Oběma pražským firmám se loni dařilo…

Pražské teplárenské loni stoupl čistý zisk o 6,4 procenta na 617 milionů korun…

Pražské teplárenské stoupl loni meziročně čistý zisk o 6,4 procenta na 617 milionů korun. Výnosy vzrostly o 8,8 procenta na 5,8 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma zveřejnila na svém webu. Společnost loni od Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského koupila společnost Veolia Česká republika z francouzské skupiny Veolia.

Firma ve zprávě uvedla, že v Praze pokrývá téměř čtvrtinu trhu s tepelnou energií a dodává teplo pro více než 230.000 domácností, řadě administrativních budov, průmyslových podniků, stovkám školských a zdravotnických zařízení a dalším subjektům.

„Stejně jako v minulých letech mělo zásadní vliv na hospodaření naší společnosti počasí. V roce 2020 bylo celkem 218 topných dnů, což je stejně jako v předchozím roce. Prodeje tepelné energie však negativně ovlivnila vyšší průměrná teplota topných dní, která činila 5,84 stupně Celsia, tj. o 0,13 stupně více než průměr v předchozí sezoně,“ uvedla ve zprávě firma.

Prodeje tepelné energie byly podle ní v roce 2020 meziročně o zhruba dvě procenta nižší, tržby za teplo byly naopak vlivem zvýšení cen tepla proti roku 2019 téměř o tři procenta vyšší. Pražská teplárenská loni ke své síti připojila asi 1500 nových domácností. Celkem loni firma prodala svým odběratelům 8493 terajoulů (TJ) tepla, což je o 206 TJ tepla méně než v roce 2019.

„Nově jsme připojili 55 odběrných míst s výkonem více než 12 megawattů (MW). Zároveň bylo uzavřeno 30 smluv na budoucí projekty o celkovém výkonu 18,5 MW. Mezi nejvýznamnější z nich patří obytný soubor Toužimská a objekty v oblasti Nákladového nádraží Žižkov – sever,“ dodala ve výroční zprávě firma.

Pražská teplárenská je z hlediska počtu provozovaných zařízení jednou z největších teplárenských sítí v České republice. Aktivity společnosti jsou soustředěny na oblast hlavního města Prahy a přilehlých oblastí.

Veolia je v hlavním městě rovněž většinovým vlastníkem Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), které mají na starosti distribuci vody. Menšinovým vlastníkem je Praha. PVK má vodovodní síť do roku 2028 pronajatou od městské společnosti Pražská vodohospodářská společnost (PVS). Po vypršení termínu se stoprocentním vlastníkem stane Praha.

Veolia zaměstnává po celém světě téměř 180.000 lidí. Skupina Veolia Energie, do které Pražská teplárenská patří, v České republice působí v Moravskoslezském, Olomouckém, Středočeském, Jihočeském a Karlovarském kraji.

Pražské plynárenské loni vzrostl čistý zisk o 26 procent na 908,5 milionu korun…

Pražské plynárenské loni meziročně vzrostl čistý zisk o 26 procent na 908,5 milionu korun, výnosy stouply o 2,3 procenta na 15,1 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma zveřejnila na svém webu. Společnost podle ní loni prodala 12,2 terawatthodiny plynu, meziročně o 6,8 procenta méně. Prodej elektřiny naopak stoupl o více než čtvrtinu na 1,6 terawatthodiny.

„Výsledky obchodu se zemním plynem v roce 2020 byly významně ovlivněny několika faktory. Zásadním faktorem byl vývoj nákupních cen, jejichž pokles dosáhl zejména během druhého a třetího čtvrtletí dlouhodobého minima. Dalším faktorem byl celkový průběh odběrů konečných zákazníků. Zde se projevil jak teplejší průběh prvního čtvrtletí, tak i pokles ekonomické aktivity,“ uvedla ve výroční zprávě firma.

Pražská plynárenská dlouhodobě patří mezi největší tuzemské dodavatele energií. Plynem a elektřinou zásobuje asi 425.000 odběrných míst. Jediným akcionářem společnosti je Pražská plynárenská Holding, ovládaná hlavním městem Prahou. Dozorčí rada firmy letos v polovině ledna odvolala dosavadního předsedu představenstva Pražské plynárenské Pavla Janečka. Nahradil ho bývalý šéf oddělení obnovitelných zdrojů firmy ČEZ Martin Pacovský.

Firma ve výroční zprávě dále uvedla, že se jí i přes pandemickou situaci loni podařil zvýšit prodej stlačeného zemního plynu CNG na jejich desíti plnicích stanicích. Celkem bylo v Pražské plynárenské a jejích dceřiných společnostech ke konci roku 2020 provozováno 184 CNG vozidel včetně vozidel CNG autopůjčovny.

Šířením pandemie covid-19 byl podle společnosti ovlivněn také zájem zákazníků o nekomoditní produkty. „Obava z nákazy odsunula plánované výměny kotlů či instalace fotovoltaických elektráren do druhé poloviny roku a v některých případech je zcela zastavila. Přesto i v roce 2020 byl rostoucí zájem o nekomoditní produkty znát, přičemž nejvíce poptávané byly služby spojené s instalací nového plynového kotle či jeho servisu. I v tomto roce také stoupal zájem o pořízení fotovoltaické elektrárny a následné výkupy přebytků z výroby elektrické energie,“ uvedla ve zprávě firma.

Připomněla, že v polovině letošního ledna také založila s městskou části Praha 19 – Kbely podnik Teplo pro Kbely. Společný podnik byl založen za účelem modernizace stávajícího tepelného hospodářství městské části Praha 19. Pro společnost Prometheus, energetické služby, která je členem koncernu Pražská plynárenská, se podle firmy jedná o první významnou spolupráci se samosprávami.

„Celý projekt přináší řadu synergických efektů pro celou skupinu Pražská plynárenská. Samotné společnosti Prometheus, energetické služby se zvýší roční dodávky tepelné energie o 15 procent,“ uvedla firma. Majetková účast společnosti Prometheus ve společnosti Teplo pro Kbely podle ní činí 75 procent.

Autor: Redakce, ČTK, Pražská teplárenská, Pražská plynárenská, Praha, ČR, 2.7.2021

Zdroj:

https://www.ppas.cz/sites/default/files/vyrocni-zpravy/vz_pp_2020.pdf

https://www.ptas.cz/data/folders/vyrocni-zprava-za-rok-2020-f160.pdf