Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 17.7.2021

Za pátek v Česku přibylo 233 potvrzených případů covidu. Bylo to o 49 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na 1,18 ze čtvrtečních 1,25. Pro lidi z ČR se od pondělí vedle Slovenska zpřísní podmínky vstupu i do Bulharska. Naopak do Španělska nově postačí příjezdový formulář, uvedlo MZV. Hygienici a policisté kontrolovali v noci dodržování protiepidemických opatření v desítce pražských klubů. V několika zjistili prohřešky. Zhruba sto lidí demonstrovalo na pražském Palackého náměstí před ministerstvem zdravotnictví proti očkování dětí proti koronaviru.

Stovka lidí demonstruje v Praze proti očkování dětí proti koronaviru

Zhruba sto lidí demonstruje na pražském Palackého náměstí před ministerstvem zdravotnictví proti očkování dětí proti koronaviru. Akce začala po 14:00, někteří lidé mají s sebou české vlajky, demonstranty sleduje kolem 20 policistů. Mnozí z řečníků zpochybňují pandemii jako takovou, volají po konci současné vlády.

Kontroly v pražských klubech odhalily prohřešky u hostů i provozovatelů

Hygienici a policisté zkontrolovali v noci na dnešek dodržování protiepidemických opatření v desítce pražských barů a klubů. V několika z nich zjistili porušení pravidel provozovateli, informovala dnes na webu pražské policie její mluvčí Eva Kropáčová. Mezi návštěvníky bylo nejčastějším prohřeškem neprokázání negativity.

Rozsypaná krystalická látka zavřela stanici metra Pankrác, byl to cukr

Zhruba tři čtvrtě hodiny byla dnes dopoledne zavřená stanice metra Pankrác na lince C pražského metra. Důvodem byla neznámá krystalická látka, která zůstala na podlaze po konfliktu mezi cestujícím a dozorčím stanice. Rozbor ukázal, že to byl cukr, uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Praha nenainstaluje obrazovky pro sledování olympijských her

Magistrát nebude v hlavním městě instalovat velkoplošné obrazovky pro sledování olympijských her v japonském Tokiu. Město naopak podpořilo sedmi miliony korun olympijský festival, který se bude konat v areálu Olympu ve Stromovce. Na dotaz to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Magistrát kvůli pandemii covidu-19 nenechal instalovat obrazovky ani při nedávném mistrovství Evropy ve fotbale. Hry se uskuteční od 23. července do 8. srpna 2021.

V pátek bylo potvrzeno o pět desítek méně případů covidu než před týdnem

Za pátek přibylo v Česku 233 potvrzených případů onemocnění covid-19. Bylo to o 49 méně než ve stejný den předchozího týdne. V mezitýdenním srovnání klesají počty nových případů třetí den v řadě. V přepočtu na 100.000 obyvatel připadá v Česku necelých 15 nově nakažených za posledních sedm dní. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Prahu o víkendu čekají další komplikace v tramvajové dopravě

Kvůli natáčení filmu je ode dneška do úterý přerušený provoz tramvají a autobusů přes zastávku Právnická fakulta v centru Prahy. Čtyři tramvajové linky jezdí po objízdné trase, autobusová linka 207 je zkrácena. Komplikace v MHD čekají o tomto víkendu také na cestující v Praze 4. Kvůli údržbě trati nebudou do nedělního večera jezdit tramvaje mezi náměstím Bratří Synků a Spořilovem.

Hygienici s policií zkontrolují pražské kluby kvůli dodržování opatření

Návštěvníci pražských hudebních klubů mohou dnes a v neděli očekávat kontroly hygieniků společně s policií. Ti plánují zkontrolovat ve městě kvůli koronaviru desítky míst, protože mají poznatky, že se v některých podnicích nákaza objevila. Zaměří se na kontroly platných protiepidemických nařízení.

ČSSD schválila kandidátky, v hlavním městě ji povede Maláčová

Širší vedení ČSSD na dnešním zasedání schválilo kandidátky do podzimních sněmovních voleb. Předseda ČSSD Jan Hamáček povede listinu ve svém domovském Středočeském kraji, v čele kandidátky v hlavním městě bude ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Poslanec Roman Onderka povede stranu do voleb v Jihomoravském kraji, ministr kultury a celostátní volební lídr z posledních voleb Lubomír Zaorálek je jedničkou v Moravskoslezském kraji.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 17.7.2021