Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 4.8.2021

V úterý přibylo v Česku 237 potvrzených případů koronaviru, o 16 méně než před týdnem. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo na 0,9. Pokud je nižší než jedna, epidemie zpomaluje. Na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní deset nakažených, incidenční číslo se tak snížilo. Od loňského března, kdy epidemie v České republice začala, odhalily laboratoře 1,674.183 případů nákazy. Většina lidí se z nemoci vyléčila. S covidem-19 naopak dosud zemřelo 30.372 lidí. V pondělí zemřel s nákazou jeden člověk, stejně jako v neděli. V sobotu byly oběti dvě. Před tím devět dní nikdo s koronavirem v zemi nezemřel. Ministerstvo zatím neeviduje žádnou oběť ani v úterý. Tyto údaje se ale při dalších aktualizacích mohou měnit. Počet lidí, kteří musí být hospitalizovaní, se v poslední době výrazně nemění.

Pražská burza obrátila a dál se přiblížila hodnotám z července 2011

Pražská burza obrátila směr a dál se přiblížila hodnotám, kde byla naposledy počátkem července 2011. Index PX dnes přidal 0,56 procenta na 1227,54 bodu. O víc než procento vzrostly akcie Komerční banky a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes posílila k euru i dolaru.

Převozová sanitka srazila v Praze chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla dnes večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

V ZŠ Na Balabence v Praze 9 se v září otevře osm nových tříd

Od září se v prostorách základní školy Na Balabence v Praze 9 bude moci učit asi 800 žáků. Doposud školu navštěvovalo o sto dětí méně. Nárůst počtu žáků školy v Libni umožňují stavební úpravy školských prostor. Díky nim v areálu školy nově přibylo osm učeben. Staví se rovněž nová tělocvična.

Soud osvobodil obžalované v kauze související s pronájmy prostor v metru

Okresní soud Praha-západ v úterý zprostil viny všechny obžalované v případu údajného vyvádění peněz různých společností, které podle obžaloby souviselo se sjednáváním pronájmů prostor v pražském metru. Všichni obžalovaní, mezi nimiž jsou i zástupci dotčených společností, v minulosti u soudu vinu odmítli. Rozsudek není pravomocný.

Předseda pražského ANO Říčař skončil v politice, odchází z hnutí

Dosavadní předseda pražské buňky ANO Jan Říčař skončil v politice a vystoupil z hnutí. Uvedl, že se chce věnovat jiným činnostem. Říčař nahradil ve funkci předsedy pražské organizace ANO v roce 2017 Martina Stropnického.

Mezi Výtoní a Podolím od této soboty do pátku 27. srpna nepojedou tramvaje

Z důvodu výměny tramvajových kolejí nepojedou od této soboty do pátku 27. srpna tramvaje v Praze mezi zastávkami Výtoň a Podolská vodárna. Novinářům to dnes řekli zástupci města a dopravního podniku (DPP). Uzavřen pro tramvaje a auta bude i tunel Vyšehradskou skálou, pro pěší a cyklisty zůstane přístupný. Pro cestu kolem tunelu bude možné využít lodě. Výluka se dotkne řady tramvajových linek, dvě budou dočasně zrušeny.

V Praze loni přibylo 4150 psů, celkem jich bylo hlášeno 90.183

V Praze bylo ke konci loňského roku hlášeno 90.183 psů, tedy o 4150 více než o rok dříve. Chovatelů bylo 82.949. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí města Vít Hofman. Nejvíce jich podle něj stejně jako předloni bylo v Praze 4, 6 a 10. Na rozdíl od předloňska loni mírně převažovaly feny nad psy. Z čistokrevných plemen je stále nejpočetnější jorkšírský teriér, nejčastějším jménem je dlouhodobě Ben.

Turistická kampaň přilákala v červenci do Prahy asi 31.000 lidí, meziročně víc

Turistická kampaň V Praze jako doma, která má slevami nalákat turisty, přilákala v červenci do hlavního města asi 31.000 lidí, meziročně o 30 procent více. Mezi nejnavštěvovanější atrakce patří mj. zoo v Troji, Petřínská rozhledna nebo Staroměstská radnice.

Lávka přes ulici Opatovská se bude bourat od středy 11. srpna

Od středy 11. srpna se bude bourat lávka pro pěší, která vede přes ulice Opatovská a V Jezírkách v Praze 11. Bourací práce by měla mít firma Cirmon hotové do konce srpna. Demolice s sebou ponese omezení dopravy v této části města.

Obnova hostince U Brabců v Praze 9 bude stát 96,8 milionu korun

Za obnovu hostince U Brabců Praha 9 zaplatí 96,8 milionu korun. Vyplývá to z dodatků smlouvy mezi radnicí a firmou PP 53, která má stavbu na starosti. Za navýšení ceny stavebních úprav může zvláště havárie objektu, který na Starém Proseku stojí od roku 1837. Proti původně plánované rekonstrukci objektu, která měla stát zhruba o pětinu méně, totiž bylo nutné část budovy strhnout a znovu postavit. Restaurace s kulturním sálem by se pro veřejnost mohla otevřít v září, jak na svém facebooku nedávno avizoval starosta deváté městské části Tomáš Portlík (ODS).

V úterý přibylo 237 nakažených, kleslo reprodukční číslo i incidence

V úterý přibylo v Česku 237 potvrzených případů koronaviru, o 16 méně než před týdnem. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo na 0,9. Pokud je nižší než jedna, epidemie zpomaluje. Na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní deset nakažených, incidenční číslo se tak snížilo. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Očkovat proti covidu bez registrace lze i na Vyšehradě, O2 universum a ÚVN

V očkovacím centru pražského magistrátu v Kongresovém centru na Vyšehradě se lidé starší 12 let mohou nechat očkovat proti covidu-19 bez registrace. Od středy nabídnou očkování bez nutnosti se předem objednat také centrum v libeňské O2 Universum a Ústřední vojenská nemocnice v Praze 6 (ÚVN). Všechna tři místa očkují dvoudávkovou vakcínou od firem Pfizer/BionTech.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 4.8.2021