Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 5.8.2021

Laboratoře ve středu potvrdily v Česku 205 nových případů nemoci covid-19, o 11 více než před týdnem. V poslední době počty v mezitýdenním srovnání většinou klesají, naposledy stouply minulý čtvrtek. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, mírně vzrostlo na 0,95. Takzvané incidenční číslo označující, kolik nakažených připadá na 100.000 obyvatel za poslední týden, k dnešku činí 11, ve středu to bylo deset. Vyplynulo to z údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví.

Pražská burza dnes opět vylepšila desetileté maximum

Pražská burza se opět posunula blíže k hodnotám, na které se vyšplhala počátkem července 2011. Index PX dnes stoupl o 0,42 procenta na 1232,67 bodu. Vzhůru šly akcie Erste Bank a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes stagnovala k euru i dolaru.

ČNB zlepšila odhad růstu ekonomiky pro letošní rok na 3,5 procenta

Česká národní banka v nové prognóze zlepšila odhad vývoje ekonomiky v letošním roce, naopak pro příští rok odhad mírně zhoršila. Nově tak letos počítá s růstem ekonomiky o 3,5 procenta a příští rok s růstem o 4,1 procent. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady o tom informoval guvernér ČNB Jiří Rusnok. Pro rok 2023 očekává ČNB v nové prognóze růst ekonomiky o tři procenta. V předchozí květnové prognóze ČNB počítala letos s růstem o 1,2 procenta a příští rok o 4,3 procenta.

Praha 1 předala Skautskému institutu klíč k rybářskému domečku

Michnovský letohrádek na pražské Kampě, přezdívaný rybářský domeček, obývají od dnešního dne skauti. Skautský institut má památkově chráněnou budovu od Prahy 1, která ji vlastní, zapůjčenou do března 2023. Zápůjčku schválili radní Prahy 1 v červnu. Postup dříve kritizovali opoziční Piráti kvůli tomu, že vedení radnice zrušilo původně vypsané výběrové řízení na nájemce letohrádku.

Sezona je zatím velmi špatná, shodují se provozovatelé koupališť v Praze

Letošní sezona na pražských koupalištích je zatím velmi špatná. Největší vinu na tom má zejména nestálé počasí a opatření spojená s pandemií covidu-19. Vyrovnat ztráty nepomáhá ani pořádání společenských či kulturních akcí. Vyplývá to z dnešní ankety mezi provozovateli koupališť v hlavním městě. Kvůli pandemii koronaviru byla až do začátku srpna omezená jejich kapacita, nyní však mohou přijít pouze očkovaní, otestovaní nebo ti, kdo covid prodělali v posledních 180 dnech.

V Praze přibudou umělecká díla v ulicích

Několik pražských městských částí připravuje ve spolupráci s magistrátem výtvarné soutěže na trvalá umělecká díla na veřejných prostranstvích. Záměry jsou součástí programu Umění pro město, kterým Praha podobné projekty finančně podporuje. Soutěž již byla ukončena v Praze 10, jedna byla vypsána v Praze 3 a další se připravují například v Praze 5, 8 nebo 9. Krátkodobé umělecké projekty v rámci stejného programu připravuje také Galerie hlavního města Prahy (GHMP).

V pražské zoo mohou návštěvníci nově vidět jednu z nejohroženějších želv

Devět mláďat nejohroženější sladkovodní želvy světa mohou návštěvníci pražské zoologické zahradě ode dneška pozorovat v tamním pavilonu Čambal. Želvy batagury bengálské trojská zoo vystavuje jako jediná veřejně přístupná instituce mimo Asii. Mláďatům je nyní pět let, dožijí se asi sta.

Na nábřeží E. Beneše bude kvůli opravě vozovky přerušen provoz

Řidiči i cestující v pražské MHD se musí připravit na dopravní komplikace na nábřeží Edvarda Beneše v úseku od Štefánikova k Čechovu mostu. Kvůli opravě vozovky zde bude od soboty 14. srpna přerušen provoz. Práce se dotknou rovněž průjezdnosti Letenského tunelu. Veškeré práce mají být dokončeny do 31. října 2021. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu Technické správy komunikací (TSK).

Muž na Zbraslavi podle policie ohrožoval pracovníka kurýrní služby mačetou

Pětačtyřicetiletý muž v pondělí ohrožoval mačetou kurýra, který mu do domu na pražské Zbraslavi dovezl pračku. Považoval ho za milence své ženy, uvedla na webu mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Kriminalisté podle ní muže podezírají z trestného činu nebezpečné vyhrožování, za což mu v případě odsouzení hrozí až tříletý trest vězení.

Počet nových případů covidu ve středu proti minulému týdnu stoupl o 11 na 205

Laboratoře ve středu potvrdily v Česku 205 nových případů nemoci covid-19, o 11 více než před týdnem. V poslední době počty v mezitýdenním srovnání většinou klesají, naposledy stouply minulý čtvrtek. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, mírně vzrostlo na 0,95. Takzvané incidenční číslo označující, kolik nakažených připadá na 100.000 obyvatel za poslední týden, k dnešku činí 11, ve středu to bylo deset. Vyplynulo to z údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví.

Paliva v Praze od minulého týdne zlevnila, zůstávají ale nejdražší v ČR

Ceny pohonných hmot v Praze od minulého týdne klesly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil o 14 haléřů na průměrných 34,34 Kč/l. Nafta se prodává v průměru za 32,30 Kč/l, což je o deset haléřů méně než minulou středu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Paliva zlevňovala v celé zemi, pražské ceny nadále zůstávají nejvyšší v Česku.

Statistici dnes zveřejnění, jak se českému maloobchodu dařilo v červnu

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní výsledky maloobchodu za červen. Tržby obchodníkům v květnu, po uvolnění protiepidemických opatření, meziročně stouply po očištění o kalendářní vlivy o 5,8 procenta, bez očištění o 8,1 procenta. Tržní očekávání přitom za pátý měsíc počítala s růstem okolo tří procent. Maloobchodním prodejům by se podle analytiků mělo dařit i v dalších měsících, mohlo by se jen snížit tempo růstu.

Rada ČNB dnes rozhodne o nastavení úrokových sazeb a zveřejní novou prognózu

Bankovní rada České národní banky dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb a zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Podle odhadů analytiků rada zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,75 procenta. Zároveň ekonomové očekávají, že rada bude sazby zvyšovat i na svých dalších zasedáních ve zbytku roku tak, že základní úroková sazba by mohla vzrůst na konci roku na jedno až 1,25 procenta. Důvodem zvýšení sazeb jsou především obavy z růstu inflace související s oživením ekonomiky.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 5.8.2021