Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 2.7.2021

V Česku ve čtvrtek přibylo 164 případů koronaviru, nejvíce od poloviny června. Je to o 70 víc než minulý týden. Znovu se zvýšilo také reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Nyní má hodnotu téměř 1,3 a je nejvyšší od začátku ledna. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Tři lidé se zranili v Praze při výbuchu barelu, zřejmě v něm byla hořlavina

Tři lidé se dnes odpoledne zranili v Trocnovské ulici v Praze zřejmě při rozřezávání barelů, ve kterých dřív byla hořlavina. Nádoba explodovala, jeden muž přišel o nohy, další zranění mají popáleniny a pohmožděniny.

Pražská burza si dnes po dvou oslabeních polepšila o 0,68 pct

Pražská burza si po dvou předchozích oslabeních dnes polepšila. Index PX stoupl o 0,68 procenta na 1152,13 bodu. Posílila většina hlavních emisí a zbytek stagnoval. Žádná z hlavních emisí dnes neskončila se ztrátou. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Z Prahy se teď létá do více než 100 destinací, během prázdnin přibudou další

Se začátkem letních prázdnin se dál rozšiřuje i nabídka letů na pražském letišti. V současnosti je v letovém řádu více než 100 destinací, které nabízí přes 35 aerolinek. Během července přibudou nové přímé linky do řady evropských míst, například Ryanair bude létat do Varšavy, easyJet otevře spojení do Barcelony, Wizz Air nabídne linky do Říma i Katánie. Dnes o tom informovalo Letiště Praha. Za poslední měsíc přibyly lety do několika desítek destinací.

Vojtěch: Do dvou týdnů vzniknou v Praze očkovací místa pro lidi bez registrace

Do dvou týdnů by měla vzniknout v obchodním centru Chodov a na hlavním nádraží v Praze očkovací místa pro očkování proti covidu-19, kam budou moci lidé přijít bez předchozí registrace. Cílem je očkování více zpřístupnit. Pokud se taková očkovací místa osvědčí, mohla by se vytvořit i v dalších regionech.

Praha 6 pošle další peníze tornádem postiženým obcím na Moravě

Praha 6 pošle dalších 1,8 milionu korun čtyřem obcích na jihu Moravy, které minulý týden poničilo tornádo. Na mimořádném jednání to dnes schválilo zastupitelstvo městské části. Spolu s 200.000 korunami, které radní již schválili, pošle Praha 6 na Moravu dva miliony korun, tedy půl milionu každé obci. Další pomoc by mohli zastupitelé schválit po prázdninách. Peněžní dary schválil i magistrát a další městské části.

V pražské Libni bude obnoven v ulici Novákových biograf Humanita

V pražské Libni bude v ulici Novákových na léto obnoven biograf Humanita, který přestal fungovat před 60 lety. První promítání se uskuteční dnes od 21:30 a lidé uvidí film Perličky na dně podle povídek Bohumila Hrabala. Filmy budou moci lidé v Libni zhlédnout každý pátek. Promítání se koná v rámci Libeňského filmového léta, které pořádá Osmička žije a Káva Na Dobrém Místě.

V Praze za týden přibylo 356 případů covidu, o 150 víc než předchozí

Epidemická situace v Praze se dál zhoršuje. Za uplynulých sedm dnů testy odhalily 356 případů koronaviru, to je o 150 víc než předešlý týden. V přepočtu na 100.000 obyvatel nyní připadá 27 nakažených, zatímco minulý pátek to bylo 16. Takzvané incidenční číslo je v hlavním městě nejvyšší ze všech krajů, celostátní má hodnotu osm. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Soud poslal do vazby muže obviněného ze střelby na úřadu práce

Soud dnes poslal do vazby šestašedesátiletého muže, kterého policie viní z úterní vraždy zaměstnankyně úřadu práce a z dalších trestných činů. Panují obavy, že by muž na svobodě pokračoval v trestné činnosti nebo že by se vyhýbal stíhání. Soudce Jiří Horký řekl novinářům, že obviněný se v jednací síni choval hrubě a arogantně, takže ho musel vykázat. Svých činů muž nelituje a státní zástupkyni označil za „ropuchu“.

V pražských Letňanech hořela hala veletržního areálu, škoda je 150 milionů korun

V pražských Letňanech dnes ráno hořela vstupní hala, která je součástí veletržního areálu. Nyní se v ní konala výstava stanů a vybavení do přírody. Podle předběžných odhadů je škoda asi 150 milionů korun. Nikdo nebyl zraněn. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé.

Statistici zveřejní odhady sklizní, podle komory budou žně posunuté o 10 dní

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní odhady sklizní na základě červnových údajů. Během léta pak tyto údaje ještě několikrát zpřesní. Loni bylo podle statistiků sklizeno 7,3 milionu tun základních obilovin, většina z toho byla pšenice. Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala se letošní příchod jara zpozdil o jeden až tři týdny, podobné zpoždění čeká komora u sklizně většiny komodit. Žně tak podle něj budou posunuté zhruba o deset dní.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 2.7.2021