Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 12.7.2021

V neděli přibylo v Česku 147 potvrzených případů covidu. Je to zhruba o 40 více než před týdnem. Počty nově nakažených v mezitýdenním srovnání rostou pět dní v řadě. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie se zvýšilo na 1,46, a je tak nejvyšší od poloviny loňského října. V nemocnicích je s covidem 25 lidí, z toho dva v těžkém stavu. V uplynulých sedmi dnech připadá v Česku na 100.000 obyvatel zhruba 13 nakažených, což je proti neděli mírný nárůst. Nejhorší situace zůstává v Praze, kde má takzvané incidenční číslo hodnotu 35, následuje Plzeňský kraj s 29 a střední Čechy s 18 nakaženými na 100.000 obyvatel v posledním týdnu. Relativně nejlépe je na tom Karlovarský kraj, kde má incidenční číslo hodnotu 3,1. Reprodukční číslo vzrostlo k neděli na 1,46 ze sobotních 1,35.

Pražská burza dnes posílila o 0,29 pct. zásluhou akcií bank a Avastu

Pražská burza na počátku nového týdne pokračovala v růstu. Index PX dnes stoupl o 0,29 procenta na 1159,44 bodu. Vzhůru šly akcie bank, zejména Monety, a antivirové společnosti Avast. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna mírně zpevnila k euru i dolaru.

Lávka z pražských Holešovic do Karlína vyjde na 298 milionů Kč

Vybudování lávky z pražských Holešovic do Karlína vyjde na 298 milionů korun bez DPH. Výstavba by měla začít letos na podzim a potrvá 14 měsíců. Lávku pro město vybuduje společnost Skanska, která zvítězila ve výběrovém řízení. Přemostění usnadní pěším a cyklistům cestu na ostrov Štvanice a bude dalším propojením mezi městskými částmi, které od roku 2015 v létě zajišťuje také přívoz HolKa. Autorem lávky je architekt Marek Blank.

Restaurátor o víkendu dokončil odstranění nápisů z Karlova mostu

Restaurátor, který pro pražskou Technickou správu komunikací (TSK) od soboty odstraňoval graffiti z Karlova mostu, skončil s pracemi v neděli večer. Dodala, že na místě se ještě uskuteční kontrola s památkáři, kteří rozhodnou, zda budou potřeba další úpravy. K poškození mostu se v sobotu policii přihlásil mladý muž.

Zemřel Ladislav Potměšil

Ve věku 75 let zemřel herec Ladislav Potměšil. Informoval o tom v pondělí Blesk s odkazem na jeho syna Jana. Potměšil několik let bojoval s rakovinou.

V neděli přibylo 147 případů covidu, reprodukční číslo je nejvyšší od října

V neděli přibylo v Česku 147 potvrzených případů covidu. Je to zhruba o 40 více než před týdnem. Počty nově nakažených v mezitýdenním srovnání rostou pět dní v řadě. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie se zvýšilo na 1,46, a je tak nejvyšší od poloviny loňského října. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V nemocnicích je s covidem dohromady 25 lidí, z toho dva v těžkém stavu.

Na lince číslo 201 pražské MHD budou jezdit vozy poháněné elektřinou

Na autobusové lince číslo 201 pražské hromadné dopravy budou v budoucnu jezdit vozy poháněné elektřinou. Důvodem je zlepšení kvality ovzduší. Dopravní podnik (DPP) nyní zahájí práce na elektrifikaci linky z Nádraží Holešovice na Černý Most. Součástí bude také rozšíření nabíjení pro bateriové trolejbusy v garáži Klíčov, odkud je linka převážně vypravována. Náklady jsou odhadnuty na 750 milionů korun. Vybudování trolejbusové trati by se mohlo uskutečnit v letech 2024 až 2026. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Podnik připravuje elektrifikaci také na dalších linkách.

Skupina cizinců v sobotu údajně napadla řidiče taxi

Skupina cizinců podle policie napadla v sobotu ráno v Praze 7 řidiče taxi. Poté, co z vozu utekl, ho muži okradli o několik tisíc korun. Kriminalisté je za pomoci speciální pořádkové jednotky zadrželi v apartmánu v Krakovské ulici v centru hlavního města. Cizinci jsou podezřelí z výtržnictví a krádeže, napsal na webu policie mluvčí Jan Daněk.

Praha 5 přestaví trafostanici na skautskou klubovnu

Praha 5 nechá přestavět bývalou trafostanici v ulici Na Habrové na Barrandově na skautskou klubovnu. Ateliér AHK architekti na základě loňské studie, kterou rovněž vypracoval, vytvoří pro radnici za 840.000 korun bez DPH dokumentaci pro přestavbu. Trafostanice by měla po úpravách sloužit jako základna spolku Junák – český skaut.

V Praze dnes začne třídenní Pražský evropský summit

V Černínském paláci, sídle ministerstva zahraničí, dnes začne třídenní Pražský evropský summit. Hlavním tématem sedmého ročníku konference bude obnova Evropy, a to s ohledem na post-pandemický stav, a vztahy EU s dalšími státy. Debaty se budou také týkat evropské zelené dohody, digitální transformace nebo transatlantických vztahů.

V Praze se otevřou dvě očkovací centra, kde lidé dostanou vakcínu bez registrace

V Praze se dnes otevřou dvě očkovací centra, kam mohou lidé přijít pro vakcínu bez předchozí registrace. Na hlavním nádraží dostanou dospělí zájemci látku od firmy Johnson & Johnson, které stačí jen jedna dávka. V OC Chodov získají vakcínu od Pfizer/BioNTech, mohou ji dostat lidé od 16 let. Fungovat budou obě centra každý den, na nádraží od 12:00 do 19:00, v nákupním středisku od 10:00 do 20:00 v pracovní dny, do 19:00 o víkendu.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/df/30/ed/3302998_1165405_Prg_24_Rada_2021.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 12.7.2021