Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 13.8.2021
 
Ve čtvrtek laboratoře v Česku zachytily 191 případů koronaviru, to je o 27 víc než ve stejný den minulého týdne. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání rostou sedm dní v řadě. O zrychlování epidemie vypovídá i reprodukční číslo, které se šestý den za sebou drží nad hodnotou jedna.
 
Akcie na pražské burze během týdne posílily o tři procenta
 
Index PX stoupl o tři procenta na 1275,3 bodu, tedy nejvýše od roku 2011. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Největší nárůst zaznamenaly akcie výrobce nápojů Stock Spirit, pokles postihl pouze akcie Tatry Mountain Resorts. Předchozí týden akcie stouply o 2,4 procenta.
 
Česko zažilo tropický den, teplotní rekordy ale odolaly
 
Nejvyšší teploty v Česku se dnes odpoledne pohybovaly nad tropickými 30 stupni Celsia. Maximem bylo 31,6 stupně, které meteorologové naměřili ve středočeských Neumětelech a v Průhonicích u Prahy, sdělil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Teplotní rekordy pro 13. srpen dnes nepadly na žádné z dlouhodobě měřicích stanic.
 
Nový řidičský průkaz si za půl roku v Praze vyzvedlo 34.508 lidí, loni čtvrtina
 
Nový řidičský průkaz si v první polovině letošního roku vyzvedlo v pražském registru řidičů na Vyšehradě 34.508 osob. Za celý rok 2020 jich přitom pro nové řidičské oprávnění přišla asi čtvrtina. V dnešní tiskové zprávě to uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Vydávání dokladů v loňském roce ovlivnila pandemie covidu-19 a související opatření. Motoristům, kterým platnost dokladu vypršela v době od loňského roku do konce letošního června, se jeho platnost o několik měsíců automaticky prodloužila.
 
Počet lidí v metru v červenci meziročně klesl o 4,2 pct na 16,55 milionu
 
Počet cestujících v metru letos v červenci meziročně poklesl o 4,2 procenta na zhruba 16,55 milionu. Oproti roku 2019, tedy době před pandemií covidu-19, to je o 36 procent méně. Se začátkem prázdnin pak v porovnání s letošním červnem se snížil počet cestujících o asi 2,5 milionu. Veřejnou dopravu v Praze loni využilo kvůli covidu meziročně o asi 40 procent cestujících méně. Největší pokles byl zaznamenán v metru.
 
Počet lidí v MHD v červenci meziročně klesl o 4,2 pct na 16,55 milionu
 
Počet cestujících v pražské MHD letos v červenci meziročně poklesl o 4,2 procenta na zhruba 16,55 milionu. Oproti roku 2019, tedy době před pandemií covidu-19, to je o 36 procent méně. Se začátkem prázdnin pak v porovnání s letošním červnem se snížil počet cestujících o asi 2,5 milionu. Veřejnou dopravu v Praze loni využilo kvůli covidu meziročně o asi 40 procent cestujících méně. Největší pokles byl zaznamenán v metru.
 
Řidiče i MHD čekají kvůli opravě komplikace v části Kutnohorské
 
Řidiči i cestující MHD se musí od pondělí 16. srpna 2021 připravit na komplikace ve vytížené Kutnohorské ulici v úseku mezi ulicemi K Měcholupům a Dolnoměcholupská. Důvodem je oprava komunikace. Práce potrvají do 17. října letošního roku. Auta a MHD po celou dobu oprav směrem z Prahy jezdit po Kutnohorské a ve směru do centra po objízdné trase.
 
Alergici by se v Praze neměli koupat v koupalištích Hostivař a Džbán
 
Ve vodě v pražském koupališti Hostivař naměřili hygienici v pondělí masový výskyt sinic. Zelená a ke koupání nevhodná je nyní voda i v nádrži Džbán. Osvěžovat by se tam podle pražských hygieniků neměli zejména alergici, děti, těhotné ženy a lidé s oslabeným imunitním systémem. Sinice jim totiž mohou způsobit vyrážky, zarudlé oči, rýmu i dýchací obtíže. Zdraví ohrožující bakterie jsou i v rybníce Šeberák. Vyplývá to z aktuálních informací na webu pražské hygienické stanice, jejíž pracovníci v metropoli dlouhodobě monitorují sedm přírodních koupališť.
 
V Praze za týden přibylo 362 případů covidu, o 90 více než předchozí týden
 
Šíření nákazy koronavirem v Praze v mezitýdenním srovnání po měsíci zrychlilo. V uplynulých sedmi dnech laboratoře potvrdily 362 nových případů nemoci covid-19, o devět desítek více než o týden dříve. Zdravotníci podali v metropoli od začátku očkování proti nákaze přibližně 1,95 milionu dávek vakcíny, přičemž plné očkování má na 900.000 lidí. Mezi nimi jsou ovšem nejen Pražané, ale i lidé z jiných krajů, kteří do hlavního města za očkováním jezdili. Vyplynulo to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Operátor O2 oznámí, jak si vedl v prvních šesti měsících letošního roku
 
Telekomunikační společnost O2 Czech Republic dnes zveřejní hospodářské výsledky za letošní první pololetí. V úvodním čtvrtletí letošního roku operátor zvýšil čistý zisk o téměř dvě procenta procenta na 1,29 miliardy korun. Celkové konsolidované provozní výnosy vzrostly o 5,4 procenta na 10,11 miliardy Kč. Firma v Česku provozuje téměř osm milionů mobilních a pevných linek. Prostřednictvím dceřiné společnosti působí rovněž na Slovensku. Majoritním vlastníkem O2 je se zhruba devadesátiprocentním podílem investiční skupina PPF.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 13.8.2021