Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 20.7.2021

Testy v pondělí potvrdily v Česku 216 případů nemoci covid-19, o 25 méně než před týdnem. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, zůstalo na 0,95. Nezměnil se ani počet nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, pátý den za sebou je na hodnotě 15. Mírně přibylo hospitalizovaných pacientů s koronavirem, v pondělí jich bylo 37, o šest víc než v neděli. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Pražská burza růstem o 0,62 procenta smazala část pondělní ztráty

Pražská burza dnes smazala menší část pondělní ztráty. Index PX vzrostl o 0,62 procenta na 1184,34 bodu. Víc než dvě procenty přidaly akcie Komerční banky a Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna posílila k euru a oslabila k dolaru.

Soutěž na školu v pražské Uhříněvsi vyhrál návrh studia re:architekti

Soutěž o podobu nové základní školy v Praze 22 vyhrál návrh architektů ze studia re:architekti. Plánovanou školu v Uhříněvsi by mělo navštěvovat 810 žáků. Na webu radnice to dnes uvedla vedoucí odboru kanceláře starosty městské části Petra Vaňková. Výstavba za odhadovaných 650 milionů korun by měla podle dřívějších informací z radnice začít v druhé polovině roku 2022. Zbudování školy má městská část ve své působnosti od roku 2020, předtím ji připravovalo hlavní město.

Proti úpravám okolí pražského Intercontinentalu dorazilo 15 odvolání

Na stavební úřad Prahy 1 dorazilo 15 odvolání proti územnímu rozhodnutí k projektu úprav okolí hotelu Intercontinental, které zahrnují novostavbu na piazzettě pojmenované po Miloši Formanovi. Na dotaz to dnes uvedla Petra Pekařová z oddělení vnějších vztahů úřadu městské části. Odvolání podalo hlavní město či místní obyvatelé, kterým se nelíbí stavba na náměstí.

V Praze na Vltavě se po nárazu větru převrátila s rodinou malá plachetnice

Na Vltavě v Praze se v neděli odpoledne převrátila s rodinou malá plachetnice. Převržení lodě způsobil silný náraz větru, uvedl dnes mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Rodině se čtyřletým dítětem pomohli z vody ven lidé z jiné lodi. Prokřehlého chlapce i s matkou převezla záchranná služba do nemocnice. Větrné počasí v posledních dnech je pro plachtění ideální, policie proto nabádá nezkušené zájemce, aby nepřeceňovali své síly a navlékli si záchrannou vestu. Podle informací Rybanského tříčlenná posádka lodi vesty měla.

O zeleň v ulicích Prahy 7 by se mohla začít starat radnice místo magistrátu

O veřejnou zeleň v ulicích Prahy 7 by se mohla začít starat tamní radnice. Ta začala vyjednávat s magistrátem a Technickou správou komunikací (TSK) o převedení údržby do kompetence městské části. Důvodem je zefektivnění a zlevnění údržby. Podle představ radnice by městská část dostávala od města na údržbu peníze a následně by ji organizovala sama podle potřeby. Na dotaz to dnes sdělil mluvčí radnice Martin Vokuš. Převedení by se netýkalo významných parků Stromovka či Letenských sadů.

Primátor Hřib chce jednat o plánované demolici vily v Praze 5

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) chce v koalici jednat o dalším postupu ohledně plánované demolice vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Město by se podle Hřiba jako účastník řízení mohlo proti demoličnímu výměru odvolat. O situaci bude ve středu jednat i rada Prahy 5. Na plán demolice vily, kterou vlastní spolumajitel investiční skupiny Penta Jaroslav Haščák s manželkou Valérií.

Celníci odhalili v Praze padělky parfémů a elektroniky za 20 milionů

Padělky parfémů a elektroniky světových značek za zhruba 20 milionů korun odhalili v uplynulém týdnu celníci na dvou místech v Praze 4.

Ulice Dukelských hrdinů v Praze 7 se dočká kompletní opravy

Ulice Dukelských hrdinů v Praze 7 se v následujícím roce až dvou letech dočká kompletní opravy. Kromě vozovky a chodníků bude opravena tramvajová trať a upraveny zastávky. Na dotaz to uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Kdy přesně rekonstrukce začne, zatím nebylo rozhodnuto, stejně tak zatím nejsou známy náklady oprav.

Demolice školky v Praze 3 začne na podzim, vznikne tam nová

Radnice Prahy 3 nechá zbourat školku v Jeseniově ulici, na jejímž místě plánuje postavit novou. Jak sdělila mluvčí radnice Zuzana Křížková, demolice by měla začít na podzim. Radní již vybrali společnost Ptáček, která práce za zhruba sedm milionů korun s DPH provede. Na podobu nové školky vypsala městská část architektonickou soutěž, hotova by měla být za tři roky.

V ČR dominuje varianta delta, přibude míst na očkování bez objednání

Počet podaných očkovacích dávek proti koronaviru překročil 9,5 milionu, alespoň jednu dávku má polovina z 10,7 milionu obyvatel ČR. Od minulého týdne přibývá míst, kde se lidé mohou nechat očkovat bez objednání. Včera přibylo jedno v Praze, ve středu se otevřou místa v Ostravě a Brně a postupně by měla vzniknout ve všech krajských městech. Nejmenší proočkovanost lidí nad 60 let je v příhraničních regionech. Koronavirus se v Česku dál šíří, reprodukční číslo se ale vrátilo pod jednu, což značí zpomalení. Dominantní je varianta delta, experti objevili i první případ varianty delta plus.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 20.7.2021