Stavební úřady by měly více vymáhat stávající předpisy u bytů, které jsou dlouhodobě využívané k pronájmům přes platformy typu Airbnb, a už tak v zásadě nejde o prostory k bydlení, ale o ubytovací zařízení…

Na dnešním kulatém stolu k problematice Airbnb to řekla pražská radní Hana Marvanová (za STAN) s tím, že o tom chce jednat s ministerstvem pro místní rozvoj (MMR). Podle právního rozboru podle ní je možné v takových případech požadovat rekolaudaci bytu. V diskuzi nicméně zaznělo, že to je s ohledem na počet jednotek a kapacity úřadů v Praze nereálné.

Psali jsme zde:

Právní rozbor, na který se Marvanová odkazovala, zpracoval vedoucí odboru stavebního řádu a životního prostředí kanceláře ombudsmana Pavel Půček. Z rozboru vyplývá, že u každého bytu je nutné postupovat individuálně, ale že pokud majitel jednotku po většinu roku využívá jako ubytovací zařízení, jde o změnu účelu užívání a rekolaudace by tak měla být na místě.

„Z rozboru vyplývá, že to je otázka, kterou by se měly stavební úřady zabývat,“ řekla k tomu Marvanová. Dodala, že politici samosprávy nemohou mluvit do rozhodování stavebních úřadů, které spadají pod státní správu. „Je to prosba, aby se minimálně zamysleli nad tím, jak posílit vymáhání stávajících předpisů,“ řekla. Dodala, že k tomu usiluje o jednání s MMR, které může úřadům vydat metodický pokyn pro rozhodování a interpretaci právních předpisů.

Psali jsme zde:

V podobném duchu se vyjádřil i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), podle kterého by měly úřady rozhodovat na základě smyslu předpisů a nikoliv pouze formalisticky. „Je tady veřejný zájem, který naprosto jasně velí dodržovat ta pravidla a hlavně jejich smysl, což je jasně v rozporu s tím, že by tu měl být hotel rozlezlý do bytových domů,“ řekl.

Například ředitel městského Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč se k možnosti rekolaudací vyjádřil spíše skepticky. Řekl, že podle dat zahraničních webů, které se zabývají analýzami krátkodobého ubytování, je v celé Praze asi 13.600 bytů krátkodobě pronajímaných přes digitální platformy a jen v Praze 1 to je 3600 bytů. Zároveň se podle něj v celé Praze ročně kolauduje asi 5000 bytů, takže masivní rekolaudace tisíců jednotek, ještě pravděpodobně proti vůli majitelů, je nereálná. „Nevím, jaký aparát by to vlastně měl zvládnout. Je to nějaká právní cesta, ale výkon těch úřadů není takový, aby to v jednotkách let dovolil,“ řekl.

Psali jsme zde:

Šéf stavebního úřadu Prahy 1 Václav Vaněk uvedl, že na jeho úřad přichází 40 až 50 podání ohledně krátkodobého ubytování denně a úředníci na jejich zpracování nemají kapacity. Kontroly jsou podle něj navíc problematické, protože řízení kvůli odvoláním trvají roky a navíc musí vycházet ze stávajících předpisů. Bez nové legislativy tak situace nemá řešení, míní.

Marvanová k otázce nové legislativy řekla, že město ji prosazuje a ve Sněmovně již předložilo návrh novely zákona, která by posílila pravomoci samospráv v otázce regulace platforem. „Narazili jsme na to, že Sněmovna je zahlcena jinými zákony a teď už se dá říci, že to neprojedná do konce volebního období,“ řekla a dodala, že vedení města bude chtít návrh co nejdříve předložit nové Sněmovně. K tomu určená magistrátní komise pak podle ní bude na podzim projednávat další návrh novely, který by měl dát větší pravomoci společenstvím vlastníků. Radní dále řekla, že jednotlivá řešení včetně vymáhání stávajících pravidle se vzájemně nevylučují, ale měla by se doplňovat.

Autor: Redakce, ČTK, Praha.eu, ČR, 13.7.2021