Nový řidičský průkaz si v první polovině letošního roku vyzvedlo v pražském registru řidičů na Vyšehradě 34.508 osob…

Za celý rok 2020 jich přitom pro nové řidičské oprávnění přišla asi čtvrtina. Vydávání dokladů v loňském roce ovlivnila pandemie covidu-19 a související opatření. Motoristům, kterým platnost dokladu vypršela v době od loňského roku do konce letošního června, se jeho platnost o několik měsíců automaticky prodloužila.

„Bylo to (nízký počet vydaných řidičských průkazů) způsobeno především jarním a poté i podzimním lockdownem, kdy musel být úřad zcela zavřen, nebo byl jeho provoz velmi omezen. Tehdy bylo také rozhodnuto o prodloužení platnosti propadlých řidičských průkazů, takže lidé jejich výměnu ve velkém odkládali. Nyní o to více tyto záležitosti vyřizují,“ uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. 

Pracovníci registru řidičů v prvních šesti měsících tohoto roku podle mluvčího obsloužili téměř 100.000 klientů. Více než třetina z nich na oddělení evidence řidičů a odbavování občanů zavítala s žádostí o řidičský průkaz. Přes Portál občana podalo v červnu žádost o doklad 1919 motoristů. Možnost žádání o řidičské oprávnění přes webovou aplikaci je k dispozici od 1. června.

Na pracovištích registru vozidel ve Vysočanech, v Bohdalci, v Břevnově a v Jarově úředníci od ledna do konce června odbavili 218.732 klientů, tedy více než polovinu počtu za celý rok 2020. Úřad v první polovině roku vydal 75.785 nových registračních značek motorových vozidel. Celkem 60.468 řidičů v metropoli si přišlo vyřídit zápis o první registraci vozidla. Naopak odhlášeno bylo 4429 automobilů. Pražané si zaregistrovali rovněž 1307 nízkoemisních automobilů. Za 12 měsíců loňského roku jich řidiči odboru dopravněsprávních činností pražského magistrátu nahlásili 2616.

Odbor dopravněsprávních činností pražského magistrátu evidoval za první pololetí 331.869 oznámení o přestupku. V rámci automatizovaného vyřizování přestupků jich řidiči prozatím uhradili 119.192 v celkové výši 54,1 milionu korun, dodal mluvčí.

Úřední hodiny na jednotlivých pracovištích registru řidičů a vozidel byly kvůli pandemii koronaviru omezené. Na jaře 2020 byly lidem přístupné pouze v pondělí a ve středu vždy na tři hodiny. Od poloviny října 2020 je mohli lidé navštívit v tytéž dny během pěti provozních hodin, v ostatní pracovní dny se mohli dostavit pouze předem objednaní klienti. Běžná úřední doba byla opět zavedená v polovině února.

Autor: Redakce, ČTK, Praha.eu, ČR, 14.8.2021

Zdroj:

https://obcan.portal.gov.cz/prihlaseni
   

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_vydala_za_prvni_pololeti_letosniho.html