Opozice je proti zdražení stání na většině P+R parkovišť…

Praha od srpna zvedne cenu stání na většině záchytných P+R parkovišť, kterých provozuje 20. Na čtyřech budou lidé za denní stání platit 100 korun a na devíti 50 korun. Zbylých sedm, která nejsou hlídaná, budou nově na 12 hodin zdarma. Dosud řidiči na všech parkovištích kromě jednoho za den zaplatili 20 korun. Město od srpna zdraží také jednotlivé jízdné a sms jízdenky MHD.

Největší zvýšení se od srpna bude týkat parkovišť v Holešovicích, Ládví, jednoho z parkovišť na Skalce a stání u Kongresového centra, kde jako na jediném z parkovišť lidé i nyní platí více, konkrétně 90 korun za den. Podle TSK mají tato parkoviště nejlepší dostupnost do centra.

Druhá zóna za 50 korun se bude týkat parkovišť dále od centra, například na Zličíně, Černém Mostě, v Jižním Městě, v Letňanech nebo v Radotíně. Zóna stání zdarma se bude týkat těch parkovišť, která jsou bez personálu, například v Běchovicích, na Kotlářce nebo v Troji mimo režim pro návštěvníky zoo.

V Praze se od srpna změní také tarif pro MHD. Zdraží jízdenka na 30 minut z 24 na 30 korun a 90minutová z 32 na 40 korun. Zdraží rovněž sms jízdenky, a to o v případě třicetiminutové z 24 na 31 korun a 90 minutové z 32 na 42 korun. Vznikne nový tarif pro lidi ve hmotné nouzi, kteří zaplatí měsíčně 165 Kč. Ceny měsíčních a ročních kuponů zůstanou zachovány. Postup vedení města kritizovala opozice, které vadí, že jde o další zdražování života v Praze.

To tvrdě kritizuje opozice ODS a ANO.

Vyjádření pro PrazskyNoviny.cz zde:

„Primátor Hřib a jeho radní opět zaperlili. Krom nic neřešícího zvyšování ceny turistických jízdenek plánují zdražit i parkování na parkovištích P+R. Od prvního srpna tak řidiči zaplatí na místech, kde dosud mohli nechat své vozy za 20 korun na den, 100Kč resp. 50 Kč. Na logiku zmíněného rozhodnutí se asi raději neptejme. Zdražení parkovného řidiče od parkování v centru určitě neodradí a děravé městské kase významně nepomůže. Jediné, co lze za zmíněným krokem pražské rady hledat je opakovaný a bezduvodný útok na řidiče v Praze.“

Ondřej Martan, starosta Praha – Běchovice & zastupitel ZHMP za ODS

Ondřej Martan, starosta Praha – Běchovice & zastupitel ZHMP za ODS

“Je to další z nepochopitelných kroků koalice primátora Hřiba, který jde vlastně proti hlavním principům volebních programů všech koaličních stran. Ty slibovaly občanům levnější MHD, méně aut v centru a přitom reálné kroky vedou k opaku. P+R by mělo motivovat lidi k odstavení auta a přestupu na MHD. U takto dramatického zdražení se dá očekávat, že naopak i ti, kteří parkoviště dnes používali pojedou raději autem až do centra. Ale v kontextu zdražení jízdného na MHD, kde budeme asi první metropole v Evropě, kde elektronická (SMS) jízdenka bude dražší než ta papírová, se už asi není čemu divit. Piráti prostě v Praze konají zcela v rozporu s tím, co slibovali ve volbách. Zdražení P+R je další výrazné zdražení života v Praze. Hřibova koalice již zvýšila cenu za svoz odpadu, cenu vody (i přes to, že se snížila sazba DPH a jinde se voda reálně zlevnila), zvýšila daň z nemovitosti, zvýšila nájemné v obecních bytech. Do budoucna chystá mýtný systém a výběr mýta za průjezd centrem. Mě by zajímalo – budou po 4 letech s Hřibem ještě Pražané mít na to bydlet v Praze?”

Ondřej Prokop, místostarosta Prahy 11 pro majetek, investice a podporu podnikání, zastupitel hlavního města Prahy a MČ Praha 11

Ondřej Prokop, místostarosta Prahy 11 pro majetek, investice a podporu podnikání, zastupitel hlavního města Prahy a MČ Praha 11

Dosud řidiči platili na všech parkovištích s výjimkou toho u Kongresového centra 20 korun za celodenní stání. V noci musí řidiči odjet, jinak platí další poplatky. Cena se zvedla v roce 2011 z deseti korun. Podle informací TSK se od té doby kapacita navýšila o 1500 stání a další budou přibývat. Začátkem příštího roku by se měl otevřít například nyní budovaný parkovací dům na Černém Mostě za zhruba půl miliardy korun, který má nabídnout 880 stání. Další parkoviště se podle TSK v příštích letech objeví například v Hostivaři, Čakovicích nebo Podbabě.

ParkovištěKapacitaZařazení do zóny
Běchovice98zdarma
Běchovice střed64zdarma
Braník115zdarma
Kotlářka186zdarma
Nové Butovice59zdarma
Skalka 278zdarma
Troja276zdarma
Černý Most 213850 Kč
Depo Hostivař17850 Kč
Chodov69250 Kč
Letňany67950 Kč
Opatov21250 Kč
Radotín5850 Kč
Rajská zahrada9150 Kč
Zličín 18850 Kč
Zličín 26650 Kč
Holešovice77100 Kč
Kongresové centrum Praha (KCP)260100 Kč
Ládví85100 Kč
Skalka 1110100 Kč
Zdroj: TSK

Autor: Redakce, TSK, ČTK, Praha, ČR, 22.7.2021