum v Nových Butovicích v Praze 5. Generali o tom dnes informovala v tiskové zprávě, cenu však neuvedla. Fond byl založen v říjnu 2019, nákupní centrum v Nových Butovicích je jeho čtvrtou nemovitostí v portfoliu. Dosud kupoval bytové budovy.

Mladík dal na Masarykovo nádraží atrapu bomby, hrozí mu dva roky vězení

Osmnáctiletý mladík dal podle policistů letos v únoru na Masarykovo nádraží v Praze tašku s atrapou bomby. Sestrojil ji spolu s kamarády doma. Zajímalo je, co se bude po objevení tašky dít. Nádraží bylo nakonec více než hodinu zavřené. Mladíkovi hrozí až dvouleté vězení.

Do turistické kampaně V Praze jako doma se zapojilo 250 hotelů, méně než loni

Do kampaně V Praze jako doma, která má slevami nalákat turisty do hlavního města, se letos zapojilo 250 hotelů, což je meziročně méně. Připojilo se také 60 muzeí, galerií a dalších památek, tedy stejně jako loni. Oproti loňskému létu však přibylo takzvané živé umění. Na za každou noc strávenou v hotelu speciální vouchery, na jejichž základě obdrží slevy či volné vstupy do vybraných muzeí, galerií nebo zoologické zahrady.

Policie při kontrole stavby v Praze 1 odhalila nelegálně pracující cizince

Cizinecká policie ve středu zkontrolovala na jedné stavbě v Praze 1 stovku lidí a odhalila mezi nimi 15 cizinců, kteří v Česku pracovali bez povolení. Dalších 18 cizinců nesplnilo povinnosti ohledně svého pobytu v zemi, za což jim policisté dali na místě pokutu. Na webu to dnes uvedl policejní mluvčí Richard Hrdina.

Zdražování pohonných hmot v Praze zrychlilo

Zdražování pohonných hmot v Praze zrychlilo. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 vzrostla od minulého týdne o 47 haléřů na 33,64 Kč/l. Nafta se u čerpacích stanic v hlavním městě prodává za průměrných 31,61 Kč/l, což je o 54 haléřů více než minulou středu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Paliva jsou v metropoli nadále nejdražší ze všech krajů Česka.

V Praze začíná výstava věnovaná 30 letům Vojenské policie

V Praze dnes začíná výstava věnovaná třicetiletému působení Vojenské policie u české armády. Autoři z Vojenské policie a Vojenského historického ústavu Praha v ní představí i historii sboru, která sahá do období první světové války. Součástí dnešního slavnostního zahájení bude prezentace současné techniky Vojenské policie.

Mezi vyhledávanými turistickými cíli v Praze dnes začne jezdit tramvaj č. 42

V Praze dnes zahájí provoz okružní turistická tramvaj číslo 42. Denně bude jezdit ze smyčky na Dlabačově přes Pražský hrad, Čechův most, náměstí Republiky, Václavské náměstí, Újezd a zpět přes Malostranskou směrem na Pohořelec. Doplní ji ještě linka číslo 43, která bude spojovat muzeum MHD ve Střešovicích s Planetáriem a dalšími památkami a pojede ve středy odpoledne, ve státní sváty a o víkendech. Obě linky budou v provozu do konce letních prázdnin a jsou součástí kampaně na podporu turistického ruchu, který patří mezi nejpostiženější oblasti dopady pandemie covidu-19.

Na zahájení Svatovítských varhanních večerů dnes zahraje Miroslav Kejmar

Na zahájení 10. ročníku Svatovítských varhanních večerů dnes v pražské katedrále sv. Víta zahraje trumpetista Miroslav Kejmar. Dlouholetého člena a sólistu České filharmonie na vystoupení u příležitosti jeho 80. narozenin, které připadnou na 3. července, doprovodí titulární varhaník a regenschori katedrály sv. Víta Josef Kšica. Program zahájí Preludium, fuga a variace op. 18 Césara Francka.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 1.7.2021