Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 22.7.2021

Ve středu v Česku testy potvrdily 235 případů koronaviru, o 25 méně než o týden dřív. Počty nových nakažených jsou v mezitýdenním srovnání nižší čtvrtý den po sobě. Stejně tak už čtyři dny se reprodukční číslo drží těsně pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie. Výrazně se nezměnilo ani incidenční číslo, počet nakažených na 100.000 obyvatel za poslední týden zůstává nižší než 15.

Pražská burza dnes potřetí rostla, dařilo se akciím Philip Morris

Pražská burza dnes potřetí v řadě rostla, index PX stoupl o 0,35 pct na 1192,24 bodu. Dařilo se zejména akciím Philip Morris, ale také Komerční banky, Monety Money Bank a Avastu. Erste naopak ztrácela. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Pražská burza růstem nestačila na západní trhy, ale nesklouzla do záporu jako burzy ve Varšavě a Budapešti, poznamenal analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Botanická zahrada v pražské Troji představí jedovaté pokojové rostliny

Monstery, diefenbachie, filodendrony a další jedovaté pokojové rostliny představí ve svém tropickém skleníku Fata Morgana botanická zahrada hlavního města. Výstavu nazvanou Nechte jedy na pokoji! budou moci zájemci navštívit od pátku 23. července do neděle 12. září. Expozice je součástí Jedovaté sezony, která je hlavním tématem výstav v trojské zahradě v tomto roce. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí zahrady Michaela Bičíková.

Celníci našli v pražské Sapě rekordní množství padělků za stovky milionů

Rekordní množství padělků za stovky milionů korun našli ve středu celníci v pražské tržnici Sapa. V tiskové zprávě to dnes oznámila mluvčí celníků Ivana Kurková. Šlo o desítky tisíc kusů falzifikátů oblečení, parfémů, bot nebo módních doplňků od světoznámých značek jako Louis Vuitton, Adidas, Nike nebo Guess.

Festival Mezi ploty se letos uskuteční před ploty bohnické psychiatrie

Festival Mezi ploty se ani letos neuskuteční ve své standardní podobě, 2. a 3. října se bude konat před ploty psychiatrické léčebny v Praze-Bohnicích. Účast na akci nazvané Mezi ploty před ploty a situované na pódium, které vyroste před branami nemocnice, přislíbili například Tomáš Klus, Kašpárek v rohlíku a Marta Jandová.

Proti demolici vily v Praze 5 vznikla petice, ministerstvo žádá informace

Především místní obyvatelé protestují v petici proti demolici vily v Praze 5, kterou na základě žádosti majitele povolil stavební úřad Prahy 5. Ministerstvo kultury (MK) dnes sdělilo, že požádalo stavební úřad Prahy 5 o vyjádření k jeho rozhodnutí o demolici. Městská část chce podat žádost o prohlášení vily za kulturní památku.

Praha má návrh prvního městského holubníku, vznikne na Vítkově

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) vybrala vítěze soutěže na podobu uměleckého holubníku, který bude stát na vrchu Vítkov. Komise vyhodnotila jako nejlepší návrh, který vytvořily Karolína Munková a Paulína Závacká. Jak řekla Anna Gümplová z GHMP, autorky nyní ve spolupráci s galerií návrh dopracují a na místě by mohl stát na konci tohoto nebo začátku příštího roku. Holubník má napomoci citlivější regulaci holubů.

V Praze začne v r.2023 fungovat domov pro lidi s autismem, staví ho Diakonie

V pražských Stodůlkách by měl od roku 2023 začít fungovat nový domov pro lidi s vážnější poruchou autistického spektra. Buduje ho Diakonie Praha. Zhruba dvě třetiny dvacetimilionových nákladů pokrývá dotace od ministerstva práce, zbytek peněz je nutné zajistit. Pomoci má i sbírka.

V Praze ode dneška jezdí sdílené elektrokoloběžky firmy Bolt

V hlavním městě si ode dneška mohou lidé zapůjčit elektrokoloběžky od firmy Bolt. Jak sdělila mediální zástupkyně společnosti Sylva Sulaimanová, firma jich na vybraná místa nasadila kolem dvou stovek a jejich počet bude dále upravovat na základě poptávky. Vozítka je na rozdíl od konkurenční společnosti Lime možné si vypůjčit a odstavit jen na vymezených stáních. Firma loni v metropoli začala nabízet sdílená elektrokola, nabízí je na asi 500 místech.

Kompletní oprava stanice metra A Jiřího z Poděbrad začne v srpnu

Kompletní rekonstrukce stanice pražského metra A Jiřího z Poděbrad včetně výměny eskalátorů a stavby výtahu pro vozíčkáře a rodiče s kočárky začne letos v srpnu. Oprava vyjde DPP na 1,29 miliardy korun a práce by měly trvat přes dva roky. Stanice bude muset být po část oprav uzavřena. Práce provede konsorcium firem Strabag a AŽD.

Muži souzenému pro zapojení do bojů na Ukrajině soud zvýšil trest na 21 let

Vrchní soud v Praze dnes zpřísnil trest Alexeji Fadějevovi, který se podle obžaloby zapojil do bojů na Ukrajině a uložil mu výjimečný trest 21 let vězení. Pražský městský soud dvaačtyřicetiletého muže loni na podzim nepravomocně potrestal 4,5 roku odnětí svobody. Fadějev, který je nyní ve vězení kvůli jinému trestnému činu, se v minulosti přiznal k tomu, že se zúčastnil pomocných aktivit, přímé zapojení do bojů odmítl. Proti dnešnímu pravomocnému rozsudku může podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Z Prahy 10 od loňska zmizelo přes 200 autovraků

Od loňského roku zmizelo z ulic v Praze 10 přes 200 vraků a dlouhodobě odstavených vozidel bez technické prohlídky. Odtaženo bylo 109 z nich, zbylé odstranili majitelé sami. Lepší možnost odtahů umožnila novela zákona, která vstoupila v platnost loni na jaře. Mezi lety 2016 a 2019 bylo podle informací radnice v Praze 10 odtaženo pouze 15 vozů.

Ceny pohonných hmot se v Praze od minulého týdne téměř nezměnily

Ceny paliv u čerpacích stanic v hlavním městě se od minulého týdne téměř nezměnily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 zdražil o haléř na průměrných 34,32 Kč. Za naftu řidiči v Praze platí v průměru 32,27 Kč/l, což je stejné jako před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Ceny pohonných hmot v metropoli zůstávají nejvyšší v ČR.

Soud projedná odvolání muže souzeného pro zapojení do konfliktu na Ukrajině

Vrchní soud v Praze dnes bude pokračovat v projednání odvolání Alexeje Fadějeva, kterého loni v září potrestal pražský městský soud 4,5 lety vězení za účast na organizované zločinecké skupině. Fadějev se podle nepravomocného rozsudku zapojil do konfliktu na Ukrajině, přímo bojů se však aktivně nezúčastnil. Soud začal odvolání projednávat v květnu, dnes by měl doplnit dokazování.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 22.7.2021