Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 3.8.2021

Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 152 nových případů nemoci covid-19, o 47 méně než před týdnem. Na 100.000 obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 11 nakažených, což je stejně jako v uplynulých třech dnech. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, pak zůstává 16. den pod hodnotou jedna, která značí zpomalování šíření nemoci. K dnešku mírně kleslo na 0,92. Proti minulému pondělí ubylo i nakažených, kteří vyžadují péči v nemocnicích. V pondělí jich bylo hospitalizovaných 49, o týden dřív jich bylo 56. Nicméně z šesti na 11 se zvýšil počet pacientů ve vážném stavu. V uplynulých čtyřech dnech se o čtyři zvýšil i počet zemřelých s prokázanou nákazou koronavirem, předtím lékaři zaznamenali poslední oběť 21. července.

Pražská burza oslabila, nedařilo se Avastu, KB či Erste, rostly ČEZ či Moneta

Pražská burza dnes po čtyřech růstech v řadě oslabila. Index PX klesl o 0,21 procenta na 1220,73 bodu. Dolů ho táhly akcie technologické firmy Avast, Komerční banky či Erste Bank. Naopak se ziskem dnes uzavřely energetický ČEZ nebo Moneta Money Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Praha začala odstraňovat lavičky firmy AD-Net, které vypověděla smlouvu

Pražský magistrát začal odstraňovat lavičky společnosti AD-Net, které vypověděl smlouvu. Laviček je podle informací magistrátu po městě rozmístěno 1400 a majitel je i přes vypovězení smlouvy a rozhodnutí soudů neodstranil. Dnes se odstranění podle radního Jana Chabra (TOP 09) týkalo prvních asi 50 kusů.

V Praze podalo kandidátky 21 stran a hnutí, méně než minulé volby

V Praze podalo na magistrát kandidátku do podzimních voleb do Sněmovny 21 stran, z toho dvě koalice. Před čtyřmi lety se o hlasy voličů ucházelo 29 politických subjektů. Strany měly dnes k 16:00 poslední možnost podat listiny pro sněmovní volby, které se konají 8. a 9. října 2021. Politické subjekty v hlavním městě průběžně zveřejňovaly své kandidáty.

Policie hledá pachatele pondělní nehody auta a motorky v Praze 5, z místa ujel

Pražská policie pátrá po řidiči automobilu, který ujel od pondělní dopravní nehody na křižovatce ulic Za Ženskými domovy a Stroupežnického v Praze 5. V místě krátce před 15:00 havaroval osobní vůz a motocykl, jehož řidič utrpěl vážná zranění.

Děti narozené v Praze 1. ledna dostanou namísto peněz list a sadu mincí

Děti narozené v hlavním městě 1. ledna 2021 dostanou od města pamětní list a sadu mincí, které budou vydány ve stejný den, kdy se děti narodily. List a dar nahradí dosud poskytovaný finanční ve výši 15.000 korun. V Praze se obdarování týká 27 dětí. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Předávání daru prvnímu pražskému občánkovi vznikla zřejmě v 60. letech minulého století. Všechny děti jsou odměňovány od roku 2001.

Na pražském Vyšehradě je možné se očkovat proti covidu-19 bez registrace

V očkovacím centru pražského magistrátu na Vyšehradě se lidé starší 12 let mohou ode dneška nechat očkovat proti covidu-19 bez registrace. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí města Vít Hofman. Lidé mohou bez objednání přijít do Kongresového centra v době mezi 10:00 a 19:00, očkovat se bude podle kapacity. Město minulý týden spustilo pro zájemce bez registrace také očkovací autobus. Kromě toho jsou v Praze tři státem provozovaná místa umožňující vakcinaci bez předchozího ohlášení.

Piráti v Praze 4 vyloučili z klubu kvůli metru D zastupitelku Jelínkovou

Pirátští zastupitelé v Praze 4 vyloučili ze svého klubu zastupitelku Marii Jelínkovou. Jako důvod uvedli dlouhodobé porušování volebního programu a podporu krokům zdržující výstavbu metra D. Dnes za klub to sdělil zastupitel Jan Hora. Jelínkovou k ukončení aktivit souvisejících s metrem vyzval klub v červenci. Zastupitelka minulý týden řekla, že nejsou splněny podmínky, pro které by ji mohl klub vyloučit, navíc prý hájí zájmy místních obyvatel.

Pražští strážníci hledají veterináře pro útulky pro opuštěná zvířata

Pražští strážníci hledají veterináře pro útulky pro opuštěná zvířata, které provozují. Městská policie (MPP) vypíše veřejnou zakázku, v níž bude péči poptávat. Maximální cena za služby má být v následujících dvou letech 5,2 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. MPP provozuje útulek pro psy a další zvířata v Troji a pro kočky v Dolních Měcholupech a ročně jimi projde na tři tisícovky zvířat.

Stranám a hnutím končí možnost přihlásit se do sněmovních voleb

Politické strany, hnutí a jejich koalice dnes mají poslední šanci přihlásit se do letošních sněmovních voleb. Lhůta uplyne v 16:00. Kandidujících uskupení by podle dostupných informací mohlo být znovu více než 30. Před čtyřmi lety do Sněmovny kandidovalo 31 stran a hnutí.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 3.8.2021