Zastupitelka Prahy 4 Jitka Zykánová (TOP 09) složila svůj mandát… 

Důvodem je to, že se současná koalice ANO, ODS a TOP 09 opírá o hlas zastupitelky SPD Kláry Cingrošové, řekla Zykánová. Koalice tak nyní přišla o těsnou většinu 23 hlasů v 45členném zastupitelstvu. Na místo Zykánové by měl podle výsledku voleb z roku 2018 nastoupit první náhradník Petr Tomáš Opletal. O jeho hlas se ale může vedení radnice případně opřít až po složení slibu zastupitele. Koalici ale může podpořit i bez podpisu koaliční smlouvy. Místostarosta Michal Hroza (TOP 09) řekl, že odchodu Zykánové nerozumí. „S tím, že bychom měli v koalici SPD, samozřejmě nesouhlasím,.“

„Tato záležitost, že členkou koalice je zástupkyně SPD, mi není po chuti od začátku. Hned jsem odmítla fungovat v takové koalici, která je závislá na hlase člena SPD. Uskutečnila se nějaká jednání, ale nevedla k žádnému cíli,“ řekla Zykánová. Například letos v březnu na protest nepodpořila program jednání zastupitelstva, které bylo následně ukončeno.

Psali jsme zde:

Zastupitelka Klára Cingrošová (SPD) pro PrazskyNoviny.cz:

„O rozhodnutí paní Zykánové jsem se dozvěděla z nenadání a jsem upřímně překvapena, neboť jsem, právě  proto, abych abych odblokovala patovou situaci v koalici, před červnovým zastupitelstvem rezignovala na pozici předsedkyně komise pro kulturu, volný čas a náboženské společnosti. Učinila jsem tak i presto, že si nejsem vědoma své toxicity náhle vzniklé vstupem do jedné z parlamentních stran. Řádné jednání zastupitelstva je samozřejmě nadřazeno půtkám, které jsou, dle mého mínění, malicherné a uměle vyrobené. Práce pro občany je přednější, na svých vedoucích pozicích opravdu nelpím. O nelibosti s mým řadovým členstvím v redakční radě slyším opravdu poprvé, nicméně krokem paní Zykánové je snad celá záležitost vyřešena a radniční koalice teď bude zas fungovat bez zbytečných obstrukcí.“

Zykánové, stejně jako opozičním zastupitelům, navíc vadilo to, že Cingrošová byla předsedkyní komise pro kulturu, volný čas a náboženské společnosti. Z této funkce se ji opozice neúspěšně pokusila odvolat na květnovém jednání zastupitelů. Cingrošová v následujících týdnech rezignovala sama. „Jenže stále je v redakční radě radničního časopisu Tučňák, a navíc je členka školní rady jedné základní školy,“ řekla Zykánová.

Zastupitelstvo městské části Praha 4

Zastupitelé TOP 09 v Praze 4 jejímu kroku nerozumí. „Načasování rezignace ne zcela rozumíme v situaci, kdy dvě poslední schůze zastupitelstva prokázaly, že jak program, tak naprostá většina bodů je hlasována za podpory koaličních i opozičních hlasů. „Podporu pro hlasování hledáme napříč demokratickými stranami,“ sdělil Hroza.

Vystoupit z TOP 09 se Zykánová nechystá. „Toto je vysloveně věc týkající se zastupitelstva a koalice na Praze 4,“ řekla. Kvůli tomu, aby stranu nepoškodila, rozhodla se mandát zastupitelky složit. Pokud by to neudělala a pouze opustila koalici, stranu by poškodila. „To jsem nechtěla,“ dodala.

Cingrošová byla ve volbách v roce 2018 zvolena za ODS. Z té loni vystoupila a zůstala členkou zastupitelského klubu ODS jako nezávislá zastupitelka. Letos vstoupila do SPD. V březnu místostarosta Zdeněk Kovářík (ODS) sdělil, že je mu přestupu Cingrošové do SPD líto, ale jinak že zastupitelský klub ODS problém neřešil.

Uvolněné místo po Zykánové v zastupitelstvu patří nadále TOP 09. Členem sboru se v případě ukončení mandátu stává ten, kdo skončil ve volbách jako první nezvolený. Pokud první náhradník odmítne, místo připadá druhému náhradníkovi a tak dále. V tomto případě byl prvním náhradníkem člen předsednictva místní organizace Opletal. „Novým zastupitelem se stal Petr Tomáš Opletal, který je členem koaličního klubu TOP 09,“ sdělil za zastupitelský klub Petr Kučera (TOP 09). Opletal musí ještě složit slib zastupitele.

Vedení Prahy 4

V Praze 4 vládne ANO, ODS, TOP 09 s jedním hlasem KDU-ČSL a nově SPD. Koalice má v 45členném zastupitelstvu těsnou většinu 23 hlasů. Po volbách v roce 2018 se v Praze 4 vedení radnice už jednou obměnilo. Zastupitelé v dubnu 2019 odvolali osm z devíti radních včetně starosty Petra Štěpánka (Praha 4 Sobě) a novou starostkou zvolili Irenu Michalcovou (ANO). Koalice Pirátů a nezávislých, sdružení Praha 4 Sobě (Zelení a nezávislí) a Společně pro Prahu 4 (STAN, KDU-ČSL a nezávislí) poté přešla do opozice.

Autor: Redakce, ČTK, Praha 4, ČR, 1.7.2021

Zdroj:

https://www.praha4.cz/