Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 1.8.2021

Nově potvrzených případů nemoci covid-19 v sobotu v Česku v mezitýdenním srovnání opět ubylo, laboratoře jich potvrdily 117, o deset méně než před týdnem. Reprodukční číslo, udávající rychlost šíření nákazy, zůstalo na 0,90. Pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie, se tak drží 14 dní. Ke dnešku se nezměnil ani počet nově nakažených na 100.000 lidí za týden, zůstal na sobotních 11. Hospitalizovaných s covidem je proti uplynulým dnům o něco méně, proti minulé sobotě jich je ale mírně více.

Některé pražské památky letos v červenci navštívilo méně lidí než loni

Turistická místa a památky v Praze navštívilo v prvním prázdninovém měsíci méně lidí, než bývalo v posledních letech zvykem. U některých se počty návštěvníků pohybují v ještě nižších číslech než loni po první vlně covidu-19. Například Pražský hrad letos v červenci navštívila asi čtvrtina návštěvníků oproti předcovidovému roku 2019, o 77 procent méně lidí přišlo na Staroměstskou radnici v centru města. Méně lidí si letos prohlédlo i Obecní dům a galerii v Anežském klášteře.

Lidé využívající v pražské MHD jednotlivé jízdenky, si připlatí

Cestující využívající v pražské integrované dopravě (PID) jednotlivé jízdenky, si ode dneška za cestování připlatí. Jízdenka na 30 minut zdražuje z 24 na 30 Kč a 90minutová z 32 na 40 korun. Zvyšuje se rovněž cena sms jízdenky, a to o v případě třicetiminutové z 24 na 31 Kč a 90 minutové z 32 na 42 Kč. Ve středních Čechách se zvýšily ceny jednorázových i předplatních jízdenek o pětinu až čtvrtinu. Důvodem jsou zvyšující se náklady na provoz veřejné dopravy. Vznikne nový tarif pro lidi ve hmotné nouzi, kteří zaplatí měsíčně 165 Kč. Ceny měsíčních, čtvrtletních a ročních kuponů zůstanou zachovány.

Nových případů covidu v ČR bylo v sobotu 117, o deset méně než před týdnem

Nově potvrzených případů nemoci covid-19 v sobotu v Česku v mezitýdenním srovnání opět ubylo, laboratoře jich potvrdily 117, o deset méně než před týdnem. Reprodukční číslo, udávající rychlost šíření nákazy, zůstalo na 0,90. Pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie, se tak drží 14 dní. Ke dnešku se nezměnil ani počet nově nakažených na 100.000 lidí za týden, zůstal na sobotních 11. Hospitalizovaných s covidem je proti uplynulým dnům o něco méně, proti minulé sobotě jich je ale mírně více. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 1.8.202