Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 14.7.2021

V úterý přibylo v Česku 317 potvrzených případů koronaviru. Poprvé od 8. června tak denní nárůst překročil hranici 300 případů. Reprodukční číslo se opět zvýšilo na 1,45, což je letos nejvíce. Stejnou hodnotu mělo také v pondělí a rovněž první dva dny roku. Na 100.000 obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 16 nakažených, takzvané incidenční číslo se proti pondělí zvýšilo o dva.

Pražská burza po úterním poklesu stoupla o 0,39 pct, dařilo se bankám

Pražská burza dnes stoupla, index PX vzrostl o 0,39 procenta na 1159,05 bodu, zatímco v úterý přišel o 0,42 procenta. Dnes se dařilo akciím bank v čele s Monetou, která si připsala přes 1,5 procenta a byla nejobchodovanějším titulem s obchody za téměř 145 milionů korun. Vyplývá to z dat na burzovním webu. Ze 13 titulů ovlivňujících hodnotu indexu PX jich osm uzavřelo obchodování se ziskem.

V pražské Komořanské ulici bude opravena opěrná zeď a přilehlý svah

Pražská Technická správa komunikací (TSK) nechá zrekonstruovat opěrnou zeď v Komořanské ulici a přilehlý svah. Kromě samotné zdi bude opraveno veřejné osvětlení, chodníky nebo odvodnění. Odstraněna bude náletová zeleň z přilehlého svahu, který bude také opraven. Předběžné náklady oprav jsou 59,98 milionu korun. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných ve věstníku veřejných zakázek a internetových stránkách TSK. Správa nyní hledá firmu, která práce provede. TSK je městem vlastněná akciová společnost, která má na starosti opravy a údržbu komunikací.

V Radotíně nahradí nová lávka stávající, plán magistrátu padl

Radnice pražského Radotína nechá vyměnit stávající lávku pro pěší a cyklisty přes Berounku, která je v havarijním stavu. Řešení nahradilo původní plán magistrátu stavby mohutnější lávky na jiném místě, který se na více než dva roky zasekl. Jak vyplývá z informací na webu radnice, městská část chce začít stavět na podzim a hotovo mít do konce července příštího roku. Stavba i i s projektovou dokumentací má vyjít na 40 milionů korun bez DPH.

V pražské Michli má vyrůst bydlení pro 1700 lidí

Developerská firma Skanska Reality chce za dva roky začít stavět obytnou čtvrť na čtyřhektarovém areálu bývalých pekáren v pražské Michli. V oblasti má vzniknout několik domů s až 1700 obyvateli, komerční prostory, park a školka. Vyplývá to z dokumentace, kterou firma předložila pro posouzení vlivu projektu na životní prostředí (EIA).

Pražští celníci dostali nový vůz k odhalování drog

K odhalování drog v domech, skladištích či vozidlech pomáhá pražským celníkům nově speciální auto. Je vybaveno přístroji, které dokážou okamžitě zjistit omamné a psychotropní látky i jejich prekurzory. Využívá se při silničních, vlakových i domovních kontrolách, sdělila mluvčí pražského celního úřadu Ivana Kurková.

Aktivní záložníci začnou od čtvrtka pomáhat při očkování v Praze

Přes pět desítek aktivních záložníků začne od čtvrtka pomáhat při očkování v Národním očkovacím centru O2 universum v Praze. Příslušníci aktivní zálohy v něm budou nasazeni do poloviny srpna, celkem se ve čtyřech rotacích vystřídá 220 záložníků. Jde o pilotní projekt, který může být prodloužen, pokud se osvědčí. 

Kvůli bouřkám měli hasiči v noci přes 400 výjezdů

Kvůli bouřkám měli večer a v noci hasiči přes čtyři stovky výjezdů. Nejčastěji odstraňovali popadané stromy a čerpali vodu, informovali o tom na twitteru. Bouřky se přehnaly přes západní část Česka. Nejprve udeřily v Karlovarském, Plzeňském a Ústeckém kraji, poté se přesunuly přes Středočeský kraj a Prahu do Libereckého kraje.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 14.7.2021