Pražská burza dnes znovu rostla, táhly ji akce Erste s tříprocentním růstem

Pražská burza dnes opět rostla. Index PX stoupl o 0,32 procenta na 1188,12 bodu. Burzu táhly vzhůru akcie Erste Bank s téměř tříprocentním růstem, naopak akcie stavitele solárních elektráren Photon Energy 3,8 procenta ztratily a o dvě procenta přišel i Avast. Vyplývá to z údajů burzy na webu. Burzy v západní Evropě naproti tomu rostly rychleji, a to více než o procento.

Metro D má nepravomocné stavební povolení. lidé z Pankráce se už odvolali

Projekt pražského metra D získal nepravomocné stavební povolení pro hlavní stavbu a zařízení staveniště. Proti povolení se již odvolala část obyvatel Pankráce. Zahájení stavby se tak může zpozdit. Podle plánů hlavního města by stavba měla začít na jaře příštího roku. Odvolání podal spolek Pankrácká společnost, který proti stavbě metra vystupuje dlouhodobě, nesouhlasí mimo jiné s vybudováním stanice Olbrachtova. Město podle náměstka připravilo několik ústupků, o kterých s obyvateli jedná. Metro D v první fázi spojí Pankrác a Písnicí.

Očkování bez registrace bude možné i na Žižkově, v Praze 6 také v noci

Na dalších dvou místech v Praze dostanou lidé vakcínu proti covidu-19 bez předchozí registrace. V posledním červencovém a prvním srpnovém týdnu bude takto očkovat Nemocnice sv. Kříže na Žižkově, noční očkování dnes zkušebně nabízí klinika Canadian Medical v Praze 6. Na obou místech další termíny očkování bez objednání přidají podle zájmu lidí.

Školku ve vile v ulici Tychonova nechá Praha 6 opravit za 39,2 milionu

Rekonstrukci mateřské školy Tychonova v Praze 6 provede firma SSK – stavby. Školka sídlí ve čtyřpodlažní historické vile na Hradčanech, práce tak budou pod dohledem památkářů. Radnice za opravu školky pro 50 dětí zaplatí 39,2 milionu korun. Vyplývá to z dokumentů k veřejné zakázce.

Praha od srpna zdraží stání na většině P+R parkovišť

Praha od srpna zvedne cenu stání na většině záchytných P+R parkovišť, kterých provozuje 20. Na čtyřech budou lidé za denní stání platit 100 korun a na devíti 50 korun. Zbylých sedm, která nejsou hlídaná, budou nově na 12 hodin zdarma. Dosud řidiči na všech parkovištích kromě jednoho za den zaplatili 20 korun. Město od srpna zdraží také jednotlivé jízdné a sms jízdenky MHD.

Kapacita škol na náměstí Svobody v Praze 6 se zvětší díky půdním vestavbám

Základní školy Emy Destinnové a na náměstí Svobody v Praze 6 bude moci díky půdním vestavbám navštěvovat o 240 žáků více. Nyní je kapacita škol v budově na náměstí v Bubenči 1615 osob. Za úpravy objektu, které provede firma Metrostav DIZ, zaplatí radnice šesté městské části 87,6 milionu Kč bez DPH. Vyplývá to z dokumentů k veřejné zakázce. Základní školy sídlí ve dvou křídlech téže budovy na náměstí Svobody.

Zájem o létání dál roste, pražské letiště v červnu odbavilo 289.000 pasažérů

Zájem cestujících o lety z Prahy dál postupně stoupá. Pražské letiště v červnu odbavilo téměř 289.000 pasažérů. Jde o nárůst o více než 650 procent oproti loňskému roku, kdy se provoz začínal po první vlně koronavirové pandemie postupně obnovovat. Zároveň je to více než dvojnásobek oproti letošnímu květnu. Dnes o tom informovalo Letiště Praha. V současnosti jsou na pražském letišti v provozu letecké linky do více než 100 destinací, v létě bude množství cestujících dál růst.

