Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 13.7.2021

Testy v Česku v pondělí potvrdily 239 případů koronaviru, méně než v pracovních dnech minulého týdne. Před týdnem v pondělí byl počet nově nakažených zhruba poloviční, byl ale státní svátek a méně se testovalo. Reprodukční číslo po pěti dnech růstu kleslo na 1,37, pokud je nad jedna, šíření epidemie zrychluje. Na 100.000 obyvatel připadá v Česku za poslední týden téměř 14 nakažených, nejvíc od poloviny června. Na 31 mírně přibylo hospitalizovaných. Počet aplikovaných dávek očkování proti nemoci covid-19 převýšil devět milionů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Burza dnes ztrácela, zisk si připsaly jen dva hlavní tituly ze třinácti

Pražská burza dnes odevzdala své pondělní zisky. Index PX klesl o 0,42 procenta na 1154,59 bodu. Nedařilo se většině hlavních emisí v čele s akciemi společnosti Photon Energy. Vyplývá to z dat na burzovním webu. Česká měna si dnes o pět haléřů polepšila k euru, zatímco vůči dolaru o pětník oslabila.

Na koleje v neděli v Praze vyjedou historické tramvaje

Na koleje na trati mezi Královkou a Letenským náměstí v Praze vyjede v neděli 13 historických i současných tramvají. V čele průvodu pojede nejstarší provozuschopná elektrická tramvaj v Evropě. Dopravní podnik hlavního města (DPP) bude průvodem slavit 130. výročí zahájení provozu první elektrické tramvaje v Praze i v Čechách.

Praha začala v terénu očkovat bezdomovce, očkuje se i pod Libeňským mostem

Praha začala očkovat lidi bez domova proti covidu-19 přímo v místech, kde se tito lidé zdržují. Spolupracuje na tom s organizacemi Armáda spásy, Naděje a Drop In. Pilotní očkovací místo vzniklo i pod Libeňským mostem. Očkovaní dostanou vytištěný certifikát a elektronickou verzi si mohou nechat uložit u poskytovatelů sociálních služeb. Informovali o tom dnes zástupci hlavního města. K vakcinaci lidí na ulici město používá jednodávkovou vakcínu Janssen od firmy Johnson & Johnson. Lidé bez přístřeší se totiž nezdržují na jednom místě a hrozí, že by se zdravotníkům nepodařilo podat jim i druhou dávku.

Restauratéři v Praze 1 kritizují nová pravidla předzahrádek

Asociace zaměstnanců a podnikatelů pohostinství (POHO), sdružující provozovatele restaurací v centru Prahy, nesouhlasí s novými pravidly podoby restauračních předzahrádek, která v pondělí schválili radní města. Jak sdělila předsedkyně asociace Dana Křivánková, pro provozovatele podniků budou znamenat velké investice v době, kdy jsou vystaveni existenčnímu tlaku.

Jižní spojka kvůli opravě kolabuje, policie žádá řidiče, aby Prahu objížděli

Mnohakilometrová kolona aut se dnes vytvořila na Jižní spojce v Praze ve směru na Černý Most. Důvodem je oprava silnice a s ní spojené zúžení vozovky v oblasti Štěrbohol. Fronta aut sahá až na dálnici D1 ve směru do Prahy, uvedla pražská policie. Řidiče vyzývá, aby se průjezdu metropolí pokud možno vyhnuli, jinak musí počítat i s několikahodinovým zdržením.

Projekt bytového domu na Vítězném náměstí v Praze získal stavební povolení

Stavební úřad Prahy 6 vydal stavební povolení k bytovému domu, který by měl vzniknout na Vítězném náměstí místo dříve zamýšleného kontroverzního projektu přezdívaného Lední medvěd. Za projektem bytového domu nazývaného Victoria Palace stojí skupina Penta a Kaprain Group finančníka Karla Pražáka.

Pošta otevřela výstavu na Pražském hradě

Česká pošta a Kancelář prezidenta republiky dnes na Pražském hradě otevřely expozici historie poštovních služeb. Ve třech tematických celcích přibližuje dějiny hradní pošty i poštovních služeb obecně, známkové motivy Pražského hradu a tradici prezidentského portrétu na známkách. Uvedli to dnes zástupci České pošty.

