Přelom července a srpna je spojen se dvěma významnými událostmi spojenými s c. a k. polním maršálem Josefem Václavem Radeckým z Radče…

1. srpna 1784 se započala jeho vojenská kariéra, když v osmnácti letech vstoupil jako kadet do 1. kyrysnického pluku c. a k. rakouské armády v Gyöngyösi.

A 21. července 2020 schválili naši radní záměr na opětovnou instalaci pomníku.

Vstřícné stanovisko historiků i italského ambasadora

Také tyto argumenty aktuálně mají pomoci k návratu sochy maršálka Radeckého na Malostranské náměstí. O to dlouhodobě usiluje Spolek Radecký.

Slovutný český stratég rakouské armády Italy na bojištích opakovaně porazil. I proto se Spolek Radecký obrátil na italského ambasadora Francesca Saveria Nisia kvůli stanovisku k návratu pomníku na Malou Stranu. Monument by měl totiž stát jen pár desítek metrů od rezidence italského velvyslanectví. „Itálie nebude mít námitky, pokud se naše autority rozhodnou pomník Radeckého obnovit,“ komentoval diplomatovu odpověď Jan Bárta, předseda Spolku Radecký. Vedení tohoto sdružení nechalo zpracovat pro pražské komunální politiky studii architektů a dalších expertů například s urbanistickou studií, způsobem obnovení pomníku, návrhem jeho umístění a dalšími údaji. Spolek jednal s náměstky primátora, v srpnu chystá debatu se senátory. „Připravujeme i představení studie Komisi pro veřejnou plastiku magistrátu v srpnu,“ sdělil Jan Bárta.

Radeckého nelze vrátit tam, kde původně stál, tedy na dnešní tramvajové zastávce Malostranské náměstí. Experti tudíž navrhují vztyčit jej proti Malostranské besedě u někdejšího Profesního domu, později Zemského trestního soudu, nyní objektu MATFYZ. „Měl by být navržen podle originální výkresové dokumentace a dobových fotografií se zachováním původních proporcí i profilace,“ popisuje obnovu sochy zmíněný dokument.

Zdroj: Radecky.org

Návratu Radeckého loni potevřela cestu rada Prahy 1, když odsouhlasila obnovení monumentu. Plán rekonstrukce Malostranského náměstí s ním však nepočítá. Zastánci sochy namítají, že též lze vybudovat základy pomníku a překrýt je dlažbou a Radeckého vrátit později. „Nebylo by třeba složitě rozkopávat zrekonstruované náměstí, podobně jako se to v některých případech děje,“uvedl Richard Bureš (ODS), radní Prahy 1 pro dopravu.

Věříme, že se pomník našeho významného vojevůdce podaří na Malostranské náměstí navrátit.

Vizualizace obnoveného pomníku Josefa Václava Radeckého v novém umístění podle studie Ateliéru Hájek z roku 2021.

Autor: Redakce, Radecky.org, Praha 1, ČR, 7.8.2021

Zdroj:

https://www.facebook.com/prahajedna/posts/4138567629596196

http://radecky.org