Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 6.8.2021

Za čtvrtek v Česku přibylo 163 potvrzených případů onemocnění covid-19, což je v mezitýdenním srovnání o 41 méně. Takzvané incidenční číslo označující, kolik nakažených připadá na 100.000 obyvatel za poslední týden, k dnešku kleslo z 11 na deset. Od loňského března, kdy epidemie v České republice začala, odhalily laboratoře 1,674.577 případů nákazy. Většina lidí se z nemoci vyléčila, zemřelých s potvrzeným covidem eviduje ministerstvo zdravotnictví 30.367. Počty lidí, kteří musí být hospitalizovaní, klesaly v tomto týdnu o jednotky. Ve čtvrtek vyžadovalo nemocniční péči 43 pacientů s potvrzenou nákazou, 11 z nich bylo ve vážném stavu.

Pražská burza třetím růstem po sobě drží desetileté maximum

Pražská burza třetím zhruba půlprocentním růstem po sobě drží desetileté maximum. Hodnoty z počátku července 2011 dnes už téměř vyrovnala. Index PX stoupl o 0,46 procenta na 1238,39 bodu. Víc než dvě procenta přidaly akcie Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna znovu stagnovala k euru, vůči dolaru oslabila.

V Praze za týden přibylo 264 případů covidu, o 61 méně než předchozí týden

Epidemie koronaviru v Praze mírně slábne. V uplynulých sedmi dnech odhalily laboratoře 264 nových případů, v mezitýdenním srovnání o 61 méně. Počet nově nakažených na 100.000 obyvatel za týden, tedy takzvané incidenční číslo, klesl na 20 z 24 v předchozím týdnu. Ve srovnání s ostatními kraji je ale incidence v metropoli nejvyšší, ve druhém Plzeňském kraji je k dnešku 19. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

V pražské Wilsonově ulici začne 20. srpna oprava vozovky, mostu a podchodu

Řidiče na pražské magistrále čekají dopravní omezení. Technická správa komunikací (TSK) začne ve Wilsonově ulici opravovat v úseku mezi křižovatkou s Vinohradskou a křižovatkou U Bulhara vozovku a rovněž opraví části mostu. Opravený bude rovněž podchod. Při opravách bude omezený průjezd. Práce začnou 20. srpna a potrvají do 17. listopadu.

Zdravotnické středisko Prahy 19 by se mělo otevřít v říjnu

Zdravotní středisko v Praze 19, které radnice nyní rekonstruuje, by se mělo otevřít v říjnu. Stavební práce za téměř 50 milionů korun mají zhruba dva měsíce zpoždění. Důvodem prodlení jsou změny v projektu a neplánované vícepráce, které cenu stavby navýšily.

Tramvaje od soboty pojedou po pražské Vinohradské ulici až k Muzeu

Cestující pražskou MHD budou moci od soboty 7. srpna znovu jet tramvají po Vinohradské ulici až k Muzeu. Provoz byl kvůli opravě vodovodu přerušený od křižovatky Bělehradské a Jugoslávské ulice až k Olšanským hřbitovům. Nadále však pokračuje výluka mezi stanicemi I. P. Pavlova a Muzeum. Dopravní podnik (DPP) zde bude opravovat do 30. září koleje. Vyplývá to z informací uveřejněných na webu DPP. Podnik začne v sobotu opravovat rovněž trať z podskalské Výtoně k Podolské vodárně, kde budou práce ukončené 27. srpna.

Hygienici nedoporučují koupání v Hostivařské přehradě

Voda v Hostivařské přehradě v Praze je podle hygieniků nyní ke koupání nevhodná. Důvodem je masový výskyt sinic, které mohou lidem způsobit vyrážky, zarudlé oči, rýmu i dýchací obtíže. Osvěžování se v tamní vodě by se měli vyvarovat zejména alergici, děti, těhotné ženy a lidé s oslabeným imunitním systémem. K tomuto doporučení pražští hygienici dospěli na základě měření, které provedli v pondělí. Sinice hygienici odhalili i v rybníce Šeberák a ve vodní nádrži Džbán. Vyplývá to z aktuálních informací na webu pražské hygienické stanice, jejíž pracovníci v metropoli dlouhodobě monitorují sedm přírodních koupališť.

ČSÚ zveřejní červnová data z průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu

Český statistický úřad dnes oznámí, jak se letos v červnu dařilo průmyslu, stavebnictví a zahraničnímu obchodu. V květnu zaznamenali statistici meziročně lepší výsledky, pro analytiky byla ale květnová data spíše zklamáním, naznačila podle nich limity domácí ekonomiky. Průmyslová produkce vzrostla v květnu meziročně o 25,3 procenta, stavební výroba o 5,8 procenta a bilance zahraničního obchodu skončila s přebytkem 6,3 miliardy korun. Podle statistiků byla příznivá meziroční čísla v květnu stále dána nízkým srovnávacím základem z loňského roku, který zásadně ovlivnila omezení kvůli epidemii koronaviru.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 6.8.2021