Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 26.7.2021

Laboratoře v Česku odhalily v neděli v mezitýdenním srovnání opět méně nových případů koronaviru, potvrdily jich 75, o 41 méně než předchozí neděli. V uplynulých sedmi dnech připadá v Česku na 100.000 obyvatel necelých 13 případů covidu. Takzvané incidenční číslo se snižuje osmý den. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo na 0,87, níže bylo naposledy ke konci června.

Pražská burza v úvodu týdne posílila, dařilo se akcím Erste Bank

Pražská burza v úvodu týdne rostla. Index PX dnes posílil o 0,69 procenta na 1198,42 bodu. Nahoru ho táhly především akcie Erste Bank, dařilo se i pojišťovně VIG. V červeném naopak zakončila obchodování Moneta Money Bank. Aktivita na trhu byla nízká. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Dálnice D11 u Prahy se po 48 hodinách otevřela, zatím však jen jedním směrem

Dálnici D11, která byla od sobotního odpoledne uzavřená kvůli demolici mostu na okraji Prahy, byla dnes vpodvečer znovu otevřená ve směru do hlavního města. Na Hradec Králové by se po ní auta měla rozjet v úterý brzy ráno. Vyplývá to z informací, které na twitteru zveřejnila Technická správa komunikaci (TSK), která most bourá, a mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl. Původně měly bourací práce skončit v neděli ráno, zkomplikovalo je ale velké množství výztuže nezanesené v dokumentaci. Ministerstvo dopravy chce najít a potrestat viníka, který stojí za velkým zdržením.

Praha 3 vyhlásila soutěž na podobu domu pro seniory
Praha 3 vyhlásila architektonickou soutěž na stavbu domu pro seniory v ulici Pod Lipami. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí radnice Zuzana Křížková. Novostavba má vzniknout na místě nynějšího domova, který je podle vedení městské části kapacitně i technicky nevyhovující. Podle magistrátu má v metropoli do roku 2024 vzniknout 400 nových lůžek v domovech pro seniory.
Loni v Praze přibylo cyklistů. Sčítače napočítaly přes 4,45 milionu průjezdů
Loni v hlavním městě přibylo cyklistů. Automatické sčítače umístěné na cyklostezkách napočítaly více než 4,45 milionu průjezdů, což je meziročně téměř o 1,13 milionu více. Důvodem zvýšení počtu je pandemie covidu-19, kdy část lidí přesedla na kola z MHD. Nejvytíženější byly trasy v Povltavské a v Modřanech. Vyplývá to z dopravní ročenky Technické správy komunikací (TSK), kterou máš k dispozici. Sčítače jsou na více než dvou desítkách míst, a to buď jako indukční smyčka, nebo radar; na některých místech jsou použity obě technologie.
Praha 7 ve svých ZŠ a MŠ opraví elektroinstalace či navýší počet míst
Radnice Prahy 7 v průběhu léta ve svých základních a mateřských školách zrekonstruuje elektroinstalaci nebo navýší počet míst ve školkách. Opraveno bude rovněž zázemí školních jídelen nebo vymalovány školní třídy. V městské části funguje dohromady sedmnáct obecních mateřských a základních škol.
Dálnice D11 u Prahy zůstává zavřená, nepodařilo se odklidit vybouraný materiál
Dálnici D11, která je kvůli demolici mostu uzavřená na okraji Prahy od sobotního odpoledne, se dnes nepodařilo zprovoznit před ranní dopravní špičkou. Silničáři v noci nestihli odklidit vybouraný materiál. Provoz by měl být podle ní obnoven během dneška. Mluvčí středočeské policie Barbora Schneeweissová ráno řekla, že dálnice bude uzavřena zhruba do 12:00 až 14:00. Na objízdných trasách je podle ní zvýšený provoz. Příměstské autobusy nabírají až hodinová zpoždění.
V neděli opět míň případů než před týdnem, klesá incidenční a reprodukční číslo
Laboratoře v Česku odhalily v neděli v mezitýdenním srovnání opět méně nových případů koronaviru, potvrdily jich 75, o 41 méně než předchozí neděli. V uplynulých sedmi dnech připadá v Česku na 100.000 obyvatel necelých 13 případů covidu. Takzvané incidenční číslo se snižuje osmý den. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo na 0,87, níže bylo naposledy ke konci června. Pod hodnotou jedna, která značí zpomalování šíření nemoci, se drží osm dní v řadě. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Vláda projedná poskytnutí dávek proti koronaviru do zahraničí

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) v pondělí projedná plán na darování či prodej vakcín proti koronaviru do zahraničí. Slovensko si pravděpodobně odebere místo ČR z české kvóty jeden milion dávek od firmy Pfizer-BioNTech a zaplatí za ně. Čtvrt milionu dávek by podle Babiše Česko mělo darovat Vietnamu, 20.000 poslat na Tchaj-wan. Premiér to dnes večer uvedl na sociálních sítích.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 26.7.2021