Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 29.7.2021

Počty nově potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesají, ve středu jich laboratoře odhalily 195, o 37 méně než před týdnem. Reprodukční číslo se pod hodnotou jedna, což značí zpomalování epidemie, drží 11 dní v řadě, nyní je 0,86. Na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden zhruba 12 nakažených, takzvané incidenční číslo klesá v posledních 11 dnech.

Pražská burza opět posílila, zůstává nejsilnější od roku 2011

Pražská burza opět posílila, a zůstává tak nejsilnější od července 2011. Index PX dnes stoupl o 0,32 procenta na 1204,44 bodu. Nahoru ho táhly především emise části bank a energetické firmy ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Po Praze bude jezdit očkovací autobus, v němž se bude očkovat bez registrace

Bez registrace se Pražané a návštěvníci metropole mohou nově proti nemoci covid-19 naočkovat v pojízdném očkovacím centru, který zřídil pražský magistrát. Očkovací autobus postupně navštíví asi desítku míst v metropoli. Poprvé budou zdravotníci v autobuse očkovat zájemce v sobotu u zoologické zahrady v Troji. Podávat se bude jednodávková nebo dvoudávková vakcína podle přání klienta. Novinářům to dnes řekli primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti) a radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

Policie odložila případ privatizace bytu exministrem Arenbergerem

Policie odložila případ prodeje bytu v Bolzanově ulici v Praze 1 bývalému ministru zdravotnictví Petru Arenbergerovi. Jak v tiskové zprávě informovali Piráti a potvrdil mluvčí policie Jan Daněk, kriminalisté při prošetření nezjistili žádný trestný čin. Praha 1 na přelomu let 2018 a 2019 prodala Arenbergerovi byt s ordinací o rozloze téměř 250 metrů čtverečních za 11,5 milionu korun. Postup kritizuje například tehdejší starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě).

Firma nabízí městským částem zastávky s nájmem 100.000 Kč ročně za každou

Některé pražské městské části obdržely nabídku firmy RailReklam na dodání nových přístřešků pro MHD namísto těch, které vlastní společnost JCDecaux. Jak Potvrdili to zástupci radnic a firmy, společnost nabízí za každý přístřešek nájemné samosprávám 100.000 korun ročně. JCDecaux na konci června skončila smlouva s magistrátem na provoz přístřešků v metropoli, těch na pozemcích městských částí se to však netýká a radnice v jejich případě uzavřely s firmou smlouvy na zachování stávajících do doby, než je město vymění za vlastní.

U stanice pražského metra A Depo Hostivař vznikne tramvajová smyčka

U stanice pražského metra A Depo Hostivař vznikne tramvajová smyčka. Dopravní podnik (DPP) nyní hledá stavební firmu, která ji vybuduje. Náklady jsou předběžně odhadovány na 230,9 milionu korun. Stavba by měla začít ještě letos. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných ve věstníku veřejných zakázek a serveru tenderarena.cz. DPP v současné době buduje také novou tramvajovou smyčku na Zahradním městě nebo prodlužuje trať ze Sídliště Barrandov do Holyně.

Počty nově nakažených v mezitýdenním srovnání dál klesají, ve středu přibylo 195

Počty nově potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesají, ve středu jich laboratoře odhalily 195, o 37 méně než před týdnem. Reprodukční číslo se pod hodnotou jedna, což značí zpomalování epidemie, drží 11 dní v řadě, nyní je 0,86. Na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden zhruba 12 nakažených, takzvané incidenční číslo klesá v posledních 11 dnech. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Od dneška do neděle nemohou lidé žádat o občanské průkazy ani cestovní pasy

Od dnešního dne do neděle 1. srpna nemohou lidé žádat o vydání občanského průkazu a cestovního pasu. Důvodem je odstávka systému, která souvisí s přípravou na vydávání občanských průkazů s biometrickými údaji. V pátek a v sobotu nebude možné občanský průkaz nebo pas převzít. Povinnost zavedení biometrických údajů do občanského průkazu vychází z evropského nařízení, v Česku se nový typ průkazů začne vydávat v pondělí.

Soud rozhodne o nároku Vitáskové za trestní stíhání

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes vynese rozsudek ve sporu bývalé předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové a ministerstva spravedlnosti. Manažerka po státu požaduje odškodnění 35 milionů korun za trestní stíhání v kauze solárních elektráren. Stíhání, které skončilo osvobozením, ji podle ní zasáhlo v pracovní, rodinné i osobní sféře. Ministerstvo jí přiznalo jako náhradu nemajetkové újmy 450.000 korun, další peníze vyplatit odmítá.

Postavení sportovní haly v Praze 18 bude stát 47,7 milionu korun

Za výstavbu nové sportovní haly u Rychnovské ulice zaplatí radnice v pražských Letňanech 47,7 milionu korun. Sportoviště nyní na pozemku u budovy Základní a mateřské školy generála Františka Fajtla DFC staví firma Geosan Group. Stavební práce by měly být hotové v příštím roce. Vyplývá to z dokumentů k veřejné zakázce. Vybudování sportoviště u školy má stávající koalice ve svém programovém prohlášení a patří k hlavním investičním akcím radnice.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 29.7.2021