Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 11.8.2021
 
Denní nárůsty počtu případů nemoci covid-19 v Česku dále zrychlují. V úterý přibylo 263 nakažených, což je zhruba o desetinu více než před týdnem. Mírně přibylo i hospitalizovaných.
 
Index PX po více než 10 letech uzavřel na 1250 body, pomohl mu k tomu Avast
 
Po úterním poklesu dnes index pražské burzy naopak zpevnil, a to o 1,22 procenta na 1252,71 bodu. Vzhůru mu pomohly především akcie technologické společnosti Avast, která v noci na dnešek ohlásila spojení s americkou firmou NortonLifeLock. Nad hranicí 1250 bodů uzavíral index PX obchodování naposledy 20. května 2011. Vyplývá to z údajů na burzovním webu.
 
Odvolací soud potvrdil platnost prodeje pozemků u dejvického nádraží
 
Pražský městský soud dnes potvrdil zamítnutí žaloby Správy železnic, která se domáhala toho, aby byl prodej pozemků u nádraží Praha-Dejvice developerské firmě Amádeus Real prohlášen za neplatný. Na dotaz to uvedl mluvčí soudu Adam Wenig. Správa železnic v roce 2019 podala žalobu na neplatnost smlouvy o budoucím prodeji pozemků, developer naopak trval na dodržení kontraktu. Dnešní rozhodnutí je pravomocné.
 
Praha zřídí organizaci pro instalaci fotovoltaických panelů na střechy
 
Ještě letos má začít fungovat příspěvková organizace, která bude mít na starosti instalaci fotovoltaických panelů na střechy budov v majetku hlavního města. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Praha si nedávno schválila klimatický plán, podle kterého by měly být do roku 2030 panely umístěny na 20.000 střechách. Zatím město technologii testuje na dvou bytových domech na Černém Mostě.
 
Praha kvůli novele zákona upraví ceny svozu odpadu, zvýší se i sníží
 
Z důvodu novely odpadového zákona musí hlavní město do konce roku schválit novou vyhlášku, která stanoví ceny za svoz odpadu. Jak dnes novinářům řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), na jejím znění se nyní pracuje a úpravy budou pro některé Pražany znamenat zdražení, jiným se však zase mohou ceny snížit. Kalkulace bude nově vycházet jen z kapacity popelnic, nyní je složitější.
 
Asociace: Některé hotely v Praze nemají lidi na úklid, potíž je i s jinými místy
 
Některým pražským hotelům navzdory nízké obsazenosti chybějí podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) pracovníci na úklid. Potíž je i s přijímáním lidí na další pozice. Týká se to odborníků, jako je kuchař nebo recepční.
 
Na náměstí Míru budou předlážděny cesty, ošetřena zeleň a vzniknou záhonky
 
Pražské náměstí Míru se dočká opravy. Radnice druhé městské části nechá nově vydláždit cesty v parku a v okolí kostela sv. Ludmily, ošetřena bude zeleň a vzniknou nové záhonky a bude vybudován závlahový systém. Náklady jsou zhruba 8,46 milionu korun. Práce budou pokračovat až do května příštího roku.
 
Magistrát vyzval dvě politické strany k odstranění vad z kandidátek
 
Pražský magistrát vyzval dvě z politických stran kandidujících v podzimních volbách do Sněmovny, aby odstranily vady ze svých kandidátek. Lhůtu na to mají do příštího týdne. Ostatní strany a politické subjekty drobné chyby již opravily. Na dotaz to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. V Praze podalo kandidátku 21 stran, z toho dvě koalice. Před čtyřmi lety se o hlasy voličů ucházelo 29 politických subjektů. Volby se konají 8. a 9. října 2021.
 
Pražská burza mezi premianty v Evropě i ve světě
 
Index PX je momentálně pro investory výnosnější než indexy největších trhů v Evropě a ve světě. Index PX již několik dní v řadě překonává své osmileté maximum z ledna 2014. Index PX-TR (potažmo index PX) hlásí nárůst YTD 24,14 % (resp. 20,25 %).
 
V úterý přibylo v ČR o desetinu více případů covidu než před týdnem
 
Denní nárůsty počtu případů nemoci covid-19 v Česku dále zrychlují. V úterý přibylo 263 nakažených, což je zhruba o desetinu více než před týdnem. Mírně přibylo i hospitalizovaných. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Nárůsty počtu nakažených koronavirem se ve srovnání se stejnými dny předchozího týdne zvyšují už pět dní v řadě. Také tzv. reprodukční číslo se už čtvrtý den drží nad hodnotou jedna, což značí zrychlování epidemie. Zároveň vzrostlo incidenční číslo, kterým se stát řídí při určování protiepidemických opatření.

V pražské Hostivaři bude nové záchytném parkovišti se 78 místy

Řidiči přijíždějící do Prahy budou moci v budoucnu odstavit svá auta na novém záchytném parkovišti P+R v Hostivaři. K dispozici bude 78 stání. Vyplývá to z informací zveřejněných na stránkách Technické správy komunikací (TSK). Kdy přesně stavba začne a na kolik vyjde, není z dokumentu jasné. P+R parkoviště slouží k tomu, aby na nich lidé dojíždějící autem do centra města nechali svoje vozy a dále pokračovali MHD. Praha se dlouhodobě potýká s nedostatkem parkovacích míst. Od srpna pak vedení města stání na P+R zdražilo.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 11.8.2021