Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 3.7.2021

Laboratoře v Česku odhalily v pátek 165 nakažených koronavirem, podobně jako ve čtvrtek. V mezitýdenním srovnání je to ale opět více, tentokrát zhruba o třicítku případů. Testů v pátek laboratoře provedly téměř 142.000, zhruba stejně jako před týdnem, většina byla antigenních. Přesnějších PCR testů bylo ale tento pátek v mezitýdenním srovnání asi o 17.000 více.

Praha nepovolila velkoplošné obrazovky, lidé na fotbal vyrazili do restaurací

Na vyprodané zahrádce restaurace v Riegrových sadech na Žižkově fotbaloví fanoušci do posledních chvil povzbuzovali český tým při neúspěšném pokusu o postup do semifinále mistrovství Evropy. Se závěrečným hvizdem se velká část zklamaných diváků vydala k domovům. Zápas s Dánskem v Baku sledovalo například v této restauraci na dvou velkých projekčních plochách šest stovek fanoušků. Nakonec se radovala pouze malá skupinka Dánů sedící u jednoho ze stolů.

V pátek přibylo v Česku zhruba o třicítku případů covidu více než před týdnem

Laboratoře v Česku odhalily v pátek 165 nakažených koronavirem, podobně jako ve čtvrtek. V mezitýdenním srovnání je to ale opět více, tentokrát zhruba o třicítku případů. Reprodukční číslo stouplo na 1,3 z předchozích 1,25. Nad hodnotou jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, je čtvrtým dnem, výše bylo naposledy na začátku ledna. Momentálně připadá v Česku v uplynulých sedmi dnech na 100.000 obyvatel přibližně osm nakažených. Data dnes ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo později než obvykle. Web měl technické problémy, řekla mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Lenka Svobodová. Aktualizace dat v noci neproběhla korektně, přehledy se tak ráno na webu zobrazily nesprávně, web byl poté přepnutý do servisního stavu.

Lidé si mohou prohlédnout Lichtenštejnský palác na Kampě

Veřejnosti se dnes otevře Lichtenštejnský palác na pražské Kampě, který Úřad vlády ČR využívá k reprezentačním účelům, pořádání konferencí a protokolárních akcí nebo k ubytování vzácných návštěv. Den otevřených dveří se koná také o nadcházejících svátcích 5. a 6. července. První komentovaná prohlídka začne vždy v 09:00, poslední v 16:00. Návštěvníci musí mít při návštěvě respirátor či jinou předepsanou ochranu dýchacích cest, ve skupině může být maximálně deset lidí.

Na lince C ode dneška nepojede metro mezi Pražského povstání a Muzeem

Na trase metra C dnes začíná devítidenní výluka mezi stanicemi Pražského povstání a Muzeum. Důvodem je výměna 440 starých dřevěných pražců za nové betonové ve stanici I.P.Pavlova. Výluka skončí v neděli 11. července. Při výluce bude metro jezdit z Hájů na Pražského povstání a z Letňany na Muzeum. Mezi stanicemi Pražského povstání a Hlavní nádraží bude zavedena náhradní autobusová doprava XC.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 3.7.2021