Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 9.7.2021

V Česku ve čtvrtek přibylo 254 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 90 víc než před týdnem. V porovnání se středou je denní nárůst asi o dvacítku nižší. Na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden 11 nakažených. Nejhorší situace zůstává v Praze, kde incidenční číslo stouplo na 33, následuje Plzeňský kraj s 20 pozitivními za sedm dní na 100.000 obyvatel a Středočeský kraj se 14.

Pražská burza posílila, pomohly jí hlavně akcie Monety

Pražská burza dnes posílila. Index PX stoupl o 0,74 procenta na 1156,04 bodu. K růstu burze pomohlo hlavně zdražení akcií Moneta Money Bank. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

V Praze se v pondělí otevřou dvě místa, kde se bude očkovat bez objednání

V pondělí začnou v hlavním městě fungovat dvě očkovací místa, do kterých mohou lidé přijít bez předchozí registrace či objednání termínu. Budou v obchodním centru Westfield Chodov a na hlavním nádraží. Zdravotníci tam budou očkovat i o víkendech, obě místa ale budou určena jen pro dospělé zájemce o očkování. Na dotaz to napsala mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Otevření obou míst se v pondělí zúčastní premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Z pražských koupališť jsou zatím sinice jen v Hostivaři

V pražské Hostivařské přehradě je zvýšené množství sinic, citliví jedinci tam při koupání mohou zaznamenat reakci. Na pohled zhoršená, ale nezávadná je voda na koupalištích Džbán a Šeberák, na dalších čtyřech monitorovaných přírodních koupalištích je voda v pořádku. Vyplývá to z informací na webu pražské hygienické stanice, která dlouhodobě monitoruje sedm přírodních koupališť v metropoli. Poslední měření na většině z nich provedli hygienici koncem června.

Neznámý vandal posprejoval část Karlova mostu, nápisy jsou na zábradlí i soše

Neznámý vandal posprejoval část Karlova mostu. Modré nápisy v angličtině jsou na pravé straně zábradlí i podstavci sochy směrem k Pražskému hradu asi od poloviny mostu. Policisté dostali oznámení před několika minutami, míří na místo a případem se budou zabývat, řekl policejní mluvčí mluvčí Richard Hrdina.

V Praze u Muzea přibudou dva přechody přes magistrálu

Na křižovatce ulic Legerova a Vinohradská u Národního muzea do pěti týdnů přibudou dva přechody pro chodce. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). Jelikož dopravu na křižovatce již řídí semafory, nebude umístění přechodů podle náměstka nijak omezovat automobily. Úprava souvisí i s plánovanou stavbou tramvaje na Václavské náměstí, která by podle Scheihnerra mohla začít koncem příštího roku.

V Praze za sedm dní přibylo 445 nakažených, v mezitýdenním srovnání o 87 více

V hlavním městě v uplynulých sedmi dnech přibylo 445 případů nemoci covid-19, o 87 více než předchozí týden. V přepočtu na 100.000 obyvatel Prahy za týden se zvýšil počet nakažených v mezitýdenním srovnání z 27 na 33. Takzvané incidenční číslo je v metropoli nejvyšší ze všech krajů, celostátní má hodnotu 11. Nejméně se šíří nákaza v Ústeckém, Jihočeském, Karlovarském a Zlínském kraji, kde je shodně incidenční číslo čtyři. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Úřad práce dnes zveřejní data o nezaměstnanosti v červnu

Úřad práce dnes zveřejní údaje o nezaměstnanosti za červen. Podle odhadů analytiků v červnu nezaměstnanost klesla na 3,7 procenta z květnových 3,9 procenta. Důvodem jsou především zlepšující se pandemická situace a nedostatek pracovníků ze zahraničí.

V červenci dostane Česko o milion dávek vakcíny méně než v červnu

V červenci podle plánů dodávek dostane Česko o téměř milion dávek vakcíny proti covidu méně než v červnu. Nejvíc se dodávky sníží u nejčastější vakcíny Pfizer/BioNTech. Vyplývá to z dat o dodávkách vakcín, která zveřejňuje Středočeský kraj. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) už dříve avizoval, že druhou dávku očkování by mělo v červenci dostat zhruba 1,6 milionu lidí. Premiér Andrej Babiš (ANO) Mladé frontě Dnes řekl, že na pokrytí potřeb Česka by snížené dodávky měly stačit.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 9.7.2021