Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 7.7.2021

V úterý přibylo v Česku 107 potvrzených případů covidu. Je to zhruba o 50 méně než minulý týden. Bilanci ale ovlivnil státní svátek, ve volných dnech se méně testuje. Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, kleslo na 1,08. Je nejnižší za osm dní. Na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden méně než devět nakažených, číslo druhým dnem klesá.

V centru Prahy hrají kapely na podporu moravských obcí zasažených tornádem

Na podporu moravských obcí zasažených tornádem se koná dnes večer na pražském Václavském náměstí benefiční koncert. Výtěžek z akce bude věnován na konto Nadace Via, která svou sbírku pro postižené tornádem spustila mezi prvními. Koncert by měl trvat hodinu a půl. Vystoupení je možné sledovat také přes internet.

Pražská burza posílila, PX táhl nahoru Avast, dařilo se i ČEZ či Monetě

Pražská burza zahájila zkrácený obchodní týden růstem, index PX stoupl o půl procenta na 1157,91 bodu. Nahoru ho táhl především technologický Avast, který získal tři procenta. Dařilo se také energetické firmě ČEZ či akciím Monety Money Bank. Naopak Erste Bank nebo Komerční banka uzavřely se ztrátou. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Podoba školky v Praze 12 se bude upravovat, aby byla výstavba levnější

Projekt k mateřské škole Mydlinky v Praze 12 se bude upravovat tak, aby byla výstavba levnější. Změny se budou týkat plánovaných doplňujících objektů v areálu školy, podoba hlavní budovy školky se měnit nebude. Školka by měla stát na pozemcích mezi ulicemi K Beránku, Dolnocholupická a Lešetínská a měla by nabídnout prostory pro 112 dětí.

Policie chce obžalovat devět lidí za pražské sportovní dotace

Policie navrhla obžalovat devět lidí kvůli rozdělování sportovních dotací na pražském magistrátu. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy s tím, že návrh se týká i někdejšího ministra Karla Březiny (ČSSD), bývalé vedoucí magistrátního odboru sportu Soni Fáberové nebo současných zastupitelů Jana Wolfa a Miloše Růžičky (oba Spojené síly pro Prahu).

Muž jel v Praze v kradené dodávce pod vlivem drog na policejní výslech

Policisté na pražském Smíchově koncem června zadrželi v kradené dodávce muže se dvěma zákazy řízení, který pod vlivem drog jel k výslechu na jiné policejní oddělení. Další pervitin měl po kapsách. Jednatřicetiletý muž je podezřelý z maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, hrozí mu až dva roky vězení.

Policie hledá svědky napadení v metru, dva lidé utrpěli vážná zranění

Pražská policie hledá svědky napadení v metru, které se stalo v neděli na lince B. Dva lidé při něm utrpěli velmi vážná zranění. Útočníkem byl podle policie 30letý muž, který byl na místě zadržen a je nyní ve vazbě.

Odbory úřadu Prahy 12 jsou ode dneška v nové radnici

Nová budova radnice městské části Praha 12 v ulici Generála Šišky se dnes otevřela občanům. Odbory radnice, které dosud sídlily v několika detašovaných pracovištích v různých částech Modřan, se do nové budovy stěhovaly během června. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí městské části Eva Ingrid Antl Burianová. Nová radnice Prahu 12 stála 617,8 milionu korun.

Kolotoč na Letné by se po opravě mohl roztočit začátkem příštího roku

Národní technické muzeum (NTM) našlo po letech neúspěšných výběrových řízení restaurátora, který opraví Letenský kolotoč z konce 19. století. Technickou památku za asi 8,4 milionu korun s DPH zprovozní Jiří Kmošek, oprava by měla být hotova v únoru příštího roku. V tiskové zprávě to dnes sdělil mluvčí muzea Jan Duda. V minulosti muzeum nechalo s pomocí veřejné sbírky na kolotoči obnovit mimo jiné 21 figur koní.

Policie nenašla viníka požáru kostela v pražské zahradě Kinských

Policie neodhalila viníka požáru, který loni zničil dřevěný pravoslavný kostel svatého Michala v pražské zahradě Kinských. Případ proto odložila.

Na Malostranském náměstí protestují stovky odpůrců protikoronavirových opatření

Několik stovek lidí demonstruje dnes na pražském Malostranském náměstí kvůli protikoronavirovým opatřením. Protestují například proti takzvaným covidovým certifikátům. Protest pořádá mimo jiné Volný blok, podle facebookové události ale také iniciativa Vraťme děti do školy.

V úterý přibylo 107 případů covidu, reprodukční číslo je nejnižší za týden

V úterý přibylo v Česku 107 potvrzených případů covidu. Je to zhruba o 50 méně než minulý týden. Bilanci ale ovlivnil státní svátek, ve volných dnech se méně testuje. Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, kleslo na 1,08. Je nejnižší za osm dní. Na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden méně než devět nakažených, číslo druhým dnem klesá. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

ČSÚ oznámí, jak se v květnu dařilo průmyslu, stavebnictví a exportu

Český statistický úřad dnes oznámí, jak se letos v květnu dařilo průmyslu, stavebnictví a zahraničnímu obchodu. V dubnu průmyslová výroba v Česku proti loňsku ovlivněnému epidemií koronaviru stoupla o víc než polovinu, stavební produkce pokračovala v poklesu. Zahraniční obchod ČR se v dubnu po loňském schodku vrátil do přebytkových čísel.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 7.7.2021