Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 10.7.2021

Testy v pátek odhalily v Česku 278 nových případů koronaviru, to je o 115 víc než ve stejný den minulého týdne. Všechny tři pracovní dny tohoto týdne se denní nárůst nakažených pohyboval nad dvě stovky. Počet lidí, kteří jsou s covidem v nemocnicích, ale neroste. Ministerstvo zdravotnictví jich nyní podle údajů na webu eviduje 35, z toho čtyři ve vážném stavu, před týdnem bylo hospitalizovaných 38. Minimální či nulová je v poslední době úmrtnost s nemocí covid-19. Reprodukční číslo oproti předchozímu dni mírně vzrostlo na 1,27 z necelých 1,22. Nad hodnotou jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, je od konce června.

Policii se přihlásil mladý muž, který se přiznal k posprejování Karlova mostu

Policii se dnes podvečer přihlásil mladý muž, který se přiznal k posprejování části Karlova mostu v Praze. Poznal se na zveřejněných záběrech z kamer. Policisté vědí, i kdo je dívka, která byla na záznamech s ním. Oba jsou mladiství, podle zákona proto policie nemůže sdělovat k případu další informace, uvedla pražská policie na webu a twitteru.

Restaurátor odhadl, že graffiti z Karlova mostu odstraní v řádu dnů

Restaurátor Jakub Tlučhoř, který začal dnes odpoledne odstraňovat grafitti z Karlova mostu, odhadl, že práci dokončí v řádu dní. Vandalské projevy sprejerů odstraňoval z nejstaršího mostu v Praze už několikrát, tento případ ale označil za zatím nejrozsáhlejší. Muž, kterého na místo povolala Technická správa komunikací, řekl, že při odstraňování grafitti je důležité začít co nejdříve.

Policie hledá kvůli poničení Karlova mostu muže a ženu, zveřejnila jejich záběry

Kvůli posprejování části Karlova mostu v Praze chtějí policisté vyslechnout muže a ženu, které objevili na záznamech kamerového systému. Tyto záběry dnes zveřejnili a žádají občany, aby jakékoliv informace o dvojici sdělili na linku 158. Vzhledem k tomu, že to mohou být cizinci, požádali o spolupráci také pracovníky ubytovacích zařízení. Pachateli nebo pachatelům hrozí za trestný čin poškození cizí věci až tříleté vězení. Škoda, kterou na jedné z nejznámějších památek Česka vznikla, je předběžně vyčíslena na 100.000 korun, informoval na webu mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Vlastníkem Fora Karlín je Prague Entertainment Group B.V. ze skupiny PPF

Novým vlastníkem provozovatele pražského Fora Karlín se sálem pro zhruba 3000 osob je Prague Entertainment Group B.V. ze skupiny PPF. Firma o tom dnes informovala, cenu nesdělila. Prague Entertainment Group B.V. už prostřednictvím své společnosti Bestsport vlastní a provozuje pražskou O2 arenu a multifunkční a kongresové centrum O2 universum. Majiteli Fora Karlín byli od roku 2019 producent Serge Grimaux spolu se Sergem Borensteinem a Janem Ludvíkem z firmy Karlín Group.

Policisté kvůli posprejování Karlova mostu hledají muže a ženu

Kvůli posprejování části Karlova mostu v Praze chtějí policisté mluvit s mužem a ženou, kteří se objevili na záznamech kamerového systému. Tyto záběry zveřejní okolo poledne, pokud se to té doby nepřihlásí pachatel, oznámila police dnes ráno na twitteru.

Natáčení filmu v Praze je asi v polovině, potrvá ještě přes týden

Americký filmový štáb již týden natáčí na různých místech v Praze snímek The Gray Man z produkce Netflixu. Natáčení, které potrvá do příští neděle, s sebou přineslo uzavírky a omezení. Další uzavírky podle informací městských částí ještě nastanou, dnes je například uzavřeno náměstí Jana Palacha a od čtvrtka tramvaje nejezdí kolem právnické fakulty. The Gray Man je podle firmy Netflix s rozpočtem 200 milionů dolarů nejdražším snímkem v její historii.

V pátek přibylo 278 nakažených, víc než před týdnem, počet hospitalizací neroste

Doplnili jsme další informace v 1., 2., 5. až 7. odstavci, v závěru Testy v pátek odhalily v Česku 278 nových případů koronaviru, to je o 115 víc než ve stejný den minulého týdne. Všechny tři pracovní dny tohoto týdne se denní nárůst nakažených pohyboval nad dvě stovky. Počet lidí, kteří jsou s covidem v nemocnicích, ale neroste. Ministerstvo zdravotnictví jich nyní podle údajů na webu eviduje 35, z toho čtyři ve vážném stavu, před týdnem bylo hospitalizovaných 38. Minimální či nulová je v poslední době úmrtnost s nemocí covid-19. Reprodukční číslo oproti předchozímu dni mírně vzrostlo na 1,27 z necelých 1,22. Nad hodnotou jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, je od konce června.

Mobilním signálem byly pokryty další čtyři stanice metra

Mobilním signálem byly pokryty další čtyři stanice metra v Praze. Oznámil to na twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Signál tak je k dispozici v 50 z celkových 61 stanic metra. Do konce roku budou podle primátora pokryty i téměř všechny zbývající stanice. Výjimkou je stanice Jiřího z Poděbrad, kde se čeká na plánované úpravy.

Nemocnice by měly i nadále hlásit volná lůžka, počítá s tím vyhláška

Nemocnice by měly i nadále centrálně hlásit volná lůžka a dostupné přístroje. Počítá s tím vyhláška, která doplní nový zákon o elektronizaci zdravotnictví. Oba legislativní dokumenty by měly platit od začátku příštího roku. Návrh, který v pondělí projedná vláda, počítá také s tím, že lidé budou moci podobně jako u lékového záznamu vyjádřit nesouhlas se sdílením svých dat mezi zdravotnickými zařízeními. Celkově ministerstvo očekává, že by se elektronizací mohly ušetřit miliony korun ročně, protože se nebudou opakovaně vyplňovat stejné údaje do různých statistik.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 10.7.2021