Protest proti výstavbě volnočasového areálu v Praze 2 na Folimance…

Včerejší večer se na Praze 2, uskutečnil protest proti záměru radnice, která chce vybudovat v parku Folimanka volnočasový areál. 

Psali jsme zde:

Demonstrace před radnicí

Necelá stovka lidí se napřed sešla před radnicí Praha 2. Tam proneslo pár proslovů trio zakladatelů petice „za Folimanku“, která nesouhlasí s výstavbou volnočasového areálu, který se má začít budovat v parku Folimanka už letos v srpnu. Organizátoři demonstrace a petice, považují záměr za špatný a chtějí jej zrušit. Podle nich projekt ubere místní zeleně a všude bude jenom beton, kterého je už ve městě a zvláště pod Nuselským mostem dost. Vyzvali radnici k diskuzi. 

„Chceme, aby se nastartovala diskuse. Nevyvolávejme problémy. Jde o to, aby byl zrušen ten naprosto nesmyslný záměr. Je důležité, aby město udržitelně zrálo a změny byly prováděny s vědomou citlivostí a s ohledem na skutečné potřeby obyvatel.,“ uvedl jeden z organizátorů.

Po asi půlhodinovém protestu se vydali protestující na pochod směrem k parku Folimanka.

Protest pod Nuselským mostem

Následně se protestující sešli pod Nuselským mostem, kde proběhla akce za záchranu parku a také diskuze. Za radnici obhajovali celý projekt místostarosta Jaroslav Šolc (OSB) a radní Michal Zuna (TOP09). Demonstranti na jejich obhajobu a názory většinou pískali a hlučeli. Odpůrci projektu argumentují také tím, že radnice při jeho přípravě s místními nekomunikovala.

Následoval koncert a recitace básní. Déšť pak celý protest předčasně ukončil.

Radnice na projektu trvá

Podle radnice je prostranství téměř bez vegetace a pokrývá ho převážně udusaná hlína. Městská část dále uvedla, že z celkové plochy parku 8,5 hektaru bude zabetonováno 985 metrů čtverečních na místě, kde není možné pěstovat trávník ani žádnou zeleň. Celý projekt pak má podle informací radnice mít rozlohu 5100 metrů čtverečních a počítá s výsadbou nové zeleně, konkrétně stovek keřů, pěti stromů a 2000 trvalek a cibulovin.

 Městská část uvedla, že záměr byl prezentován loni a předloni ve zveřejněné aktualizaci dokumentu jménem Program regenerace městských památkových rezervací a památkových zón městské části Praha 2, ke které se měli lidé možnost vyjádřit. Architekti ze studia Loxia podle radnice při tvorbě návrhu vycházeli z terénního šetření přímo na místě.

Praha 2 chce v srpnu zahájit stavbu volnočasového areálu na Folimance pod Nuselským mostem, která má trvat zhruba rok. V areálu mají být atrakce pro sportovní vyžití a relaxaci včetně stánku s občerstvením.

Na území pod mostem má vzniknout dětské hřiště, plocha na cvičení, místo pro grilování, hřiště na pétanque, knižní stánek a kiosek s občerstvením, půjčovna grilů a sportovního nářadí a veřejné toalety. Dominantním prvkem má být zapuštěný ovál v zimě sloužící jako kluziště. Stavební úřad podle informací radnice vydal povolení pro záměr na konci března letošního roku.

Video z akce zde:

https://www.facebook.com/ZaFolimanku/videos/3031302630490090

Autor: Redakce, ČTK, Praha 2, ČR, 14.7.2021