V Praze se od pondělí do konce listopadu opět uzavře část Prosecké

Od příštího pondělí do konce listopadu bude kvůli rekonstrukci uzavřena část pražské Prosecké ulice. Dnes o tom informovaly pražská Technická správa komunikací (TSK) a firma Eurovia CS, která pro ni silnici opravuje. Výluka se letos bude týkat úseku dlouhého asi 700 metrů mezi křižovatkami s ulicí Na Labuťce a s ulicí Na Rozhraní. Část ulice byla uzavřena i loni.

V novém centru na Chodově se nechalo proti covidu očkovat první den 600 lidí

V nákupním centru na pražském Chodově, kam není nutné se registrovat předem, se první den nechalo očkovat proti covidu-19 více než 600 lidí. Na dotaz sdělila Markéta Šenkýřová, mluvčí Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), který očkovací centrum zřizuje. Už na otevření centra v pondělí ráno čekalo několik desítek zájemců. Ve stejný den se druhé centrum pro lidi bez předchozí registrace otevřelo také na hlavním nádraží, vakcínu Johnson & Johnson, kterou tam podávají, dostalo v pondělí v metropoli 129 osob. Celkem bylo v Praze v pondělí očkováno téměř 18.000 lidí. V celé zemi přes 91.000.

Muž ukradl z pražské kanceláře 800.000 korun, policie ho zadržela při utrácení

Pražská policie po několika hodinách od činu zadržela muže, kterého podezírá z vykradení kanceláře ve Strakonické ulici, odkud si pachatel odnesl zhruba 800.000 korun. Informace o vloupání propojila se zprávami o muži a ženě, kteří navštěvují různé pražské provozovny a mají u sebe hodně peněz. Zadržený muž měl koncem června nastoupit do vězení. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí Jan Rybanský.

Praha vyhlásila architektonickou soutěž na podobu Pražské tržnice

Pražský magistrát vyhlásil mezinárodní architektonickou soutěž na podobu veřejných prostranství mezi budovami holešovické Pražské tržnice. Účastníci budou navrhovat podobu a uspořádání prostranství a vchodů do areálu nebo řešení zeleně a hospodaření s dešťovou vodou. Výsledky dvoukolové soutěže by měly být známy v únoru příštího roku. Majitelem areálu tržnice je hlavní město, které jej postupně opravuje.

Kandidátku Volného bloku v Praze povede Bobošíková

Kandidátku Volného bloku v Praze pro říjnové sněmovní volby povede bývalá europoslankyně a někdejší kandidátka na prezidentku Jana Bobošíková. Na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně to oznámil lídr hnutí, nezařazený poslanec Lubomír Volný.

Pondělních 239 nakažených bylo méně než v pracovních dnech minulého týdne

Testy v Česku v pondělí potvrdily 239 případů koronaviru, méně než v pracovních dnech minulého týdne. Před týdnem v pondělí byl počet nově nakažených zhruba poloviční, byl ale státní svátek a méně se testovalo. Reprodukční číslo po pěti dnech růstu kleslo na 1,37, pokud je nad jedna, šíření epidemie zrychluje. Na 100.000 obyvatel připadá v Česku za poslední týden téměř 14 nakažených, nejvíc od poloviny června. Na 31 mírně přibylo hospitalizovaných. Počet aplikovaných dávek očkování proti nemoci covid-19 převýšil devět milionů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Demonstrace za Folimanku – Protestujeme kulturně!

Večer v úterý 13. 7. demonstrujeme za zachování Folimanky a sbíráme poslední kolo podpisů pod papírovou petici. Shromáždíme se v 18:00 na náměstí Míru a přes schody v Bělehradské ulici se přesuneme pod Nuselský most do parku Folimanka, kde postavíme petiční místo.Součástí petičního místa budou od 19:00 hudebníci a básníci, tradice českého občanského protestu totiž volá po kultuře – a my na to slyšíme. Přijďte s námi poslouchat! Doporučujeme deku a něco sebou.

Statistici dnes zveřejní údaje o červnové inflaci

Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o červnové inflaci. Podle odhadů analytiků meziroční inflace v červnu klesla na průměrných 2,7 procenta z květnových 2,9 procenta. Meziměsíčně ale vzrostla kvůli zdražení potravin a pohonných hmot.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 13.7.2021