Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 2.8.2021

V neděli přibylo v Česku 75 potvrzených případů koronaviru. Je to nejnižší nárůst od začátku prázdnin a zároveň pokles o pět nakažených proti předchozí neděli. Reprodukční číslo, udávající rychlost šíření nákazy, mírně stouplo na 0,93. Počet nově nakažených na 100.000 lidí za týden je nadále na 11. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Pražská burza čtvrtým růstem po sobě vylepšila desetileté maximum

Pražská burza čtvrtým růstem po sobě vylepšila nejsilnější závěrečnou hodnotu za deset let. Index PX se dnes zvýšil o 1,14 procenta na 1223,26 bodu. Vzhůru šly akcie bank, energetické společnosti ČEZ i softwarové společnosti Avast. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna mírně posílila k euru i dolaru.

DPP vypsal zakázky na nákup až 253 autobusů za 1,81 mld. Kč

Pražský dopravní podnik (DPP) vypsal tři zakázky na nákup až 253 naftových autobusů s celkovou hodnotou 1,814 miliardy korun bez DPH. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Podnik plánuje nakoupit 143 kloubových autobusů za 1,14 miliardy, 100 standardních vozů za 600 milionů a deset větších jednočlánkových autobusů za 70 milionů korun.

Do Stromovky či na Výstaviště lze od metra dojít novou zkratkou

Návštěvníci Stromovky nebo Výstaviště v Praze 7 mohou využít od stanice metra C Nádraží Holešovice novou zkratku. Veřejný průchod vede areálem bývalé Pražské teplárenské podél trati z ulice Partyzánská k železničnímu podjezdu v ulici Za Elektrárnou. Otevřen bude denně od 07:00 do setmění. ČTK to dnes sdělila Terezie Stehlíková z kanceláře starosty Prahy 7. Na zpřístupnění cesty se radnice domluvila s firmou EP Real Estate, které areál patří.

Praha chce zautomatizovat vymáhání pokut z dopravní přestupky

Praha chce v budoucnu zautomatizovat administraci pokut za dopravní přestupky. Využít k tomu chce výstupy projektu, který město s využitím dotace od Technologické agentury ČR zpracuje ve spolupráci s Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy (MF UK) a právní kanceláří PRK Partners. Dnes to schválili pražští radní. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) by nasazení metody nyní často zdlouhavý proces zrychlilo a ušetřilo by čas úředníků.

Radní Prahy vyzvali městské firmy, aby neinzerovaly na dezinformačních webech

Vedení Prahy vyzvalo městské firmy a organizace, aby neinzerovaly na prokazatelně dezinformačních webech. Radní je dnes vyzvali, aby se přidaly k iniciativě spolku Nelež, který vyzývá firmy, aby svou inzerci nezadávaly na zmíněných webech. Novinářům to po dnešním jednání rady řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Jako první se k iniciativě přidala městská firma Prague City Tourism (PCT) , která má na starosti turistický ruch. Spolek Nelež založili v roce 2020 pracovníci v reklamním byznysu, kteří bojují proti dezinformacím.

Radní Prahy schválili investice v zoo za 81 milionů korun

Pražská zoo plánuje investovat zhruba 81 milionů korun do ubikací a výběhů pro velbloudy, voliéry ptáků a výběhu pro zubry v Dolních Počernicích. Investice a jejich financování v souvislosti s přípravou rozpočtu na příští rok dnes schválili pražští radní.

Praha se zapojí do předsednictví ČR v Radě Evropské unie

Hlavní město se zapojí do předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Účastnit se bude na akcích (tzv. eventech) oficiálního programu předsednictví, spolupracovat na komunikační kampani vlády, zajištění online kampaně a zajištění doplňkových vzdělávacích a kulturních aktivit. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Předsednictví čeká Českou republiku od července do prosince 2022.

Nedaleko pražského Anděla bude pod městským okruhem nové cyklodepo

Nedaleko pražské křižovatky Anděl bude nové cyklodepo pro překládku zboží a jeho další rozvoz po centru města na elektrokolech. Umístěno bude na Plzeňské ulici pod městským okruhem. V cyklodepu bude sídlit osm firem a v budoucnu by měly přibýt další. Cílem je zlepšit stav ovzduší v centru města. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Provoz bude zajištěn prostřednictvím městské firmy Technická správa komunikací (TSK).

V neděli přibylo v Česku 75 případů covidu, nejméně od začátku prázdnin

V neděli přibylo v Česku 75 potvrzených případů koronaviru. Je to nejnižší nárůst od začátku prázdnin a zároveň pokles o pět nakažených proti předchozí neděli. Reprodukční číslo, udávající rychlost šíření nákazy, mírně stouplo na 0,93. Počet nově nakažených na 100.000 lidí za týden je nadále na 11. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Strany mají do úterního odpoledne čas přihlásit se ke sněmovním volbám

Politické strany, hnutí a jejich koalice mají poslední zhruba dva dny na to, aby se přihlásily do říjnových sněmovních voleb. Lhůta pro předložení kandidátních listin skončí v úterý v 16:00. Podle seznamu Úřadu pro dohled nad hospodařením stran a hnutí má volební účty nahlášeno 29 volebních uskupení, což je srovnatelné s předchozími volbami do Sněmovny před čtyřmi lety. Tehdy o místa poslanců usilovalo 31 stran a hnutí, uspělo devět z nich.

V Praze dnes začne festival pro LGBT+ komunitu Prague Pride

V Praze dnes začne festival pro LGBT+ komunitu Prague Pride. Doplní ho také filmový a divadelní festival a pražská radnice ráno vyvěsí duhovou vlajku jako symbol komunity. Pochod hrdosti městem se ale kvůli opatřením proti pandemii neuskuteční.

Pražští radní projednají vznik cyklodepa u Anděla pro rozvoz zboží

Pražští radní budou dnes jednat o vybudování tzv. cyklodepa nedaleko křižovatky Anděl. Sloužit bude pro rozvoz zboží po centru nákladními elektrokoly. První depo tohoto druhu funguje od loňského listopadu na Florenci. Na programu jednání radních je rovněž koncepce veřejné dopravy v letech 2020 až 2025 nebo oprava vily Mrázovka na Praze 5. Radní prodiskutují rovněž zapojení se Prahy do předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 2.8.202