Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 16.7.2021

Počet nových případů covidu podruhé v řadě klesl. Ve čtvrtek jich v Česku přibylo 227, což je o 22 méně než před týdnem. Reprodukční číslo, které určuje, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se snížilo z 1,3 na 1,25. Na 100.000 obyvatel připadá v zemi za uplynulých sedm dní 15 nakažených. Také toto incidenční číslo mírně kleslo. V nemocnicích bylo ke čtvrtku 28 lidí s nákazou covid-19, stejně jako ve středu. V těžkém stavu bylo šest pacientů, počet vážných případů se tak zvýšil o jeden. Nejhorší situace je už několik dní v Praze, kde za uplynulý týden připadá na 100.000 obyvatel 41 nakažených. V Plzeňském kraji je to 37 případů, ve středních Čechách pak 21. Pod hodnotou deset je indikační číslo v devíti krajích. Nejlepší situace je v Karlovarském a Olomouckém kraji, kde je indikace shodně 4,1.

Stavba LDN v Drnovské v Praze 6 by mohla stát asi 200 milionů

Praha 6 předběžně odhadla stavební náklady na vybudování léčebny dlouhodobě nemocných (LDN), kterou chce postavit v Ruzyni, na 200 milionů korun bez DPH. Nová budova by mohla stát na městských pozemcích mezi ulicemi Drnovská, Pilotů a Dědinská. Nutná je však změna územního plánu. Vyplývá to z dokumentů k architektonické soutěži o návrh možné podoby LDN.

Pražská burza se nepatrným růstem udržela na desetiletém maximu

Pražská burza se dnes udržela na desetiletém maximu. Index PX přidal 0,03 procenta na 1197,47 bodu, nepatrně tak posunul vzhůru nejsilnější závěr od července 2011. V růstu pokračovaly akcie dodavatele antivirových programů Avast, téměř procento ztratily cenné papíry Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna pokračovala v posilování k euru i dolaru.

Klaus musí zaplatit 8000 Kč za to, že loni neměl před Obecním domem roušku

Bývalý prezident Václav Klaus musí zaplatit pokutu 8000 korun za loňské vystoupení bez roušky před Obecním domem v Praze, informovala dnes Česká televize. Pokutu pravomocně potvrdilo ministerstvo zdravotnictví, které zamítlo Klausovo odvolání.

Kancelářskou budovu Lyra u Smíchovského nádraží koupil realitní fond

Realitní fond 100 Towers Holding koupil kancelářskou budovu Lyra v Praze u Smíchovského nádraží. Nový majitel chce budovu, kterou dříve vlastnila německá společnost, zmodernizovat a dále pronajímat jako kanceláře. Realitní fond to dnes uvedl v tiskové zprávě. Za jakou cenu šestipodlažní budovu koupil, neuvedl.

V Pražské tržnici zmizí od severního vstupu dva chátrající domy

V Pražské tržnici v Holešovicích zmizí od severního vstupu z Jateční ulice dva domy z 90. let minulého století. Oba domy jsou ve špatném stavu a rovněž narušují urbanistické fungování areálu. Místa po domech budou nejprve vydlážděna, konečná podoba vstupu do areálu bývalých jatek vzejde z architektonické soutěže. Majitelem areálu tržnice je hlavní město, které jej postupně opravuje a plánuje do jeho obnovy v následujících 15 letech vložit až dvě miliardy korun.

Dělníci na terase u metra C Budějovická odstraňují betonové povrchy

Dělníci začali na terase u stanice metra C Budějovická odstraňovat betonové povrchy, aby se dostali k nosné konstrukci. Tyto práce budou trvat do konce letošního srpna. Kompletně opravena bude terasa do konce letošního roku.

Nový stavební zákon zruší všechny stavební uzávěry, varuje Praha

Nový stavební zákon zruší všechny stavební uzávěry. Přestanou platit den po zveřejnění ve Sbírce zákonů, upozornil náměstek pražského primátora Petr Hlaváček (TOP 09). Podle něj to může ohrozit budoucí rozvoj takzvaných brownfieldů nebo velké dopravní stavby. Pokud totiž záměr majitele pozemků nebude odporovat územnímu plánu, budou moci bez ohledu na město zažádat o územní rozhodnutí.

Sinice jsou ve dvou přírodních koupalištích v Praze

Lidé, kteří se budou chtít koupat v pražském rybníku Šeberák, musí počítat s tím, že ve vodě jsou sinice. Ty mohou citlivým jedincům způsobovat obtíže. Sinice se v tamní vodě objevily v průběhu července. V ostatních přírodních koupalištích v Praze je kvalita vody dobrá s výjimkou hostivařské nádrže, kde jsou sinice už od jarních měsíců. Vyplývá to z aktuálních informací na webu pražské hygienické stanice, jejíž pracovníci v metropoli dlouhodobě monitorují sedm přírodních koupališť.

V Praze v týdnu přibylo 547 případů covid, mezitýdenním srovnání o 96 více

V Praze v uplynulých sedmi dnech přibylo 547 případů nemoci covid-19, v mezitýdenním srovnání o 96 více. Předminulý týden ale byly dva státní svátky, kdy se méně testovalo. V přepočtu na 100.000 Pražanů připadá za poslední týden 41 nakažených, minulý pátek to bylo o osm méně. Vyplynulo to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Předsednictvo ČSSD bude dnes schvalovat kandidátky pro říjnové volby

Předsednictvo ČSSD bude odpoledne během on-line zasedání schvalovat kandidátky pro říjnové sněmovní volby. Vedení menší vládní strany schválilo v polovině června volební program. Kvůli obsazení kandidátní listiny v hlavním městě vedli sociální demokraté spory po odvolání pražského lídra Tomáše Petříčka z postu ministra zahraničí. O doplnění kandidátky o ministryni práce Janu Maláčovou, bývalého předsedu Zelených Matěje Stropnického či někdejšího ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka požádalo užší pražské vedení v polovině června. Krajská organizace tuto nominaci schválila 24.června.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 16.7.2021