Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 15.8.2021
 
V sobotu přibylo v Česku 140 potvrzených případů koronaviru. V mezitýdenním srovnání je to poprvé po osmi dnech pokles. Minulou sobotu přibylo o 15 případů více. Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, mírně kleslo na 1,07. Už osm dní ale zůstává nad hodnotou jedna, což značí zrychlování epidemie. V nemocnicích je s covidem 53 pacientů, v těžkém stavu je 16 z nich. Na 100.000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dní v České republice po zaokrouhlení 12 případů koronaviru. Zatímco více než týden toto incidenční číslo rostlo, dnes se proti sobotě nepatrně snížilo. V sobotu mělo hodnotu 12,2, dnes je o desetinu nižší. Od začátku epidemie odhalily laboratoře v zemi 1,676.222 případů covidu-19. Většina lidí se z nemoci již vyléčila. S koronavirem naopak zemřelo 30.373 lidí. V posledních třech dnech ministerstvo neeviduje žádnou oběť.
 
Provoz tramvají v Praze sedm hodin komplikovaly stržené troleje
 
Tramvajovou dopravu v Praze dnes zhruba sedm hodin komplikovalo stržené trolejové vedení. Příčinou byla nehoda kamionu na křižovatce ulic Bělehradská a Fričova. Linky 6 a 13 proto jezdily odklonem, zavedena byla i náhradní autobusová doprava. Před 17:00 začaly tramvaje opět jezdit po svých původních trasách. Informoval o tom dopravní podnik na svém webu.
 
V sobotu přibylo v Česku 140 případů covidu, je to méně než před týdnem
 
V sobotu přibylo v Česku 140 potvrzených případů koronaviru. V mezitýdenním srovnání je to poprvé po osmi dnech pokles. Minulou sobotu přibylo o 15 případů více. Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, mírně kleslo na 1,07. Už osm dní ale zůstává nad hodnotou jedna, což značí zrychlování epidemie. V nemocnicích je s covidem 53 pacientů.
 
Česko z Afghánistánu evakuuje i místní zaměstnance ambasády
 
Česká republika z Afghánistánu evakuuje kromě českých diplomatů i místní síly, které na kábulském velvyslanectví pracovaly, a to včetně jejich rodin. Od Tálibánu by jim hrozila smrt. Česko přemístí i tlumočníky pomáhající české armádě, kteří o to požádali. V tiskové zprávě po mimořádném večerním jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu (BRS) to uvedli premiér Andrej Babiš (ANO), ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), kteří se zúčastnili jednání.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 15.8.2021