V Praze podalo na magistrát kandidátku do podzimních voleb do Sněmovny 21 stran, z toho dvě koalice… 

Před čtyřmi lety se o hlasy voličů ucházelo 29 politických subjektů. Strany měly včera k 16:00 poslední možnost podat listiny pro sněmovní volby, které se konají 8. a 9. října 2021. Politické subjekty v hlavním městě průběžně zveřejňovaly své kandidáty.

„Nyní následuje fáze přezkumu kandidátních listin a prostor na opravy. Do pondělí 9. srpna do 16:00 mohou kandidující subjekty ještě doplňovat další kandidáty do kandidátních listin a měnit jejich pořadí,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Většina politických stran zaslala své listiny do konce minulého týdne. Našla se však čtveřice těch, které je zaslaly až dnes. Také před čtyřmi roky podávaly některé strany na magistrát kandidátky těsně před vypršením limitu.

Psali jsme zde:

Společnou kandidátku Pirátů a STAN povede v Praze pirátská poslankyně a první místopředsedkyně strany Olga Richterová a dvojkou bude předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Třetí místo připadne STAN a obsadí ho místostarosta Prahy 6 Jan Lacina. Na čtvrtém a pátém budou pirátští poslanci Ondřej Profant a Jan Lipavský.

Na kandidátce koalice Spolu je po Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) na druhém místě starostka Prahy 2 a poslankyně Jana Černochová (ODS). Třetí je poslanec Marek Benda (ODS) a čtvrtý starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Ten měl být původně na listině níže, pořadí kandidátů TOP 09 se však posunulo po odstoupení Dominika Feriho kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování několika dívek, o kterém napsaly servery Alarm a Deník N. Na pátém místě je za KDU-ČSL lékař a zastupitel Prahy 12 Tom Phillip.

Kandidátky schválily krajské sněmy vládních ANO a ČSSD. Kandidáty ANO povede poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher. V případě ČSSD krajská konference nahradila původního lídra, bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka, ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou. Trojici v čele kandidátky doplnili bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický a někdejší předseda vlády Vladimír Špidla.

SPD má ve svém čele v Praze pracovníka Arcibiskupství pražského Josefa Nerušila. Uskupení Trikolora, Svobodní a Soukromníci pak podle jeho webu vede podnikatel Radomil Bábek. Hnutí Přísaha, které založil bývalý policista Robert Šlachta, povede jako nezávislý kandidát Jiří Hynek.

Jako první podaly kandidátky již minulé úterý Volte Pravý Blok www.cibulka.net a KSČM, kterou do voleb povede bývalá pražská zastupitelka a poslankyně Marta Semelová. V roce 2017 ji ve volbách díky preferenčním hlasům přeskočil poslanec Jiří Dolejš. Volte Pravý Blok www.cibulka.net vede bývalý disident a publicista Petr Cibulka, který je známý například zveřejněním seznamu spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti. Volný blok poslance Lubomíra Volného by měla vést bývalá politička a novinářka Jana Bobošíková.

V Praze vyhrálo v roce 2017 volby hnutí ANO s 20,35 procenta hlasů. Druzí skončili Piráti, pro které hlasovalo 17,59 procenta pražských voličů, a třetí ODS, pro kterou hlasovalo 16,22 procenta voličů. Čtvrtou pozici obsadila TOP 09, která získala 12,64 procenta hlasů. Pátá SPD měla 5,81 procenta, šestá ČSSD 5,57 procenta a sedmý STAN dostal 5,05 procenta hlasů.

Politické subjekty kandidující do Sněmovny v Praze v roce 2021 (v závorce volební lídr*):

volby 2021volby 2017
Aliance národních sil
Aliance pro budoucnost
ANO 2011 (Patrik Nacher)ANO 2011
ČSSD (Jana Maláčová)ČSSD
Hnutí Prameny
KSČM (Marta Semelová)KSČM
Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska)
Levice
Moravané
Nevolte Urza.cz.
Otevřeme Česko normálnímu životu (Jakub Olbert)
Piráti a Starostové (Olga Richterová)
PŘÍSAHA – občanské hnutí Roberta Šlachty (Jiří Hynek)
Senioři 21
SPOLU – ODS, KDU-ČSL, TOP 09 (Markéta Pekarová Adamová)
Strana Zelených (Eva Kavková)Strana Zelených
Svoboda a přímá demokracie (SPD) (Josef Nerušil)Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura
Švýcarská demokracie (www.svycarska-demokracie.cz)
Trikolora Svobodní Soukromníci (Radomil Bábek)
VOLNÝ blok (Jana Bobošíková)
Volte pravý blok www.cibulka.net (Petr Cibulka)Volte pravý blok www.cibulka.net
TOP 09
KDU-ČSL
ODS
Starostové a nezávislí (STAN)
Česká pirátská strana
Strana práv občanů
Dělnická strana sociální spravedlnosti
Strana svobodných občanů
Občané 2011
Blok proti islamizaci – Obrana domova
Cesta odpovědné společnosti
Česká strana národně sociální
Dobrá volba 2016
Občanská demokratická aliance
Radostné Česko
Realisté
Referendum o Evropské unii
Rozumní – stop migraci a diktátu EUŘád národa – Vlastenecká unie
Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa Miroslava Sládka
Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí
Sportovci pro společnost
Unie hrdosti, aktivity, vlastenectví, empatie a lidskosti 2017
* ne všechny politické subjekty zveřejnily své lídry, magistrát jména nezveřejnil

Autor: Redakce, ČTK, Praha.eu, ČR, 4.8.2021