Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 8.7.2021

V Česku ve středu přibylo 279 potvrzených případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání je to více než dvojnásobek. Minulou středu laboratoře odhalily 136 nakažených. Více pozitivních testů za jeden den evidovalo ministerstvo naposledy 8. června. Od pátku 9. července nebudou muset plně očkovaní Češi absolvovat test na koronavirus ani karanténu bez ohledu na zemi, ze které přicestují. Bude stačit vyplněný příjezdový formulář. Na twitteru to dnes oznámil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Týkat se to bude i zemí s extrémní mírou rizika nákazy covidem-19.

Pokuty za tzv. jízdu na černo v pražské MHD jde nově platit také online

Pokutu za tzv. jízdu na černo v pražské MHD mohou nyní lidé zaplatit také online. Pražský dopravní podnik (DPP) dnes o tom informoval na facebooku. Dosud museli lidé chodit platit na doplatkovou pokladnu podniku Na Bojišti. V Praze platí také program, v jehož rámci si mohou provinilci koupit roční kupon za poloviční cenu.

V pražské botanické zahradě začíná stavba pavilonu za 100 milionů Kč

Nový výstavní pavilon v jižní části botanické zahrady v pražské Troji by měl být hotový na jaře roku 2023. Ve dvou nových budovách bude mimo jiné zázemí pro návštěvníky a zaměstnance zahrady, multifunkční sál a obchod se suvenýry. Firma OHL ŽS začne budovy stavět v polovině července, přípravné práce začaly koncem června.

Koruna dnes opět oslabila k euru, mírně posílala vůči dolaru

Koruna dnes opět oslabila k euru. Ve srovnání se středečním závěrem si pohoršila o osm haléřů na 25,88 Kč/EUR. Vůči dolaru naopak česká měna mírně zpevnila, a to o čtyři haléře. V 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 21,82 Kč/USD.

Praha 6 vyhlásí soutěž na podobu polikliniky Pod Marjánkou během prázdnin

Architektonická soutěž na podobu přestavby polikliniky Pod Marjánkou v Praze 6 by měla být vyhlášená na přelomu července a srpna. Vítězný návrh představí radnice, která je zadavatelem soutěže a která zdravotnické zařízení spravuje, předběžně v polovině roku 2022. Účastníci soutěže by měli mimo jiné navrhnout novou podobu rekonstruované hlavní budovy i plánované novostavby, která nahradí stávající nižší část polikliniky.

Praha chce přesoutěžit některé ředitele organizací, Spojené síly jsou proti

Vedení pražského magistrátu plánuje postupně vypsat výběrová řízení na ředitele zdravotnických a sociálních organizací, kteří jsou ve funkci déle než šest let. Vyplývá to z rozhodnutí, které rada schválila v loňském roce a týká se sociální oblasti, zdravotnictví a také kultury, kde se s podobnou praxí začalo už v minulém volebním období. V pondělí mají radní rozhodovat o vypsání prvních dvou výběrových řízení. Proti záměru se postavily koaliční Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN), stejně jako proti plánu zveřejňovat odměny ředitelů městských firem.

Sekyra Group zažádala o rozhodnutí pro jižní část Smíchov City

Developerská společnost Sekyra Group zažádala stavební úřad o územní rozhodnutí pro stavbu jižní části nové čtvrti Smíchov City v Praze 5. Společnost začala loni stavět severní část rozsáhlého projektu, ta jižní má zahrnovat ústředí České spořitelny, kancelářské budovy a hotel s obchody.

Praha chce v parcích zrušit zákaz vstupu na trávníky či sáňkování

Praha připravuje novou vyhlášku, která upraví omezení v městských parcích a zjednoduší vymezení veřejné zeleně. Podle návrhu, který nyní připomínkují městské části, by měl zmizet zákaz vstupu na trávníky, jízdy na koloběžce, koupání ve vodních nádržích a v zimě zákaz sáňkování a běžkování. Přibýt má explicitní povinnost mít psa na vodítku a zeleň nově nemá být vymezena podle katastru, ale ve vyhlášce uvedenou definicí. Podle materiálu by mohla nová pravidla začít platit od října, přípravu by však mohly protáhnout připomínky ministerstva vnitra.

Paliva v Praze od minulého týdne zdražila

Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Praze prodává v průměru za 33,83 Kč, před týdnem byl o 19 haléřů levnější. O 15 haléřů na litru zdražila nafta, za litr řidiči dají průměrně 31,76 Kč. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin o 5,30 koruny na litru dražší než před rokem. Za naftu tehdy motoristé platili o 3,43 Kč na litru méně.

Ve středu přibylo 279 nakažených, více než dvojnásobek oproti minulé středě

V Česku ve středu přibylo 279 potvrzených případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání je to více než dvojnásobek. Minulou středu laboratoře odhalily 136 nakažených. Více pozitivních testů za jeden den evidovalo ministerstvo naposledy 8. června. Incidenční číslo vzrostlo, nyní na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden deset nakažených. Po třech dnech poklesu stouplo také reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, k dnešku dosahuje 1,2. Nad hodnotou jedna, což znamená zrychlování epidemie, je devět dní. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Statistici dnes zveřejní výsledky českého maloobchodu za květen

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní výsledky maloobchodu za květen. Sezonně očištěné maloobchodní tržby v dubnu bez prodejů motorových vozidel meziročně vzrostly o 7,4 procenta. Meziměsíčně se maloobchodní tržby po očištění o kalendářní vlivy zvýšily o 0,7 procenta. Analytici v maloobchodě díky rozvolnění vládních opatření, růstu důvěry spotřebitelů a dobré situaci na trhu práce očekávají další zlepšení.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 8.7.2021