Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 30.7.2021

Vláda dnes změnila některá opatření proti šíření nemoci covid-19 a podmínky pro cestování při epidemii. Podle jejího rozhodnutí nově mohou odložit respirátory lidé, kteří je ze zdravotních důvodů nemohou nosit, a státní zaměstnanci očkovaní letos proti covidu budou mít nárok na dva dny placeného volna. Vedle toho kabinet rozhodl o tom, že děti od šesti do 12 let nebudou muset mít test před návratem z dovolené ze zemí s vysokým či velmi vysokým rizikem nákazy koronavirem, a povolil v ČR dlouhodobý pobyt vysokoškolákům z extrémně rizikových zemí. Nicméně do konce prázdnin prodloužil důrazné doporučení necestovat do těchto zemí.

Olympijský areál ve Stromovce je plný, přišly hlavně rodiny s dětmi

Sportovní areál Olymp v pražské Stromovce dnes zaplnily rodiny s dětmi, které dorazily na Olympijský festival pořádaný u příležitosti letní olympiády v Tokiu. Kapacita areálu, která je omezená kvůli protiepidemickým opatřením na 2500 lidí, byla podle manažerky sportovního programu festivalu Terezy Doušové naplněna. V areálu si děti i dospělí mohli vyzkoušet desítky sportů, větší fronty se až na výjimky netvořily.

Návštěvníci pražské zoo se mohou nechat v areálu naočkovat proti covidu

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se pravděpodobně vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za dnešní dopoledne možnost využilo několik desítek lidí.

Pražské tramvaje loni svezly denně 784.600 lidí, meziročně o 36 procent méně

Pražské tramvaje loni svezly denně průměrně 784.600 cestujících, což je téměř meziročně o asi 36 procent méně. Důvodem poklesu byla omezení pohybu kvůli pandemie nemoci covid-19. Nejvíce spojů jezdilo stejně jako uplynulých letech na lince číslo 22 a nejkratší interval měly linky číslo 9, 17 a 22. Tramvaje loni v hlavním městě najezdily asi 54,4 milionu kilometrů. Vyplývá to z dopravní ročenky Technické správy komunikací (TSK). Tramvaje v Praze provozuje dopravní podnik (DPP), který je největší městskou firmou.

Zbraňová amnestie dnes končí, podrobnosti policie zveřejní v pondělí

Zbraňová amnestie, která byla vyhlášena v souvislosti s novelou zákona o zbraních, dnes končí. Lidé mohli od konce ledna bez vysvětlování a bez postihu odevzdat nelegálně držené zbraně. Mohli také požádat o zaregistrování nelegálně držené zbraně a legálně si ji ponechat. Informace o tom, kolik lidí zbraně odevzdalo, zveřejní policie v pondělí.

Obyvatelé Sandry v Praze 11 by mohli parkovat v novém parkovacím domě

Lidé, kteří budou obývat nyní rekonstruovanou bývalou ubytovnu Sandra v Praze 11, by své vozy mohli parkovat v novém parkovacím domě. Ten by mohl vzniknout mezi ulicemi Šalounova a Opatovská na ploše nynějšího parkoviště. Náklady na vybudování objektu architekti vyčíslili na částku okolo 140 milionů korun bez DPH. Pro výstavbu parkovacího domu je však nutná směna pozemků v majetku Prahy a soukromého vlastníka, firmy PGC reality.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 31.7.2021