Praha 6 pošle dalších 1,8 milionu korun čtyřem obcích na jihu Moravy, které minulý týden poničilo tornádo…

Na mimořádném jednání to dnes schválilo zastupitelstvo městské části. Spolu s 200.000 korunami, které radní již schválili, pošle Praha 6 na Moravu dva miliony korun, tedy půl milionu každé obci. Další pomoc by mohli zastupitelé schválit po prázdninách. Peněžní dary schválil i magistrát a další městské části.

Pomoc bude odeslána obcím Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice a Mikulčice. Tajemník městské části Jan Holický na jednání řekl, že na zprostředkování daru se radnice z praktických důvodů dohodla s městy Břeclav a Hodnonín, se kterými sjednala darovací smlouvy a které obcím peníze přepošlou. Zaslání peněz podpořili všichni přítomní a on-line připojení zastupitelé.

Pirátská zastupitelka Eva Tichá na jednání řekla, že by městská část měla zvážit zaslání daru i na další místa. Zmínila osadu Pánov na okraji Hodonína, kde byly podle ní škody také velké a zemřeli tam dva lidé. „Všechny domy byly poškozeny, některé byly prakticky srovnány se zemí,“ řekla. Dále by si podle ní pomoc zasloužila i obec Stebno na severu Čech.

Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) uvedl, že další pomocí by se zastupitelstvo mohlo zabývat v září. „Myslím, že pomoc bude potřeba jistě i po prázdninách,“ řekl.

Peníze postiženým obcím schválily i další městské části a pražský magistrát. Pražští radní v pondělí odsouhlasili zaslání dvou milionů sedmi obcím na jižní Moravě a Stebnu v Ústeckém kraji. Pomoc schválily i rady dalších městských částí, které mohou bez nutnosti odsouhlasení zastupitelstvem odhlasovat dary pro každou obec do výše 50.000 korun. Učinily tak například Praha 1, 2, 4, 5, 11, 13, 14 nebo 21.

Psali jsme zde:

Postižené obce podporují také sbírky, ve kterých se ke dnešku vybrala miliarda. Nejvíce peněz je zřejmě na účtu Diecézní charity Brno, na který lidé dosud poslali 247 milionů korun. Například sbírkový účet Nadace Via dnes dopoledne překonal hranici 200 milionů, na účtu organizace Člověk v tísni je 136,5 milionu korun. Ke 100 milionům se blíží Český červený kříž.

Bouřky s kroupami o velikosti tenisových míčků a také tornádo se přehnaly přes jižní Moravu minulý čtvrtek večer. Poničily stovky domů a aut a škody budou podle odhadů stovky milionů. Živel si vyžádal šest obětí a desítky zraněných. Nejhůře zasaženými oblastmi byly obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice nebo Mikulčice.

Autor: Redakce, ČTK, Praha 6, ČR, 2.7.2021