Stavba trolejového vedení pro linku číšlo 140 vyjde na 290 milionů Kč

Stavba trolejového vedení pro trolejbusovou linku číslo 140 z Palmovky přes Prosek a Letňany do Čakovic vyjde předběžně na 290 milionů korun. Dopravní podnik (DPP) nyní bude ve výběrovém řízení hledat stavební firmu, která jej vybuduje. Začít stavět plánuje podnik na jaře příštího roku a výstavba potrvá devět měsíců. DPP chystá elektrifikaci také dalších autobusových linek. Podnik je největší městkou firmou a provozuje MHD.

Novinkou v planetáriu Praha je model raketoplánu Atlantis, bude i simulátor

Model raketoplánu Atlantis v poměru 1:1 obohatil expozici pražského planetária. Od čtvrtka si ho lidé prohlédnou zvenčí i zevnitř, později v něm vyzkouší i let pomocí simulátoru, řekl za organizaci David Soumar. Replika bude představena dnes večer během on-line pořadu k 10. výročí přistání raketoplánu Atlantis. Tento let 21. července 2011 uzavřel třicetiletou éru raketoplánů. K ukončení provozu raketoplánů NASA vedly především vysoké náklady.

Praha 5 požádala magistrát, aby se odvolal proti bourání vily

Praha 5 požádala magistrát, aby podal odvolání proti rozhodnutí o demolici vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Radní městské části dnes na mimořádném jednání schválili také to, že radnice podá žádost na ministerstvo kultury o udělení památkové ochrany a zároveň bude usilovat o to, aby se na další rezidenční vilové čtvrti v Praze 5 rozšířila plošná památková ochrana.

Před ZŠ v Ďáblicích bude zpomalovací práh, přechod a parkovací místa

Řidiči v ulici U Parkánu v pražských Ďáblicích budou muset zpomalit. Před místní základní školou vznikne kvůli zvýšení bezpečnosti zpomalovací práh, přechod pro chodce a parkovací místa K+R (kiss and ride). Náklady na přestavbu jsou 9,89 milionu korun. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných ve věstníku veřejných zakázek a na stránkách Technické správy komunikací (TSK). Práce pro TSK provede firma Inpros Praha, která zvítězila ve výběrovém řízení.

Pražskou MHD loni využilo kvůli covidu meziročně o asi 40 pct lidí méně

Pražskou MHD loni využilo kvůli pandemii covidu-19 meziročně o zhruba 40 procent cestujících méně. Největší pokles byl zaznamenán v metru, které přepravilo v době první vlny pandemie denně zhruba 200.000 cestujících proti 1,15 milionu z doby před koronavirem. Celkově vozy veřejné dopravy najezdily loni méně kilometrů než v předchozím roce. Vyplývá to z ročenky dopravy Technické správy komunikací (TSK) za rok 2020. Nejpřesnější čísla jsou k dispozici v metru, kde fungují u vstupů a výstupů do stanic sčítače cestujících.

Soud se vrátí k nároku Kalouska na omluvu od Babiše za výroky ve Sněmovně

Okresní soud pro Prahu-západ se dnes začne znovu zabývat sporem bývalého poslance Miroslava Kalouska (TOP 09) a premiéra Andreje Babiše (ANO). Kalousek žádá omluvu za výroky, které o něm Babiš pronesl ve Sněmovně. Soud loni původně exposlanci vyhověl, odvolací senát pak ale rozsudek zrušil a vrátil věc k dalšímu projednání.

Index: Průměrná sazba hypoték v červnu stoupla na 2,13 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték v červnu stoupla na 2,13 procenta z květnových 2,06 procenta. Sazba stoupla počtvrté v řadě, předtím 11 měsíců v řadě klesala. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Banky za první pololetí sjednaly 72.198 hypoték za rekordních 224 miliardy korun. V samotném červnu pak banky sjednaly 14.069 hypotečních úvěrů za 44,5 miliardy korun.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 21.7.2021