Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 17.8.2021
 
Ministerstvo školství dnes odeslalo do škol manuál, který obsahuje doporučení a povinnosti pro provoz škol od začátku nového školního roku. Ve společných prostorách školy bude povinná ochrana nosu a úst, při výuce ne. Žáci, studenti i zaměstnanci škol se budou muset nechat na začátku září testovat, výjimku mají očkovaní a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid-19. Pokud se žáci nenechají testovat ani nedoloží jinak bezinfekčnost, budou muset nosit roušku i při výuce. Budou mít rovněž zakázáno cvičit ve vnitřních prostorech a zpívat. Zvláštní opatření pro netestované skončí po posledním testu, který je naplánován na 9. září. Podle některých zástupců škol jsou opatření proveditelná, jiní ředitelé si vyčlenění netestovaných dětí nedovedou představit.
 
Pražská burza se posunula na maximum od dubna 2010
 
Pražská burza je na maximu za 11 let. Dnes uzavřela nejvýše od konce dubna 2010. Index PX zpevnil o 0,66 procenta na 1283,64 bodu. Téměř 2,5 procenta přidaly akcie energetické společnosti ČEZ, silně rostly také cenné papíry Komerční banky a Monety Money Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes mírně oslabila k euru a výrazněji vůči dolaru.
 
Pražští policisté hledají svědkyni střelby v Kobylisích
 
Policisté hledají možnou svědkyni střelby v pražských Kobylisích. Hledaná žena zastavila 6. srpna u zraněného, postřeleného muže, kterému nabídla pomoc. Muž to odmítl a řidička poté odjela. Na policejním webu to dnes oznámila mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Zraněný byl postřelen po konfliktu s jiným mužem. Podezřelého již policisté dopadli a našli u něho čtyři střelné zbraně.
 
Sekyra Group má územní rozhodnutí pro jižní část Smíchov City
 
Developerská firma Sekyra Group získala nepravomocné územní rozhodnutí pro stavbu jižní části nové čtvrti Smíchov City v Praze 5. Proti rozhodnutí ještě mohou účastníci řízení podat odvolání. Společnost začala loni stavět severní část rozsáhlého projektu, jižní má zahrnovat ústředí České spořitelny, kancelářské budovy a hotel s obchody.
 
Eurowings na konci října spustí 11 nových leteckých linek z Prahy
 
Letecká společnost Eurowings spustí od konce října 11 nových linek z Prahy. Létat bude například do Španělska, Řecka, Velké Británie, Itálie, Dánska, Chorvatska nebo Izraele. Informovaly o tom dnes aerolinky Eurowings. Už dříve společnost avizovala, že na podzim na pražském letišti otevře svou novou základnu. V ní bude mít tři letadla Airbus A320.
 
Na Smíchově funguje hydroponická farma, spuštění nového Manifesta se ale odkládá
 
Na pražském Smíchově na křižovatce ulic Stroupežnického a Ostrovského bude dodávat zákazníkům bylinky a listovou zeleninu hydroponická farma, která bude sídlit v prostorách nově otevíraného venkovního restauračního prostoru Manifesto. Rostliny nejsou zasazené v půdě, ale v pěti patrech nad sebou v kovovém boxu, živiny dostávají z roztoku. Box zabírá 39 metrů čtverečních, měsíčně vyprodukuje 3750 kusů salátu nebo kolem 5000 kusů bylinek. Nová pobočka Manifesta měla otevřít své brány zákazníkům dnes, nakonec kvůli chybějícímu povolení bude otevírat až za několik dnů.
 
Developer Central Group koupil v Praze pozemky za 750 mil. Kč, postaví 800 bytů
 
Developer Central Group koupil letos v prvním pololetí v Praze pozemky za skoro 750 milionů korun. Plánuje na nich postavit více než 800 bytů. Jde o pozemky na Žižkově, v Hloubětíně a Vysočanech. Do zahájení výstavby bude prostory v areálech pronajímat. Na nákup dalších pozemků v metropoli má letos připraveno dalších 1,5 miliardy korun.
 
PVK dokončily letošní snímkování vodovodů, odhalily 50 úniků pitné vody
 
Firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která se v metropoli stará o distribuci pitné vody, odhalila na základě jarního satelitního snímkování 50 skrytých úniků z vodovodních potrubí. Snímkování na levém břehu Vltavy od Suchdola po Zbraslav odhalilo 207 možných úniků, které poté prověřili pracovníci firmy.
 
PVK loni snížily zisk o 36 pct na 353 mil.Kč, obrat překonal 8 mld.Kč
 
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) loni snížily meziročně zisk o necelých 36 procent na 353,3 milionu Kč. Obrat společnosti zásobující pitnou vodou Prahu a část středních Čech, loni stoupl o 3,6 procenta na 8,06 miliardy Kč. Firma, ve které vlastní nadpoloviční většinu akcií firma Veolia, to uvedla ve své výroční zprávě umístěné do Sbírky listin. Hospodaření ovlivnila podle dokumentu pandemie.
 
Policie pátrá po muži v souvislosti s útokem na policisty při demonstraci
 
Pražská policie pátrá po neznámém účastníkovi demonstrace proti vládním protikoronavirovým opatřením ze 7. července v souvislosti s násilným trestným činem. Desítky lidí tehdy zaútočily na policisty. Mluvčí pražské policie Jan Daněk dnes potvrdil, že muže hledají právě v souvislosti s napadením policistů.
 
V pondělí přibylo v Česku 210 případů covidu, o čtvrtinu víc než před týdnem
 
V pondělí testy v Česku potvrdily 210 nových případů onemocnění covid-19, o čtvrtinu více než před týdnem. V nemocnicích bylo v pondělí 59 pacientů s novým koronavirem a celkový počet podaných dávek očkování proti covidu přesáhl v úvodu tohoto týdne 11 milionů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, stouplo pro dnešek na 1,05 z pondělních 1,03. Nad hodnotou jedna se drží desátým dnem.
 
V Praze začíná výstava při příležitosti 1100 let od smrti svaté Ludmily
 
V Praze dnes začíná výstava při příležitosti uplynutí 1100 let od smrti svaté Ludmily. Na panelech bude představena doba a život svaté Ludmily či její vztah ke vnukovi, svatému Václavovi. Podrobnosti najdou zájemci také na webu výstavy www.svataludmila1100let.cz.

Vláda schválila, že se žáci na začátku září třikrát otestují

Vláda schválila, že se děti na začátku školního roku otestují na koronavirus 1., 6. a 9. září. Mohou se nechat testovat i v některém oficiálním testovacím místě a poté doložit potvrzení o testu. Pokud se nenechají testovat, budou muset nosit ochranu dýchacích cest. Povinnost nosit roušky bude ve společných prostorách školy. 

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 17.8.2021