Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 15.7.2021

V Česku ve středu přibylo 266 potvrzených případů koronaviru, je to o 12 méně než minulý týden. Po sedmi dnech se tak zastavil mezitýdenní nárůst. Reprodukční číslo, které určuje, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo z 1,45 na 1,3. Na 100.000 obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 16 nakažených. Nárůst takzvaného incidenčního čísla se tak zastavil. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Více než čtyři miliony lidí v Česku mají ukončené očkování proti koronaviru.

Pražská burza je nejvýš za deset let, pomohly jí akcie Avastu růstem 17pct

Pražská burza dnes nevídaně rostla. Index PX stoupl na 1197,16 bodu, což je nejvíc za deset let. Okolo 1200 bodů se pohyboval naposledy v půlce července 2011. Dnešní růst o 3,29 procenta je nejvýraznější od loňského dubna. Pražskou burzu dnes táhly nahoru akcie antivirové společnosti Avast s růstem o 16,89 procenta. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Akcie české firmy tak reagují na rozhovory o převzetí podniku americkou firmou NortonLifeLock. S akciemi Avastu se obchoduje i na burze v Londýně.

Novým šéfem pražského letiště by se měl opět stát Jiří Pos; letiště už řídil

Novým předsedou představenstva pražského letiště by se měl opět stát Jiří Pos, který letiště vedl v letech 2011 až 2014. Jako nástupce Václava Řehoře, kterému skončila smlouva, ho v tendru vybrala komise ministerstva financí. Výběr komise bude ještě schvalovat výbor pro personální nominace při úřadu vlády. Pos je v současnosti jednatelem Letiště Karlovy Vary.

Úpravy V Holešovičkách zkrátily délku červených u vjezdů do Blanky

Květnová úprava průjezdu ulicí V Holešovičkách v Praze 8 za mostem Barikádníků zkrátila v červnu délku červených světel na vjezdech do tunelu Blanka o tři hodiny denně. Naopak se zhoršila průjezdnost Argentinské, která se prodloužila o pět minut, řidiče tu čeká proti minulosti o 18 zastavení více. Novinářům to dnes řekli náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) a Alexandr Butovič, generální ředitel firmy Satra, která se o tunel stará. Bezprostředně po změně dopravního režimu vznikaly kolony zejména na mostě Barikádníků a v Argentinské.

SPD zahájilo na pražské Letné kampaň před sněmovními volbami

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) zahájilo na pražské Letné kampaň před podzimními sněmovními volbami. Krajská města bude objíždět s jarmarkem, na kterém budou tuzemští producenti nabízet své potraviny. Po menších městech bude jezdit kamion nazvaný SPďák. Předseda hnutí Tomio Okamura, který bude jedničkou v Moravskoslezském kraji, řekl, že součástí kampaně bude petice za zachování české koruny jako měny. Podle místopředsedy SPD Radima Fialy strana vydá v září také další číslo volebních novin v nákladu asi pěti milionů kusů. Noviny budou lidé dostávat do schránek.

Natural v Praze od minulého týdne zdražil na 34,31 Kč/l a nafta na 32,27 Kč/l

Pohonné hmoty v hlavním městě opět zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích stanic v Praze prodává za průměrných 34,31 Kč, před týdnem byl o 48 haléřů levnější. O 51 haléřů za litr zdražila nafta, za kterou řidiči nyní dají průměrně 32,27 Kč/l. Vyplynulo to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. V porovnání se situací před rokem je benzin v metropoli o 5,40 koruny na litru dražší a nafta o 3,58 Kč dražší.

ANO, ODS a TOP 09/STAN v Praze 11 chtějí odchod radní za Piráty

Zástupci koaličních klubů ANO, ODS a TOP 09/STAN v Praze 11 ve svých prohlášeních uvedli, že se nadále necítí být zavázáni koaliční smlouvou s Piráty. Jednotlivé kluby se takto usnesly v období přelomu června a července, což následně uvedly na svých facebookových profilech. Požadují odchod radní Zuzany Ujhelyiové (Piráti), která má nyní v gesci školství. To však místní sdružení Pirátů odmítá, potvrdil dnes člen dohodovacího týmu za Piráty a radní pro dopravu v Praze 11 Martin Duška. Dohodovací řízení mezi koaličními stranami v Praze 11 začalo v dubnu kvůli sporům stran ohledně situace ve školství a kvůli nesouladu počtu zastupitelských mandátů a uvolněných členů zastupitelstva.

Počet nově nakažených ve středu klesl na 266, snížilo se i reprodukční číslo

V Česku ve středu přibylo 266 potvrzených případů koronaviru, je to o 12 méně než minulý týden. Po sedmi dnech se tak zastavil mezitýdenní nárůst. Reprodukční číslo, které určuje, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo z 1,45 na 1,3. Na 100.000 obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 16 nakažených. Nárůst takzvaného incidenčního čísla se tak zastavil. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Více než čtyři miliony lidí v Česku mají ukončené očkování proti koronaviru.

Oprava mostu či vodovodu ode dneška omezí provoz tramvají v centru Prahy

V centru Prahy bude počínaje dneškem na několika místech přerušen provoz tramvají kvůli opravě vodovodu, kolejí a mostu. Výluka v úseku mezi Lazarskou ulicí a Újezdem se dotkne osmi denních tramvajových linek, čtyř nočních a historické linky 42 a potrvá do 20. srpna. Mezi zastávkami I. P. Pavlova – Muzeum – Flora – Olšanské hřbitovy nepojedou tramvaje do 7. srpna. V některých případech mohou cestující využít místo tramvají podle informací na webu pražského dopravního podniku náhradní autobusovou dopravu.

Metro ode dneška prodlouží provoz, jezdit bude opět do půlnoci

Pražské metro bude ode dneška jezdit opět do půlnoci. Praha, ROPID a dopravní podnik (DPP) se rozhodly provoz metra prodloužit v návaznosti na růst poptávky a počtu přepravených cestujících v metru po 20:00. Poslední denní spoje metra budou z centra odjíždět v čase 00:02 až 00:08 v závislosti na lince a stanici. Provoz metra dosud končil kolem 23:00, omezen byl kvůli nižšímu počtu cestujících souvisejícímu s protiepidemickými opatřeními v zemi.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 15.7.2021