Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 30.7.2021

Vláda dnes změnila některá opatření proti šíření nemoci covid-19 a podmínky pro cestování při epidemii. Podle jejího rozhodnutí nově mohou odložit respirátory lidé, kteří je ze zdravotních důvodů nemohou nosit, a státní zaměstnanci očkovaní letos proti covidu budou mít nárok na dva dny placeného volna. Vedle toho kabinet rozhodl o tom, že děti od šesti do 12 let nebudou muset mít test před návratem z dovolené ze zemí s vysokým či velmi vysokým rizikem nákazy koronavirem, a povolil v ČR dlouhodobý pobyt vysokoškolákům z extrémně rizikových zemí. Nicméně do konce prázdnin prodloužil důrazné doporučení necestovat do těchto zemí.

Pražská burza za sedm měsíců roku posílila o 17,5 procenta

Pražská burza za prvních sedm měsíců letošního roku výrazně posílila. Index PX, který po deseti letech vystoupal opět nad hranici 1200 bodů, od začátku roku přidal 17,5 procenta.

Autobusy MHD loni svezly v Praze 276,967 mil. lidí, meziročně o 141 milionů méně

Autobusy MHD v loňském roce svezly na území Prahy 276,967 milionu cestujících, což je meziročně o téměř 141 milionů lidí méně. Důvodem nižšího počtu byla pandemie covidu-19. Po hlavním městě autobusy najezdily zhruba 78,4 milionu kilometrů a nejvytíženější zastávkou byl Kačerov. Vyplývá to z ročenky dopravy Technické správy komunikací (TSK). Autobusy v Praze provozuje převážně městská firma Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP), na vybraných linkách pak soukromí provozovatelé.

Obyvatelé Sandry v Praze 11 by mohli parkovat v novém parkovacím domě

Lidé, kteří budou obývat nyní rekonstruovanou bývalou ubytovnu Sandra v Praze 11, by své vozy mohli parkovat v novém parkovacím domě. Ten by mohl vzniknout mezi ulicemi Šalounova a Opatovská na ploše nynějšího parkoviště. Náklady na vybudování objektu architekti vyčíslili na částku okolo 140 milionů korun bez DPH. Pro výstavbu parkovacího domu je však nutná směna pozemků v majetku Prahy a soukromého vlastníka, firmy PGC reality. Vyplývá to z objemové studie parkovacího domu.

Lidem bez kuponu MHD zdraží lanovka na Petřín. Za jízdu zaplatí 60 Kč

Lidem bez předplatního kupónu pražské MHD se zdraží cestování lanovkou na Petřín. Od neděle 1. srpna 2021 totiž pro lanovku bude zaveden speciální tarif, kdy jednotlivá jízda vyjde na 60 korun. Již tak nebude stačit koupit si běžnou 30minutovou jízdenku za dosavadních 24 korun. Vyplývá to z nového ceníku jízdného zveřejněného na webu pražské integrované dopravy (PID). Kromě lanovkové jízdenky od neděle zdraží i jednotlivé jízdné v hlavním městě. Cena měsíčního, čtvrtletního a ročního kuponu se nemění.

Skupina Letiště Praha se loni kvůli epidemii covidu propadla do provozní ztráty

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty 687 milionů korun z předloňského provozního zisku 4,7 miliardy korun. Uvedla to dnes v tiskové zprávě. Negativní vliv na hospodaření měla podle ní krize v letecké dopravě způsobená pandemií covidu-19, která zapříčinila pokles počtu cestujících téměř o 80 procent.

V Praze za týden přibylo 323 případů covidu, o 181 méně než předchozí týden

V Praze v uplynulých sedmi dnech přibylo 323 případů covidu, v mezitýdenním srovnání o 181 méně. Počet nově nakažených na 100.000 obyvatel za týden, tedy takzvané incidenční číslo, klesl na 24 z 38 v předchozím týdnu. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

ČSÚ zveřejní první odhad vývoje ekonomiky ve druhém čtvrtletí

Český statistický úřad dnes zveřejní první předběžný odhad o vývoji ekonomiky za druhé čtvrtletí. Podle odhadů ekonomů stoupl ve druhém čtvrtletí meziročně hrubý domácí produkt (HDP) zhruba o devět procent. Důvodem je především nízká srovnávací základna z loňského roku, kdy byla ekonomika nejvíce zasažena omezeními souvisejícími s pandemií. Devítiprocentní růst by přitom byl podle dat Českého statistického úřadu zřejmě nejvyšší. Dosud zatím největší meziroční růst ekonomika zaznamenala ve druhém čtvrtletí 2006, a to o 7,5 procenta.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 30.7.2021