Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 12.8.2021
 
Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku ve středu dále zrychloval. Přibylo 223 nakažených koronavirem, což bylo téměř o desetinu více než před týdnem. Rostl také podíl nově zaznamenaných případů nemoci na počtu provedených testů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
 
Pražská burza znovu rostla o více než procento, Stock přidal 40 procent
 
Pražskou burzu dnes táhly akcie likérky Stock, které přidaly přes 40 procent. Je to reakce na oznámení o převzetí firmy investiční společností CVC. Index PX druhý den v řadě rostl o více než procento. Přidal 1,61 procenta na 1272,87 bodu. Stále se tak drží na nejvyšší hodnotě od dubna 2011. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
 
Hasiči zkropili vodou Národní divadlo, připomněli tak 140 let od jeho požáru
 
Národní divadlo (ND) se dnes po 140 letech znovu ocitlo pod proudem vody z hasičských stříkaček. Historická budova tentokrát nehořela, instituce pouze ukázkou zásahu hasičů připomněla přihlížejícím lidem výročí požáru z 12. srpna 1881. K vidění tak byl působivý kontrast mezi aktuální a starou technikou používanou k hašení ohňů.
 
Výstavba Centra Koruna v Praze 16 by měla stát 115,4 milionu
 
Výstavba Centra Koruna v Praze 16 bude radotínskou radnici stát 115,4 milionu korun. Zdražení stavby o téměř šest milionů oproti smluvně dohodnuté ceně zapříčinily původně neplánované vícepráce. Vyplývá to ze smlouvy z konce roku 2019 mezi radnicí a firmou ALBET stavební, která polyfunkční objekt staví, a z dodatku smlouvy ze srpna tohoto roku. V objektu na náměstí Osvoboditelů by po dokončení stavebních prací měly být mimo jiné komunitní centrum, služebna policistů a azylové bydlení pro mladé.
 
Po měsíci skončilo nasazení záložníků v očkovacím centru v O2 universum
 
Po měsíci skončilo nasazení aktivních záložníků v očkovacím centru v O2 universum v Praze. Při očkování v něm pomáhalo ve čtyřech rotacích 220 příslušníků aktivní zálohy. Armáda o tom dnes informovala na svém webu www.army.cz. Vedení armády původně zvažovalo, že by mohli být k nasazení povoláni i další záložníci, podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové to ale není potřeba. V očkovacím centru i nadále budou pomáhat profesionální vojáci, řekla ČTK. Očkování by v O2 universum mělo skončit 10. září.
 
Řidič dodávky ujížděl policistům a havaroval, ve voze převážel desítky migrantů
 
Policie dnes v pražských Holešovicích zadržela tři desítky migrantů především ze Sýrie, které převážel po dálnici D1 řidič v dodávce. Muže, jenž odpovídal popisu řidiče, následně policisté našli v nedalekém parku Stromovka. Hrozí mu až dvouleté vězení. S vozem havaroval poté, co ho ze středních Čech pronásledovali dopravní policisté.
 
Metrostav Infrastructure plánuje tržby kolem 4 miliard, chce posílit v regionech
 
Stavební společnost Metrostav Infrastructure ze skupiny Metrostav letos plánuje tržby kolem čtyř miliard korun. Chce i nadále posílit svoji pozici v regionech. Firma vznikla loni 1. září, navazuje na divizi 4 společnosti Metrostav a.s., meziroční srovnání tržeb tak není možné. Ve firmě pracuje zhruba 600 lidí.
 
Do závodu historických vozů dnes ráno odstartovalo 117 veteránů
 
Do závodu 1000 mil československých odstartovalo dnes ráno v centru Prahy 117 historických vozů. Nyní míří v první etapě do Bratislavy, v sobotu v podvečer se následně znovu vrátí do české metropole. Slavnostního startu závodu se společně zúčastnili také ministr dopravy Karel Havlíček a jeho slovenský protějšek Andrej Doležal. Na startu jsou historické vozy vyrobené do roku 1939, mezi nimi například závodní auta Bugatti, Praga nebo Aero.
 
Policisté dopadli dva mladíky, kteří se střelnou zbraní okradli muže
 
Policie dopadla dva mladíky, kteří podle nich na konci července okradli se střelnou zbraní muže ve Vlachově ulici v Praze 13. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí Richard Hrdina. Vzhledem k věku obou podezřelých nemůžou policisté k případu poskytovat další podrobnosti.
 
U cyklostezky ze Zbraslavi do Jarova bude na podzim vysazena nová zeleň
 
Podél nové části cyklostezky označené jako A2 z pražské Zbraslavi do Jarova bude letos na podzim vysazena nová zeleň na břehu Vltavy. Práce musely být odloženy na podzim kvůli hnízdění ptáků. Třetí, poslední zhruba půlkilometrový úsek stezky ze Zbraslavi vyšel na 5,85 milionu korun a stavbaři ho dokončili v uplynulých měsících.
 
Benzin v Praze od minulého týdne mírně zdražil, nafta o haléř zlevnila
 
Ceny pohonných hmot v Praze se od minulého týdne výrazně neměnily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic ve městě prodává v průměru za 34,37 Kč, před týdnem byl o tři haléře levnější. O haléř oproti minulé středě zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 32,29 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Národní divadlo si s hasiči připomene 140. výročí požáru

Národní divadlo si spolu s pražskými hasiči dnes připomene 140 let od požáru své historické budovy. Divadlo vyhořelo 12. srpna 1881 jen dva měsíce od svého otevření. V 17:00, tedy v čas, kdy tehdy vypukl požár, dnes dorazí na vltavské nábřeží jednotky pražských hasičů a ukážou zájemcům, jak vypadá hašení střechy Národního divadla.

Stovka historických vozů dnes ráno vyrazí z centra Prahy do Bratislavy

Přes sto historických automobilů dnes ráno po šesté hodině odstartuje z centra Prahy do závodu 1000 mil československých. Účastníci závodu pojedou do Bratislavy, v sobotu odpoledne by se pak měli vrátit do české metropole. Na startu jsou historické vozy vyrobené do roku 1939, mezi nimi například závodní auta Bugatti, Praga nebo Aero.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 12.8.2021