Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 23.7.2021

Ve čtvrtek přibylo v Česku 197 potvrzených případů koronaviru. Je to o 29 nakažených méně než minulý týden. Zároveň poprvé za tři týdny klesl nárůst nakažených ve všední den pod hranici dvou set. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo na 0,93. Je nejnižší od konce června.

Pražská burza po třech růstech po sobě dnes mírně klesla

Pražská burza po třech růstech po sobě dnes mírně klesla. Index PX ztratil 0,17 procenta na 1190,23 bodu. Dolů šly akcie energetické společnosti ČEZ, Komerční banky i softwarové firmy Avast. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna stagnovala k euru a oslabila k dolaru.

Projektů z participativního rozpočtu se obyvatelé Prahy 12 dočkají na podzim

Nového workoutového hřiště, veřejného grilu a dalších projektů, které vymysleli obyvatelé Prahy 12 a finančně je podpořila modřanská radnice, se lidé v městské části dočkají letos na podzim. Loňského prvního ročníku participativního rozpočtu Prahy 12 s názvem Tvoříme dvanáctku se zúčastnilo deset návrhů, z nichž občané vybrali čtyři vítěze. Na jejich realizaci radnice vyčlenila milion korun.

V Praze 13 zřizují nové očkovací místo, kam lze přijít bez rezervace

Nové očkovací místo, kam lidé budou moci chodit bez rezervace termínu, se otevře v pondělí 26. července v budově radnice Prahy 13. Místo otevírá radnice městské části ve spolupráci se Záchrannou službou Asociace samaritánů Praha – západ (ZSAS). Zájemci o vakcínu proti covidu-19 budou moci do budovy úřadu na Slunečním náměstí přijít kdykoliv v otevírací době.

V Praze jsou z přírodních koupališť sinice na Hostivaři a Šeberáku

Citliví lidé můžou pocítit zdravotní obtíže při koupání v pražské Hostivařské přehradě a v rybníku Šeberák. Na dalších pěti přírodních koupalištích, kde pražská hygienická stanice provádí pravidelná měření, je kvalita vody v pořádku. Vyplývá to z informací na webu hygieniků. Poslední měření na většině z koupališť provedli hygienici minulý týden.

V Praze za týden přibylo 504 případů covidu, o 50 méně než předchozí týden

V Praze za posledních sedm dní přibylo 504 případů nemoci covid-19, což je o 50 méně než předchozí týden. V přepočtu na každých 100.000 obyvatel bylo v uplynulém týdnu 38 nově nakažených, zatímco v předchozím týdnu to bylo 41 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Kvůli pádu části budovy v centru Prahy stíhá policie dva lidi

Pražská policie obvinila dva lidi v souvislosti se zřícením části rekonstruované budovy v Mikulandské ulici. Stíhá je za přečin ublížení na zdraví z nedbalosti. Neštěstí se v centru hlavního města stalo před třemi lety, zranili se při něm tři dělníci.

Na obloze bude o víkendu působivé setkání Měsíce a planet

O víkendu nastane na obloze působivé setkání planet a Měsíce v úplňku. Koncem července bude nejhezčí pohled na Mléčnou dráhu a lidé mohou také vyhlížet meteory z roje Perseidy. Úplněk nastane 24. července.

Národní muzeum přivítá v expozici novodobých českých dějin první návštěvníky

Národní muzeum v Praze dnes v expozici novodobých českých dějin přivítá první návštěvníky. Expozici otevřelo ve své nové budově, která byla mimo jiné sídlem Federálního shromáždění socialistického Československa. Prezentace se připravovala přes osm let a podle jejích autorů je nejrozsáhlejší expozicí moderních dějin, jaká kdy v Česku vznikla. Začíná první světovou válkou a končí vstupem ČR do Evropské unie.

ČSSZ připravuje výměnu informačního systému pro vyplácení důchodů

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) připravuje výměnu dosavadního informačního systému pro vyplácení důchodů, který používá tři desetiletí. Pořízení nových aplikací pro důchodovou agendu bude stát několik stovek milionů korun

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 23.7.2021