Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 19.7.2021

V neděli v ČR přibylo 116 případů covidu, o 31 méně než o týden dřív. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie po zhruba třech týdnech kleslo pod 1. V Česku se šíří hlavně varianta koronaviru delta, dříve zvaná indická. Podle výsledků z posledních dvou týdnů převládá ze 70 až 80 procent. Experti zachytili v Jihomoravském kraji také jeden případ nové varianty delta plus.

Pražská burza na začátku týdne výrazně klesla, ztrácely hlavně banky

Pražská burza začala týden poklesem o 1,71 procenta na 1177,01 bodu. Důvodem je obava z nové vlny koronaviru. Výrazně ztrácely především banky, Moneta Money Bank přišla téměř o čtyři procenta. V zisku ale dnes nebyl žádný z hlavních titulů. Aktivita na trhu byla nadprůměrná. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Od 1. září se nebudou preventivní testy na covid hradit ze zdravotního pojištění

Od 1. září se nebudou ze zdravotního pojištění hradit preventivní testy na covid-19, které lidé potřebují například při cestování, pro návštěvu kulturních akcí či restaurací. Rozhodla o tom dnes vláda, novinářům to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Výjimku budou mít děti do 12 let, protože pro ně zatím není dostupné očkování. Testy budou i nadále hrazeny také lidem, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat, a těm, kteří už s očkováním začali, ale nemají ho dokončené. K prokázání bezinfekčnosti se totiž používá až doba po uplynutí dvou týdnů po druhé dávce nebo po první dávce v případě jednodávkové vakcíny.

TSK vymění na mostě v pražské Průmyslové části konstrukce

Řidiče v pražské Průmyslové ulici čekají na mostě přes Štěrboholskou dopravní komplikace. Technická správa komunikací (TSK) zde opraví části mostní konstrukce. Uzavřen bude vždy jeden pruh v každém směru. Dopravní omezení začnou platit od středy 21. července do neděle 7. listopadu 2021. Vyplývá to z informací zveřejněných na internetových stránkách TSK.

Zástupci UK dnes v Karolinu uložili schránku pro budoucí generace

Na místě budoucích nových varhan nad Velkou aulou pražského Karolina uložili dnes zástupci Univerzity Karlovy (UK) pamětní schránku pro budoucí generace. Obsahuje například aktuální studijní nabídku školy, zlatou pamětní medaili, dopis rektora Tomáše Zimy či zprávy z tisku. Varhany se do prostoru začnou instalovat na začátku srpna. Nástroj by se měl poprvé rozeznít na konci září.

Na vybraných místech Prahy opět spásají trávu ovce, kozy a kráv

Jako každoročně letos spásají trávu ve vybrané zeleni v Praze stáda ovcí, koz a krav. Mluvčí města Vít Hofman dnes sdělil, že stejně jako loni se od dubna na chráněných lokalitách pohybují tři stáda ovcí a koz a dvě stáda jalovic. Město se k tradičnímu způsobu údržby vybraných pozemků vrátilo v roce 2000. Zvířata si půjčuje od soukromých zemědělců.

Praha 5 vypíše dvě zakázky na domy pro seniory

Radnice Prahy 5 vypíše dvě veřejné zakázky na stavbu domovů pro seniory. Radní městské části schválili, že první tendr s odhadovanou hodnotou 122 milionů korun se bude týkat stavby domu s komunitním centrem na Poštovce a druhý za 58,9 milionu korun bydlení pro seniory v Hlubočepech. Městská část nemá podle schválených usnesení s ohledem na demografické analýzy dostatek bytů pro důchodce.

Praha dala kvůli opravě Mariánského náměstí žalobu na ministerstvo kultury

Pražský magistrát podal kvůli opravě Mariánského náměstí žalobu proti rozhodnutí odboru památkové péče ministerstva kultury. Důvodem je požadavek památkářů nechat na náměstí chodníky a vozovky v současné podobě a oddělené obrubníky. Město s tím nesouhlasí a chce odstranit všechny bariéry a srovnat náměstí do jedné úrovně. Vyplývá to z žaloby a usnesení městských radních, oba dokumenty má k dispozici. Město si nechalo vypracovat studii obnovy náměstí, které se má stát pěší zónou, přibudou lavičky, kašna a zeleň a úprav se dočkají některé okolní ulice.

Ode dneška musí organizátoři hlásit akce nad 1000 účastníků hygieně

Počínaje dneškem musí organizátoři hlásit veškeré plánované akce nad tisíc účastníků příslušné krajské hygienické stanici. Vláda o tom rozhodla minulý týden v souvislosti se šířením koronaviru mezi mladší generací. Změna má přispět k lepší kontrole dodržování pravidel konání akcí, mezi které patří zejména dokládání bezinfekčnosti.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 19.7.2021